Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store

Pallavi bought $ 15kg $ mangoes. If the cost of $ 1Kg $ mangoes is INR $ 25\dfrac{4}{5} $ . How much did pallavi pay?

seo-qna
Last updated date: 24th Jul 2024
Total views: 350.1k
Views today: 10.50k
Answer
VerifiedVerified
350.1k+ views
Hint: As we know that the above given question is a word problem. A problem is a mathematical question written as one sentence or more describing a real life scenario where that problem needs to be solved by the way of mathematical calculation. We can solve the given problem by applying a unitary method.

Complete step-by-step answer:
We need to first understand the requirement of the question which is the amount paid by pallavi.
We have been given that the cost of $ 1Kg $ mangoes is INR $ 25\dfrac{4}{5} $ ,
by breaking we can write it as $ \dfrac{{129}}{5} = 25.8 $ .
So by unitary method we can write the cost of $ 15 $ kg of mangoes is
 $ 15 \times 25.8 = Rs387 $ .
Hence the amount paid by pallavi is $ Rs387 $ .
So, the correct answer is “ $ Rs\;387 $ ”.

Note: We should always be careful what the question is asking. Based on the requirement and by observing all the necessary information that is already available in the question we gather the information and then create an equation or by unitary method whichever is applicable, then we solve the problem and then verify the answer by putting the value in the problem and see whether we get the same answer or not.