Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

One pound of banana costs $ \$ 0.55 $ . How much will 2.5 pounds cost?

Answer
VerifiedVerified
545.7k+ views
Hint: In this question, we are given the cost of one pound of banana and we have to find the cost of 2.5 pounds of banana. 2.5 pounds can be written as a sum of two 1 pounds and one half pound or it can also be written as 2.5 times of 1 pound. So we can find the cost of 2.5 pounds by converting the given statement into mathematical form. As the quantity of bananas has become 2.5 times, the price will also become 2.5 times. Using this information, we can find out the correct answer.

Complete step-by-step answer:
Let the quantity of bananas be x whose cost we have to find, we know the cost of 1 pound of banana, so the cost of x pounds of banana will be x times the cost of 1 banana. With help of this general equation, we can find the cost of any quantity of bananas.
We know that the cost of 1 pound of bananas $ = 0.55 $
So, the cost of 2.5 pounds of banana will be
$ = 2.5 \times 0.55 = 1.375 $
Hence, when one pound of banana costs $ 0.55 $ , 2.5 pounds cost $ 1.375 $
So, the correct answer is “ $ \$ 1.375 $”.

Note: The unitary method is a technique for solving a problem by first finding the value of a single unit, and then finding the necessary value by multiplying the single unit value. In essence, this method is used to find the value of a unit from the value of a multiple, and hence the value of a multiple