
One mole of ${N_2}$ gas at $0.8atm$ takes 38 seconds to diffuse through a pinhole , whereas one mole of an unknown compound of Xenon with $F$ at $1.6atm$ takes 57 seconds to diffuse through the same hole . Calculate the molecules formula of the compound .
(Atomic weight $X = 136,F = 19$ )
Answer
575.7k+ views
Hint: The ability of a gas to mix spontaneously and to form a homogenous mixture is known as diffusion . The law which deals with this phenomenon is Graham's law .
Complete answer:
Graham's law of diffusion states that under similar conditions of temperature and pressures , the rates of diffusion or effusion of different gases are inversely proportional to the square root of their densities .
Therefore , $\dfrac{{{r_1}}}{{{r_2}}} = \sqrt {\dfrac{{{d_1}}}{{{d_2}}}} $
Where , r denotes the rate of diffusion and d denotes the density of the gas .
If two gases are taken at different pressures , then greater the pressure , greater is the number of molecules hitting per unit area , greater is the rate of diffusion . In such cases , Graham's law of diffusion can be written as
$\dfrac{{{t_2}}}{{{t_1}}} = \dfrac{{{P_1}}}{{{P_2}}}\sqrt {\dfrac{{{d_1}}}{{{d_2}}}} = \dfrac{{{P_1}}}{{{P_2}}}\sqrt {\dfrac{{{M_2}}}{{{M_1}}}} $
Our aim is to find the molecular formula of the Xenon gas .
We will use the above formula for calculation
Now , in the question , it is given ${t_1} = 38\sec ,{t_2} = 57\sec $ , ${P_{nitrogen}} = 0.8atm,{P_{gas}} = 1.6atm$
(P denotes pressure )
Also , we know that molecular mass of ${N_2}$ is $28g/mol$ .
On substituting the values in the formula , we get ,
$\dfrac{{57}}{{38}} = \dfrac{{0.8}}{{1.6}}\sqrt {\dfrac{{{M_{gas}}}}{{28}}} $
On solving , we get
${M_{gas}} = 252g$
Let us assume the formula of Xenon gas to be $Xe{F_n}$
Given atomic weight of $X = 136,F = 19$
Therefore , ${M_{gas}} = 136 + (19 \times n) = 252$
$ \Rightarrow n = 6.1 \approx 6$
Therefore the molecular formula of the compound is $Xe{F_6}$ .
Note:
It should be noted that according to Graham's law the time taken by a gas to diffuse is inversely proportional to its Pressure and directly proportional to the square root of their molecular mass .
Complete answer:
Graham's law of diffusion states that under similar conditions of temperature and pressures , the rates of diffusion or effusion of different gases are inversely proportional to the square root of their densities .
Therefore , $\dfrac{{{r_1}}}{{{r_2}}} = \sqrt {\dfrac{{{d_1}}}{{{d_2}}}} $
Where , r denotes the rate of diffusion and d denotes the density of the gas .
If two gases are taken at different pressures , then greater the pressure , greater is the number of molecules hitting per unit area , greater is the rate of diffusion . In such cases , Graham's law of diffusion can be written as
$\dfrac{{{t_2}}}{{{t_1}}} = \dfrac{{{P_1}}}{{{P_2}}}\sqrt {\dfrac{{{d_1}}}{{{d_2}}}} = \dfrac{{{P_1}}}{{{P_2}}}\sqrt {\dfrac{{{M_2}}}{{{M_1}}}} $
Our aim is to find the molecular formula of the Xenon gas .
We will use the above formula for calculation
Now , in the question , it is given ${t_1} = 38\sec ,{t_2} = 57\sec $ , ${P_{nitrogen}} = 0.8atm,{P_{gas}} = 1.6atm$
(P denotes pressure )
Also , we know that molecular mass of ${N_2}$ is $28g/mol$ .
On substituting the values in the formula , we get ,
$\dfrac{{57}}{{38}} = \dfrac{{0.8}}{{1.6}}\sqrt {\dfrac{{{M_{gas}}}}{{28}}} $
On solving , we get
${M_{gas}} = 252g$
Let us assume the formula of Xenon gas to be $Xe{F_n}$
Given atomic weight of $X = 136,F = 19$
Therefore , ${M_{gas}} = 136 + (19 \times n) = 252$
$ \Rightarrow n = 6.1 \approx 6$
Therefore the molecular formula of the compound is $Xe{F_6}$ .
Note:
It should be noted that according to Graham's law the time taken by a gas to diffuse is inversely proportional to its Pressure and directly proportional to the square root of their molecular mass .
Recently Updated Pages
Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

