
One mole of ideal gas whose adiabatic exponent $\gamma =\dfrac{4}{3}$ undergoes a process $P=200+\dfrac{1}{V}$ then change in internal energy of gas when volume changes from $2{{m}^{3}}$ to $4{{m}^{3}}$ is?
a) 400 J
b) 800 J
c) 1200 J
d) 600 J
Answer
579.9k+ views
Hint: Since the gas undergoes a process as: $P=200+\dfrac{1}{V}$, where P is the pressure and V is the volume of gas. For \[{{V}_{1}}=2{{m}^{3}};{{V}_{2}}=4{{m}^{3}}\], find ${{P}_{1}}$, ${{P}_{2}}$, ${{T}_{1}}$ and ${{T}_{2}}$. As we know that: internal energy is given as $\Delta U={{C}_{v}}\left( {{T}_{2}}-{{T}_{1}} \right)$ where ${{C}_{v}}$ is specific heat capacity at constant volume and is given as ${{C}_{v}}=\dfrac{R}{\gamma -1}$. Use these relations to find change in internal energy.
Complete step by step answer:
We have: \[{{V}_{1}}=2{{m}^{3}};{{V}_{2}}=4{{m}^{3}}\]
As we know that the gas undergoes the given process: $P=200+\dfrac{1}{V}$
So, by using this formula, we get:
\[\begin{align}
& {{P}_{1}}=200+\dfrac{1}{2} \\
& =200.5Pa
\end{align}\]
$\begin{align}
& {{P}_{2}}=200+\dfrac{1}{4} \\
& =200.25Pa
\end{align}$
Now, by ideal gas equation: $PV=nRT$ for n = 1,
We have:
$\begin{align}
& {{T}_{1}}=\dfrac{200.5\times 2}{R} \\
& =\dfrac{401}{R}
\end{align}$
$\begin{align}
& {{T}_{2}}=\dfrac{200.25\times 4}{R} \\
& =\dfrac{801}{R}
\end{align}$
Now, we have to find change in internal energy, i.e. $\Delta U={{C}_{v}}\left( {{T}_{2}}-{{T}_{1}} \right)$
For ${{C}_{v}}=\dfrac{R}{\gamma -1}$, we have:
$\begin{align}
& \Delta U=\dfrac{R}{\dfrac{4}{3}-1}\left( \dfrac{801}{R}-\dfrac{401}{R} \right) \\
& =3\times 400 \\
& =1200J
\end{align}$.
So, the correct answer is “Option C”.
Additional Information:
Internal energy is defined as the energy associated with the random, disordered motion of molecules. It is separated in scale from the macroscopic ordered energy associated with moving objects; it refers to the invisible microscopic energy on the atomic and molecular scale.
Note:
We do not use the value of universal gas constant (R) in the solution because the value of R changes according to the units of other parameters. So, we have pressure in atm, volume in litres, temperature in kelvin. So, the value of R is 8.314 J/mol K.
Complete step by step answer:
We have: \[{{V}_{1}}=2{{m}^{3}};{{V}_{2}}=4{{m}^{3}}\]
As we know that the gas undergoes the given process: $P=200+\dfrac{1}{V}$
So, by using this formula, we get:
\[\begin{align}
& {{P}_{1}}=200+\dfrac{1}{2} \\
& =200.5Pa
\end{align}\]
$\begin{align}
& {{P}_{2}}=200+\dfrac{1}{4} \\
& =200.25Pa
\end{align}$
Now, by ideal gas equation: $PV=nRT$ for n = 1,
We have:
$\begin{align}
& {{T}_{1}}=\dfrac{200.5\times 2}{R} \\
& =\dfrac{401}{R}
\end{align}$
$\begin{align}
& {{T}_{2}}=\dfrac{200.25\times 4}{R} \\
& =\dfrac{801}{R}
\end{align}$
Now, we have to find change in internal energy, i.e. $\Delta U={{C}_{v}}\left( {{T}_{2}}-{{T}_{1}} \right)$
For ${{C}_{v}}=\dfrac{R}{\gamma -1}$, we have:
$\begin{align}
& \Delta U=\dfrac{R}{\dfrac{4}{3}-1}\left( \dfrac{801}{R}-\dfrac{401}{R} \right) \\
& =3\times 400 \\
& =1200J
\end{align}$.
So, the correct answer is “Option C”.
Additional Information:
Internal energy is defined as the energy associated with the random, disordered motion of molecules. It is separated in scale from the macroscopic ordered energy associated with moving objects; it refers to the invisible microscopic energy on the atomic and molecular scale.
Note:
We do not use the value of universal gas constant (R) in the solution because the value of R changes according to the units of other parameters. So, we have pressure in atm, volume in litres, temperature in kelvin. So, the value of R is 8.314 J/mol K.
Recently Updated Pages
Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Accountancy: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

