One mole of a perfect gas expands isothermally to ten times its original volume. The change in entropy is:
A. $1.0R$
B. $2.303R$
C. $10.0R$
D. $100.0R$
Answer
575.7k+ views
Hint:A perfect gas is the same as ideal gas. It obeys all the gas laws. When a gas expands its atoms tend to get more dispersed in the system thus increasing the volume of gas. We need to find the relation between the entropy and volume of a gas at isothermal conditions.
Formula used:
$\Delta S = 2.303nR\log \dfrac{{{V_f}}}{{{V_i}}}$
Where $\Delta S$ is the change in entropy, $n$ are the number of moles of gas, $R$ is the gas constant, ${V_f}$ is the final volume of the system, ${V_i}$ is the initial volume of the system.
Complete step by step answer:
Isothermal process is the process that occurs at constant temperature.
Entropy is the measure of disorder or randomness of molecules in a system. It is a thermodynamic quantity. It is denoted by $S$ . It is difficult to calculate the absolute entropy of the system. So we calculate the entropy during the change of state. The change in entropy from initial state to final state of a system is given as $\Delta S$ . Entropy is a state function since it depends on the initial and final state of the system. The entropy change of a system at isothermal reversible conditions is given by-
$\Delta S = \dfrac{{{q_{rev}}}}{T}$
Where ${q_{rev}}$ is the heat exchanged during the process and $T$ is the temperature.
The unit of entropy is $J{K^{ - 1}}$ or $cal{K^{ - 1}}$ .
The entropy change for an isothermal process when volume of system changes is given by-
$\Delta S = 2.303nR\log \dfrac{{{V_f}}}{{{V_i}}}$
Where $\Delta S$ is the change in entropy, $n$ are the number of moles of gas, $R$ is the gas constant, ${V_f}$ is the final volume of the system, ${V_i}$ is the initial volume of the system.
In the given problem,
Let the initial volume of the system be ${V_i}$ . The volume increases by ten times the initial volume then,
${V_f} = 10{V_i}$ , where ${V_f}$ is the final volume.
And, $n = 1$
Substituting the values,
$\
\Rightarrow \Delta S = 2.303nR\log \dfrac{{{V_f}}}{{{V_i}}} \\
\Rightarrow \Delta S = 2.303 \times 1 \times R \times \log \dfrac{{10{V_i}}}{{{V_i}}} \\
\Rightarrow \Delta S = 2.303R\log 10 \\
\Rightarrow \Delta S = 2.303R \\
\ $
The correct option is B.
Note:
-Entropy is a measure of disorder. When entropy increases the system is becoming more disordered from less disordered.
-The entropy for a cyclic process is zero.
-The entropy change in the equilibrium state is zero.
Formula used:
$\Delta S = 2.303nR\log \dfrac{{{V_f}}}{{{V_i}}}$
Where $\Delta S$ is the change in entropy, $n$ are the number of moles of gas, $R$ is the gas constant, ${V_f}$ is the final volume of the system, ${V_i}$ is the initial volume of the system.
Complete step by step answer:
Isothermal process is the process that occurs at constant temperature.
Entropy is the measure of disorder or randomness of molecules in a system. It is a thermodynamic quantity. It is denoted by $S$ . It is difficult to calculate the absolute entropy of the system. So we calculate the entropy during the change of state. The change in entropy from initial state to final state of a system is given as $\Delta S$ . Entropy is a state function since it depends on the initial and final state of the system. The entropy change of a system at isothermal reversible conditions is given by-
$\Delta S = \dfrac{{{q_{rev}}}}{T}$
Where ${q_{rev}}$ is the heat exchanged during the process and $T$ is the temperature.
The unit of entropy is $J{K^{ - 1}}$ or $cal{K^{ - 1}}$ .
The entropy change for an isothermal process when volume of system changes is given by-
$\Delta S = 2.303nR\log \dfrac{{{V_f}}}{{{V_i}}}$
Where $\Delta S$ is the change in entropy, $n$ are the number of moles of gas, $R$ is the gas constant, ${V_f}$ is the final volume of the system, ${V_i}$ is the initial volume of the system.
In the given problem,
Let the initial volume of the system be ${V_i}$ . The volume increases by ten times the initial volume then,
${V_f} = 10{V_i}$ , where ${V_f}$ is the final volume.
And, $n = 1$
Substituting the values,
$\
\Rightarrow \Delta S = 2.303nR\log \dfrac{{{V_f}}}{{{V_i}}} \\
\Rightarrow \Delta S = 2.303 \times 1 \times R \times \log \dfrac{{10{V_i}}}{{{V_i}}} \\
\Rightarrow \Delta S = 2.303R\log 10 \\
\Rightarrow \Delta S = 2.303R \\
\ $
The correct option is B.
Note:
-Entropy is a measure of disorder. When entropy increases the system is becoming more disordered from less disordered.
-The entropy for a cyclic process is zero.
-The entropy change in the equilibrium state is zero.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Difference Between Prokaryotic Cells and Eukaryotic Cells

How many of the following diseases can be studied with class 11 biology CBSE

Which of the following enzymes is used for carboxylation class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

Two of the body parts which do not appear in MRI are class 11 biology CBSE

