
On a sports day, a school bought 1,500 color paper bundles in which 20 % were green colored, 30% were white colored and remaining were blue colored. Number of blue colored bundles is
(A) 1000
(B) 500
(C) 700
(D) 750
Answer
615k+ views
Hint-It can be solved by calculating the number of bundles of green and white color. After calculating, we will delete the number of white and green colored bundles from 1500 to get the remaining blue colored bundles. The percentage for white and green colored bundles is given in the question.
Complete step-by-step solution -
The percentage for white and green colored bundles is given in the question.
Percentage of green colored bundles = 20%
Number of green colored bundles $ \Rightarrow (20 * 1500)/100 = 300{\text{ green bundles}}$
Percentage of white colored bundles =30%
Number of white colored bundles $ \Rightarrow (30 * 1500)/100 = 450{\text{ white bundles}}$
Number of white and green colored bundles is
$ \Rightarrow 300 + 450 = 750$
Remaining number of bundles will be blue colored and is equal to
$ \Rightarrow 1500 - 750 = 750{\text{ blue bundles}}$ .
$\therefore {\text{ Number of blue colored bundles is 750}}$
So, D is the correct option.
Note-These type of question can also be solved by directly calculating the percentage of blue colored bundles. Now, the percentage for blue colored bundles is obtained by subtracting the percentage of white and green colored bundles from 100.The percentage for white and green colored bundles is given in the question.
Complete step-by-step solution -
The percentage for white and green colored bundles is given in the question.
Percentage of green colored bundles = 20%
Number of green colored bundles $ \Rightarrow (20 * 1500)/100 = 300{\text{ green bundles}}$
Percentage of white colored bundles =30%
Number of white colored bundles $ \Rightarrow (30 * 1500)/100 = 450{\text{ white bundles}}$
Number of white and green colored bundles is
$ \Rightarrow 300 + 450 = 750$
Remaining number of bundles will be blue colored and is equal to
$ \Rightarrow 1500 - 750 = 750{\text{ blue bundles}}$ .
$\therefore {\text{ Number of blue colored bundles is 750}}$
So, D is the correct option.
Note-These type of question can also be solved by directly calculating the percentage of blue colored bundles. Now, the percentage for blue colored bundles is obtained by subtracting the percentage of white and green colored bundles from 100.The percentage for white and green colored bundles is given in the question.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Class 12 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Complete reduction of benzene diazonium chloride with class 12 chemistry CBSE

How can you identify optical isomers class 12 chemistry CBSE

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Convert 40circ C to Fahrenheit A 104circ F B 107circ class 8 maths CBSE

Advantages and disadvantages of science

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE


