
Number of molecules in $ 1{\text{L}} $ of water is close to
(A) $ \dfrac{{18}}{{22.4}} \times {10^{23}} $
(B) $ 55.5 \times 6.023 \times {10^{23}} $
(C) $ \dfrac{{6.023}}{{23.4}} \times {10^{23}} $
(D) $ 18 \times 6.023 \times {10^{23}} $
Answer
568.8k+ views
Hint : To solve this question, we have to find out the total number of moles in the given volume of water by using the value of the density of water. Then, using Avogadro's constant we can find out the required number of molecules of water.
Formula Used: The formula which is used in solving this question is given by
$\Rightarrow n = \dfrac{m}{{{M_0}}} $ , here $ n $ is the number of moles of a substance whose mass is $ m $ and has a molar mass of $ {M_0} $ .
Complete step by step answer
We know that the density of water at STP is equal to $ 1g/c{m^3} $ . So we have
$\Rightarrow d = 1g/c{m^3} $
Now, we also know that one cubic centimetre volume is equal to one millilitre volume, that is,
$\Rightarrow 1c{m^3} = 1{\text{ml}} $
So the density of water is
$\Rightarrow d = 1g/{\text{ml}} $
So this means that one millilitre volume of water contains one gram of water.
Now we know that
$\Rightarrow 1{\text{ml}} = 1{{\text{0}}^{ - 3}}{\text{L}} $
So $ 1{{\text{0}}^{ - 3}}{\text{L}} $ of water contains one gram of water.
This means that mass of $ 1{\text{L}} $ water is given by
$\Rightarrow m = \dfrac{1}{{{{10}^{ - 3}}}}g $
$ \Rightarrow m = 1000g $
Now, as we know that the number of moles of a substance is given by the formula
$\Rightarrow n = \dfrac{m}{{{M_0}}} $
From (i) the mass of water is equal to $ 1000g $ . Also the molar mass of water is equal to $ 18g/{\text{mol}} $ . Making these substitutions in the above formula, we get
$ n = \dfrac{{1000}}{{18}} $
$ \Rightarrow n = 55.55{\text{ mol}} $
From Avogadro’s law, we know that in one mole of a substance, there are Avogadro numbers of molecules of that substance present. So, the total number of molecules of water in $ 55.55 $ moles of water is given by
$\Rightarrow N = 55.5{{\text{N}}_{\text{A}}} $
We know that the Avogadro’s number is $ {{\text{N}}_{\text{A}}} = 6.023 \times {10^{23}} $ . So we get
$\Rightarrow N = 55.5 \times 6.023 \times {10^{23}} $
Thus, these are the required number of molecules $ 1{\text{L}} $ of water.
Hence, the correct answer is option B.
Note
There was no information given in the question regarding the temperature and pressure of the water. So we ourselves assumed the condition of standard temperature and pressure and therefore we were able to use the standard value of density of water.
Formula Used: The formula which is used in solving this question is given by
$\Rightarrow n = \dfrac{m}{{{M_0}}} $ , here $ n $ is the number of moles of a substance whose mass is $ m $ and has a molar mass of $ {M_0} $ .
Complete step by step answer
We know that the density of water at STP is equal to $ 1g/c{m^3} $ . So we have
$\Rightarrow d = 1g/c{m^3} $
Now, we also know that one cubic centimetre volume is equal to one millilitre volume, that is,
$\Rightarrow 1c{m^3} = 1{\text{ml}} $
So the density of water is
$\Rightarrow d = 1g/{\text{ml}} $
So this means that one millilitre volume of water contains one gram of water.
Now we know that
$\Rightarrow 1{\text{ml}} = 1{{\text{0}}^{ - 3}}{\text{L}} $
So $ 1{{\text{0}}^{ - 3}}{\text{L}} $ of water contains one gram of water.
This means that mass of $ 1{\text{L}} $ water is given by
$\Rightarrow m = \dfrac{1}{{{{10}^{ - 3}}}}g $
$ \Rightarrow m = 1000g $
Now, as we know that the number of moles of a substance is given by the formula
$\Rightarrow n = \dfrac{m}{{{M_0}}} $
From (i) the mass of water is equal to $ 1000g $ . Also the molar mass of water is equal to $ 18g/{\text{mol}} $ . Making these substitutions in the above formula, we get
$ n = \dfrac{{1000}}{{18}} $
$ \Rightarrow n = 55.55{\text{ mol}} $
From Avogadro’s law, we know that in one mole of a substance, there are Avogadro numbers of molecules of that substance present. So, the total number of molecules of water in $ 55.55 $ moles of water is given by
$\Rightarrow N = 55.5{{\text{N}}_{\text{A}}} $
We know that the Avogadro’s number is $ {{\text{N}}_{\text{A}}} = 6.023 \times {10^{23}} $ . So we get
$\Rightarrow N = 55.5 \times 6.023 \times {10^{23}} $
Thus, these are the required number of molecules $ 1{\text{L}} $ of water.
Hence, the correct answer is option B.
Note
There was no information given in the question regarding the temperature and pressure of the water. So we ourselves assumed the condition of standard temperature and pressure and therefore we were able to use the standard value of density of water.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

