
Number of millimoles in $1.0\text{ gram }$of water is :
(a) $1.0$
(b) $18$
(c) $55.56$
(d) $12$
Answer
566.4k+ views
Hint: We have to first find the moles of the water by using the given mass and by using the formula as $moles=\dfrac{given\text{ }mass}{molecular\text{ }mass}$ and after finding the moles multiply the obtained moles with $1000$ to get the millimoles. Now solve it.
Complete step by step solution:
First of all, let’s discuss the water molecule. Water is made up of two atoms: oxygen and hydrogen. It is polar in nature due to the presence of highly electronegative atoms i.e. the oxygen atom and the highly electropositive atom i.e. the hydrogen atom in it. It acts as a solvent for many organic compounds.
Now considering the statement;
First, we will have to find out the moles of water in $1.0\text{ gram }$ and then after that we will calculate its millimoles.
We can calculate the moles of water by using the formula as;
$moles=\dfrac{given\text{ }mass}{molecular\text{ }mass}$ -----------(1)
We know that;
Molecular mass of water is $=18$
Given mass of water=$1.0\text{ gram }$
Now, put these values in equation (1), we get;
$moles=\dfrac{1}{18}=0.05556\text{ moles}$------(2)
Now , to calculate the moles we will multiple equation (2) by $1000$, we get;
$\begin{align}
& moles=0.055\text{ }\times \text{1000 millimoles} \\
&\implies \text{ 55}\text{.56 millimoles} \\
\end{align}$
Thus, Number of millimoles in $1.0\text{ gram }$of water is $\text{=55}\text{.56 millimoles}$
Hence, option (c) is correct.
Note: According to the Avogadro’s law, one mole of an atom occupies $22.4\text{ L}$ of the volume and Avogadro number of particles i.e. $6.023\times 1{{0}^{23}}$ at standard conditions of temperature and pressure i.e. 1 atmosphere pressure and $273K$ temperature.
Complete step by step solution:
First of all, let’s discuss the water molecule. Water is made up of two atoms: oxygen and hydrogen. It is polar in nature due to the presence of highly electronegative atoms i.e. the oxygen atom and the highly electropositive atom i.e. the hydrogen atom in it. It acts as a solvent for many organic compounds.
Now considering the statement;
First, we will have to find out the moles of water in $1.0\text{ gram }$ and then after that we will calculate its millimoles.
We can calculate the moles of water by using the formula as;
$moles=\dfrac{given\text{ }mass}{molecular\text{ }mass}$ -----------(1)
We know that;
Molecular mass of water is $=18$
Given mass of water=$1.0\text{ gram }$
Now, put these values in equation (1), we get;
$moles=\dfrac{1}{18}=0.05556\text{ moles}$------(2)
Now , to calculate the moles we will multiple equation (2) by $1000$, we get;
$\begin{align}
& moles=0.055\text{ }\times \text{1000 millimoles} \\
&\implies \text{ 55}\text{.56 millimoles} \\
\end{align}$
Thus, Number of millimoles in $1.0\text{ gram }$of water is $\text{=55}\text{.56 millimoles}$
Hence, option (c) is correct.
Note: According to the Avogadro’s law, one mole of an atom occupies $22.4\text{ L}$ of the volume and Avogadro number of particles i.e. $6.023\times 1{{0}^{23}}$ at standard conditions of temperature and pressure i.e. 1 atmosphere pressure and $273K$ temperature.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

