
What normal force is exerted on a stationary flat plate held perpendicular to a jet of water? The horizontal speed of the water is \[80cm/s\] and \[30c{{m}^{3}}\] of the water hits the plate each second. Assume that the water moves parallel to the plate after striking it. One cubic centimeter of water has a mass of one gram.
A. \[0.03N\]
B. \[0.024N\]
C. \[0.04N\]
D. \[0.036N\]
Answer
579.3k+ views
Hint: We have learned that the net force acting on an object is equal to the change in momentum over time. This law can be applied here. With the given speed and the volume of water we can find out momentum of water. Substitute the value of momentum in the force - momentum equation to find out the force acting on the plate.
Formula used:
\[\text{Momentum = mass }\times \text{ velocity}\]
\[\text{Force = }\dfrac{\text{Final momentum - initial momentum}}{\text{time interval}}\]
Complete answer:
Given,
\[\text{Speed of water = 80cm/s = 0}\text{.8m/s}\]
\[\text{Volume of water hitting the plate = 30c}{{\text{m}}^{\text{3}}}\]
\[\text{Mass of 1c}{{\text{m}}^{\text{3}}}\text{water = 1g}\]
Then,
\[\text{Mass of 30c}{{\text{m}}^{\text{3}}}\text{water = 1}\times \text{30 = 30g = 0}\text{.03Kg}\]
We have,
\[\text{Momentum = mass }\times \text{ velocity}\]
Here,
\[\text{Velocity of water is 0}\text{.8m/s}\]
Then,
\[\text{Momentum of 0}\text{.03Kg water hitting the plate = 0}\text{.03}\times \text{0}\text{.8 = 0}\text{.024 Kgm/s}\]
Hence, \[\text{Initial momentum = 0}\text{.024 Kgm/s}\]
We have,
\[\text{Force = }\dfrac{\text{Final momentum - initial momentum}}{\text{time interval}}\]
Velocity of water after hitting the plate is zero as the water moves parallel to the plate after striking it.
Then,
\[\text{Final momentum of water = 0 Kgm/s}\] And, \[\text{time =1s}\]
Therefore,
\[\text{Force on plate = }\dfrac{\text{0}\text{.024-0}}{1}=0.024N\]
\[\text{Normal force on plate, N= 0}\text{.024N}\]
So, the correct answer is “Option B”.
Additional Information:
A normal force is a contact force which surfaces exert to prevent objects from passing through each other. It is not applicable for two surfaces which are not in contact. It acts perpendicular to the surface. If normal force is the only force counteracting on a body, it is simply equal to the weight of the object. It is represented as \[N\]. The normal force can be less than the weight of the object, if the object is on an inclined surface.
Note:
A normal force acts on a body even if it is at rest. The magnitude of the normal force can only be determined by analyzing the situation. The normal force acting on a body changes in response to other forces acting on the object. And normal force can never be zero.
Formula used:
\[\text{Momentum = mass }\times \text{ velocity}\]
\[\text{Force = }\dfrac{\text{Final momentum - initial momentum}}{\text{time interval}}\]
Complete answer:
Given,
\[\text{Speed of water = 80cm/s = 0}\text{.8m/s}\]
\[\text{Volume of water hitting the plate = 30c}{{\text{m}}^{\text{3}}}\]
\[\text{Mass of 1c}{{\text{m}}^{\text{3}}}\text{water = 1g}\]
Then,
\[\text{Mass of 30c}{{\text{m}}^{\text{3}}}\text{water = 1}\times \text{30 = 30g = 0}\text{.03Kg}\]
We have,
\[\text{Momentum = mass }\times \text{ velocity}\]
Here,
\[\text{Velocity of water is 0}\text{.8m/s}\]
Then,
\[\text{Momentum of 0}\text{.03Kg water hitting the plate = 0}\text{.03}\times \text{0}\text{.8 = 0}\text{.024 Kgm/s}\]
Hence, \[\text{Initial momentum = 0}\text{.024 Kgm/s}\]
We have,
\[\text{Force = }\dfrac{\text{Final momentum - initial momentum}}{\text{time interval}}\]
Velocity of water after hitting the plate is zero as the water moves parallel to the plate after striking it.
Then,
\[\text{Final momentum of water = 0 Kgm/s}\] And, \[\text{time =1s}\]
Therefore,
\[\text{Force on plate = }\dfrac{\text{0}\text{.024-0}}{1}=0.024N\]
\[\text{Normal force on plate, N= 0}\text{.024N}\]
So, the correct answer is “Option B”.
Additional Information:
A normal force is a contact force which surfaces exert to prevent objects from passing through each other. It is not applicable for two surfaces which are not in contact. It acts perpendicular to the surface. If normal force is the only force counteracting on a body, it is simply equal to the weight of the object. It is represented as \[N\]. The normal force can be less than the weight of the object, if the object is on an inclined surface.
Note:
A normal force acts on a body even if it is at rest. The magnitude of the normal force can only be determined by analyzing the situation. The normal force acting on a body changes in response to other forces acting on the object. And normal force can never be zero.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

