
What is the net force on an $900\,\,Kg$ airplane flying with the same velocity $180\,\,Km\,{h^{ - 1}}$ north?
(A) zero.
(B) $180\,\,N$.
(C) $1800\,\,N$.
(D) $9000\,\,N$,
(E) none of the above is within $20\,\,\% $ of the correct answer.
Answer
580.2k+ views
Hint
The acceleration of an object as produced by a net force is directly corresponding to the magnitude of the net force, in the same direction as the net force, and inversely corresponding to the mass of the object is referred to as Newton's second law of motion.
The formula for the net force on the plane is given by Newton’s second law of motion:
$\Rightarrow F = ma$
Where, $F$ denotes the net that is acting on the plane, $m$ denotes the mass of the plane, $a$ denotes the acceleration of the plane.
Complete step by step answer
The given data from the problem are as follows;
The mass of the airplane is, $m = 900\,\,Kg$.
The velocity of the airplane is, $v = 180\,\,Km\,{h^{ - 1}}$.
The formula for the net force on the plane is given by Newton’s second law of motion:
$\Rightarrow F = ma$
Here, the airplane flies with the same velocity, so the acceleration of the plane is zero.
That is;
$\Rightarrow a = \dfrac{{dv}}{{dt}} $
$\Rightarrow a = 0 $
Now substitute the values of mass of the airplane and the acceleration of the airplane in the above formula;
$\Rightarrow F = 900 \times 0 $
$\Rightarrow F = 0 $
Therefore, the net force of the airplane with the same velocity is calculated as $F = 0$.
Hence the option (A) zero is the correct answer.
Note
To have the same velocity, an object must have the same speed in the same direction. Same direction constrains the object to motion in a straight path thus, the same velocity means motion in a straight line at the same speed.
The acceleration of an object as produced by a net force is directly corresponding to the magnitude of the net force, in the same direction as the net force, and inversely corresponding to the mass of the object is referred to as Newton's second law of motion.
The formula for the net force on the plane is given by Newton’s second law of motion:
$\Rightarrow F = ma$
Where, $F$ denotes the net that is acting on the plane, $m$ denotes the mass of the plane, $a$ denotes the acceleration of the plane.
Complete step by step answer
The given data from the problem are as follows;
The mass of the airplane is, $m = 900\,\,Kg$.
The velocity of the airplane is, $v = 180\,\,Km\,{h^{ - 1}}$.
The formula for the net force on the plane is given by Newton’s second law of motion:
$\Rightarrow F = ma$
Here, the airplane flies with the same velocity, so the acceleration of the plane is zero.
That is;
$\Rightarrow a = \dfrac{{dv}}{{dt}} $
$\Rightarrow a = 0 $
Now substitute the values of mass of the airplane and the acceleration of the airplane in the above formula;
$\Rightarrow F = 900 \times 0 $
$\Rightarrow F = 0 $
Therefore, the net force of the airplane with the same velocity is calculated as $F = 0$.
Hence the option (A) zero is the correct answer.
Note
To have the same velocity, an object must have the same speed in the same direction. Same direction constrains the object to motion in a straight path thus, the same velocity means motion in a straight line at the same speed.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

