
How much momentum does a $2kg$ object moving at $4\dfrac{m}{s}$ have?
Answer
524.7k+ views
Hint: In order to find the momentum of the given object, we should know first what momentum is. Momentum basically refers to mass in motion. We know that every object has some mass, if they move they give momentum. Simply use the formula of momentum, substitute the given value and get the desired momentum for the question.
Complete step by step solution:
We are given an object of $2kg$ moving with a speed/velocity of $4\dfrac{m}{s}$.
Since, we know that the product of mass and velocity is used to calculate the momentum of any object, which written in formula as:
Momentum$\left( P \right) = mv$, where $m = $mass of object in kilogram and $v = $velocity of the object in metre per second.
Substituting the value of mass and velocity in the momentum formula, we get:
Momentum:
$
\left( P \right) = mv \\
P = 2 \times 4 = 8kg\dfrac{m}{s} \\
$
Since, $1kg = 1000g$ that implies $2kg = 2 \times 1000g = 2000g$. So, our momentum can also be written in grams as:
$
\left( P \right) = mv \\
P = 2000 \times 4 = 8000g\dfrac{m}{s} \\
$
Therefore, a $2kg$ object moving at $4\dfrac{m}{s}$ has momentum , $P = 8kg\dfrac{m}{s}$.
Additional Information:
The variable mass and velocity influence momentum. Any object that is at rest has no momentum, because they have no mass in motion.
Note:
1) We can leave the value in kilogram metre per second until it’s not given to convert into grams.
2) The momentum refers to a vector number. A vector is a quantity whose magnitude and direction both are well defined.
3) If an object having both mass and velocity as large, the momentum it gives will also be large, and vice-versa, as it is directly proportional.
Complete step by step solution:
We are given an object of $2kg$ moving with a speed/velocity of $4\dfrac{m}{s}$.
Since, we know that the product of mass and velocity is used to calculate the momentum of any object, which written in formula as:
Momentum$\left( P \right) = mv$, where $m = $mass of object in kilogram and $v = $velocity of the object in metre per second.
Substituting the value of mass and velocity in the momentum formula, we get:
Momentum:
$
\left( P \right) = mv \\
P = 2 \times 4 = 8kg\dfrac{m}{s} \\
$
Since, $1kg = 1000g$ that implies $2kg = 2 \times 1000g = 2000g$. So, our momentum can also be written in grams as:
$
\left( P \right) = mv \\
P = 2000 \times 4 = 8000g\dfrac{m}{s} \\
$
Therefore, a $2kg$ object moving at $4\dfrac{m}{s}$ has momentum , $P = 8kg\dfrac{m}{s}$.
Additional Information:
The variable mass and velocity influence momentum. Any object that is at rest has no momentum, because they have no mass in motion.
Note:
1) We can leave the value in kilogram metre per second until it’s not given to convert into grams.
2) The momentum refers to a vector number. A vector is a quantity whose magnitude and direction both are well defined.
3) If an object having both mass and velocity as large, the momentum it gives will also be large, and vice-versa, as it is directly proportional.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

A moving boat is observed from the top of a 150 m high class 10 maths CBSE

