
How many molecules are present in $4.4$moles of ${\text{C}}{{\text{O}}_2}$gas?
Answer
563.4k+ views
Hint:To answer this question, you must recall Avogadro's number. The Avogadro’s constant or Avogadro’s number gives the number of molecules/ atoms/ ions present in one mole of a substance.
Complete answer:
The value of Avogadro’s constant is $6.023 \times {10^{23}}$.
1 mole of any substance contains $6.023 \times {10^{23}}$particles. Hence the molecules present in $4.4$moles of ${\text{C}}{{\text{O}}_2}$gas are given by
\[N = 4.4 \times 6.022 \times {10^{23}}\]
$\therefore N = 2.6501 \times {10^{24}}$molecules.
Additional information:
Just like one mole of a substance contains a fixed amount of particles, similarly, one mole of a gas also occupies fixed volume at constant pressure and temperature. We can find the volume of one mole of gas at standard conditions using the Ideal Gas Equation (Assuming all gases to be ideal)
We know that the ideal gas law is given by the expression \[PV = nRT\]
STP (standard temperature and pressure) represents the conventional physical conditions set by IUPAC at which $T = 273K$ and $P = 1atm$
Also, we know that $R = 0.0821{\text{L}}{\text{.atm/(Kmol)}}$
Now, putting these values into the ideal gas equation, we can calculate the volume for 1 mole of gas as,
$PV = nRT$
$ \Rightarrow (1{\text{atm}})(V) = (1{\text{mol}})[0.0821{\text{L}}{\text{.atm/(Kmol)}}](273{\text{K}})$
$ \Rightarrow V \approx 22.4L$
Thus, we can conclude that volume occupied by one mole of a gas at standard conditions is found to be $22.4{\text{Litres}}$.
Note:
The value of the Avogadro constant is given in such a way so that the mass of one mole of any given chemical substance (in grams) has the same numerical value (for all practical purposes) as the mass of one molecule of the substance in terms of atomic mass units (amu). One atomic mass unit is $1/12th$ of the mass of one carbon- 12 atom. It is approximately equal to the mass of one proton or one neutron.
Complete answer:
The value of Avogadro’s constant is $6.023 \times {10^{23}}$.
1 mole of any substance contains $6.023 \times {10^{23}}$particles. Hence the molecules present in $4.4$moles of ${\text{C}}{{\text{O}}_2}$gas are given by
\[N = 4.4 \times 6.022 \times {10^{23}}\]
$\therefore N = 2.6501 \times {10^{24}}$molecules.
Additional information:
Just like one mole of a substance contains a fixed amount of particles, similarly, one mole of a gas also occupies fixed volume at constant pressure and temperature. We can find the volume of one mole of gas at standard conditions using the Ideal Gas Equation (Assuming all gases to be ideal)
We know that the ideal gas law is given by the expression \[PV = nRT\]
STP (standard temperature and pressure) represents the conventional physical conditions set by IUPAC at which $T = 273K$ and $P = 1atm$
Also, we know that $R = 0.0821{\text{L}}{\text{.atm/(Kmol)}}$
Now, putting these values into the ideal gas equation, we can calculate the volume for 1 mole of gas as,
$PV = nRT$
$ \Rightarrow (1{\text{atm}})(V) = (1{\text{mol}})[0.0821{\text{L}}{\text{.atm/(Kmol)}}](273{\text{K}})$
$ \Rightarrow V \approx 22.4L$
Thus, we can conclude that volume occupied by one mole of a gas at standard conditions is found to be $22.4{\text{Litres}}$.
Note:
The value of the Avogadro constant is given in such a way so that the mass of one mole of any given chemical substance (in grams) has the same numerical value (for all practical purposes) as the mass of one molecule of the substance in terms of atomic mass units (amu). One atomic mass unit is $1/12th$ of the mass of one carbon- 12 atom. It is approximately equal to the mass of one proton or one neutron.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

