
Mole fraction of A in \[{{H}_{2}}O\] is 0.2 then the molality of A in \[{{H}_{2}}O\] is?
Answer
495k+ views
Hint: In the given numerical ‘A’ is the solute and water is the solvent. To find the molality of A in \[{{H}_{2}}O\], first, we will calculate the moles of water. Secondly, the number of moles of A will be calculated because it will be needed to find the molality of A.
Complete answer:
As we know that water is the solvent, so let’s assume the mass of water to be 1000 grams.
The molar mass of Hydrogen = 1
The molar mass of Oxygen = 16
$\therefore \text{ Molar mass of }{{\text{H}}_{2}}O\text{ = 2 }\times \text{ H + O}$
$=\text{ 2 }\times \text{ 1 + 16}$
$=\text{ 18}$
Thus,
$\Rightarrow No.\text{ of moles of solvent }{{\text{H}}_{2}}O\text{ = }\dfrac{Mass\text{ of }{{\text{H}}_{2}}O}{Molar\text{ mass of }{{\text{H}}_{2}}O}$
$=\text{ }\dfrac{1000}{18}$
$=\text{ 55}\text{.55 moles}$
Let the number of moles of A be x. Also, the given mole fraction is 0.2.
$\Rightarrow \text{ }Mole\text{ fraction = }\dfrac{\text{Number of moles of solute}}{No.\text{ of moles of solute + No}\text{. of moles of solvent}}$
Cross multiply 0.2 with the denominator
Now, Solve the bracket on the LHS
$0.2\text{ }x\text{ + 11}\text{.11 = x}$
Taking 0.2x to the RHS
$11.11\text{ = 1 x - 0}\text{.2 x}$
$11.11\text{ = 0}\text{.8 x}$
Taking 0.8 in the denominator
$x\text{ = }\dfrac{11.11}{0.8}$
Dividing 11.11 by 0.8, we get
$x\text{ = 13}\text{.88}$
Thus, the number of moles of solute A= 13.88.
Now,
The molality of the solution is given by ‘m’.
$\Rightarrow \text{ }Molality\text{ }\left( m \right)\text{ = }\dfrac{No.\text{ of moles of solute}}{Mass\text{ of solvent in kg}}$
We assumed the mass of the solvent as 1000 grams which is equal to 1kg.
$=\text{ }\dfrac{13.88}{1}$
$=\text{ 13}\text{.88}$
Therefore, the Molality of A in \[{{H}_{2}}O\]is 13.88 m.
Additional information:
Alternate method:
We know that the mole fraction of a solution is 1.
The mole fraction of solute A is 0.2.
$\therefore \text{ Mole fraction of }{{\text{H}}_{2}}O\text{ = 1- 0}\text{.2}$
$=\text{ 0}\text{.8}$
Moles of Solvent \[{{H}_{2}}O\] is 0.8.
Now, we will find the given mass of water.
$\Rightarrow \text{ }Weight\text{ of }{{\text{H}}_{2}}O\text{ = No}\text{. of moles of }{{\text{H}}_{2}}O\text{ }\times \text{ Molar mass of }{{\text{H}}_{2}}O$
$=\text{ 0}\text{.8 }\times \text{ 18}$
$=\text{ 14}\text{.4 grams}$
Thus, the weight of Solvent is 14.4 g.
But the weight of solvent has to be in kg to find the Molality. So the weight of the solvent has to be divided by 1000.
\[Weight\text{ }of\text{ }Solvent\text{ }in\text{ }kg\text{ }=\text{ }\dfrac{14.4}{1000}\]
$\Rightarrow Molality\text{ }\left( m \right)\text{ = }\dfrac{No.\text{ of moles of solute}}{\text{Weight of solvent in kg}}$
$=\text{ }\dfrac{0.2}{0.0144}$
$=\text{ 13}\text{.88 molal}$
Molality= 13.88 molal.
Note:
Always remember to check the Si units of the given quantities. Several times the weight is given in grams, so it has to be converted into kgs before using in the desired formula. You can also multiply the numerator by 1000 if you want to solve it one step and not find out the weight in kg separately.
Complete answer:
As we know that water is the solvent, so let’s assume the mass of water to be 1000 grams.
The molar mass of Hydrogen = 1
The molar mass of Oxygen = 16
$\therefore \text{ Molar mass of }{{\text{H}}_{2}}O\text{ = 2 }\times \text{ H + O}$
$=\text{ 2 }\times \text{ 1 + 16}$
$=\text{ 18}$
Thus,
$\Rightarrow No.\text{ of moles of solvent }{{\text{H}}_{2}}O\text{ = }\dfrac{Mass\text{ of }{{\text{H}}_{2}}O}{Molar\text{ mass of }{{\text{H}}_{2}}O}$
$=\text{ }\dfrac{1000}{18}$
$=\text{ 55}\text{.55 moles}$
Let the number of moles of A be x. Also, the given mole fraction is 0.2.
$\Rightarrow \text{ }Mole\text{ fraction = }\dfrac{\text{Number of moles of solute}}{No.\text{ of moles of solute + No}\text{. of moles of solvent}}$
Cross multiply 0.2 with the denominator
Now, Solve the bracket on the LHS
$0.2\text{ }x\text{ + 11}\text{.11 = x}$
Taking 0.2x to the RHS
$11.11\text{ = 1 x - 0}\text{.2 x}$
$11.11\text{ = 0}\text{.8 x}$
Taking 0.8 in the denominator
$x\text{ = }\dfrac{11.11}{0.8}$
Dividing 11.11 by 0.8, we get
$x\text{ = 13}\text{.88}$
Thus, the number of moles of solute A= 13.88.
Now,
The molality of the solution is given by ‘m’.
$\Rightarrow \text{ }Molality\text{ }\left( m \right)\text{ = }\dfrac{No.\text{ of moles of solute}}{Mass\text{ of solvent in kg}}$
We assumed the mass of the solvent as 1000 grams which is equal to 1kg.
$=\text{ }\dfrac{13.88}{1}$
$=\text{ 13}\text{.88}$
Therefore, the Molality of A in \[{{H}_{2}}O\]is 13.88 m.
Additional information:
Alternate method:
We know that the mole fraction of a solution is 1.
The mole fraction of solute A is 0.2.
$\therefore \text{ Mole fraction of }{{\text{H}}_{2}}O\text{ = 1- 0}\text{.2}$
$=\text{ 0}\text{.8}$
Moles of Solvent \[{{H}_{2}}O\] is 0.8.
Now, we will find the given mass of water.
$\Rightarrow \text{ }Weight\text{ of }{{\text{H}}_{2}}O\text{ = No}\text{. of moles of }{{\text{H}}_{2}}O\text{ }\times \text{ Molar mass of }{{\text{H}}_{2}}O$
$=\text{ 0}\text{.8 }\times \text{ 18}$
$=\text{ 14}\text{.4 grams}$
Thus, the weight of Solvent is 14.4 g.
But the weight of solvent has to be in kg to find the Molality. So the weight of the solvent has to be divided by 1000.
\[Weight\text{ }of\text{ }Solvent\text{ }in\text{ }kg\text{ }=\text{ }\dfrac{14.4}{1000}\]
$\Rightarrow Molality\text{ }\left( m \right)\text{ = }\dfrac{No.\text{ of moles of solute}}{\text{Weight of solvent in kg}}$
$=\text{ }\dfrac{0.2}{0.0144}$
$=\text{ 13}\text{.88 molal}$
Molality= 13.88 molal.
Note:
Always remember to check the Si units of the given quantities. Several times the weight is given in grams, so it has to be converted into kgs before using in the desired formula. You can also multiply the numerator by 1000 if you want to solve it one step and not find out the weight in kg separately.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

