
What is the molarity of an ${H_2}S{O_4}$ solution if $18.5mL$ of $0.18M$ $NaOH$ are needed to neutralize $25mL$ of the sample? ${H_2}S{O_4} + 2NaOH \to N{a_2}S{O_4} + 2{H_2}O$ .
Answer
524.4k+ views
Hint: The molar fixation (likewise called molarity, sum focus, or substance focus) is a proportion of the grouping of a synthetic animal categories, specifically of a solute in an answer, as far as the measure of substance per unit volume of arrangement. In science, the most normally utilized unit for molarity is the quantity of moles per liter, having the unit image $mol/L$ or $mol.d{m^{ - 3}}$ in the SI unit. An answer with a centralization of one $mol/L$ is supposed to be one molar, ordinarily assigned as one M.
Complete step by step answer:
We have to see the molarity or molar focus is most normally communicated in units of moles of solute per liter of arrangement. For use in more extensive applications, it is characterized as the measure of substance of solute per unit volume of arrangement, or per unit volume accessible to the species, addressed by lowercase c.
By using the following formula, because the following expression is molarity formula,
$c = \dfrac{n}{v}$
Rewrite the above equation,
$n = cv$
First, we have to calculate the number of moles,
$c = 0.18M$
$v = 18.5mL$
Applying both the values in the above equation,
$nNaOH = \dfrac{{18.5 \times 0.18}}{{1000}}$
The number of moles = $3.33 \times {10^{ - 3}}$,
From the condition, we can see that the quantity of moles ${H_2}S{O_4}$ should be a large portion of that sum,
So that,
$n{H_2}S{O_4} = \dfrac{{3.33}}{2} \times {10^{ - 3}} = 1.66 \times {10^{ - 3}}$
Then, $v = 25mL$
Applying both the values in the molarity equation,
$[{H_2}S{O_4}] = \dfrac{{1.66 \times {{10}^{ - 3}}}}{{25.0 \times {{10}^{ - 3}}}}$
Therefore,
$[{H_2}S{O_4}] = 0.066mol/L$
Note: In thermodynamics, the utilization of molar fixation is frequently not advantageous in light of the fact that the volume of most arrangements somewhat relies upon temperature because of warm extension. This issue is normally settled by presenting temperature adjustment factors, or by utilizing a temperature-free proportion of focus like molality.
Complete step by step answer:
We have to see the molarity or molar focus is most normally communicated in units of moles of solute per liter of arrangement. For use in more extensive applications, it is characterized as the measure of substance of solute per unit volume of arrangement, or per unit volume accessible to the species, addressed by lowercase c.
By using the following formula, because the following expression is molarity formula,
$c = \dfrac{n}{v}$
Rewrite the above equation,
$n = cv$
First, we have to calculate the number of moles,
$c = 0.18M$
$v = 18.5mL$
Applying both the values in the above equation,
$nNaOH = \dfrac{{18.5 \times 0.18}}{{1000}}$
The number of moles = $3.33 \times {10^{ - 3}}$,
From the condition, we can see that the quantity of moles ${H_2}S{O_4}$ should be a large portion of that sum,
So that,
$n{H_2}S{O_4} = \dfrac{{3.33}}{2} \times {10^{ - 3}} = 1.66 \times {10^{ - 3}}$
Then, $v = 25mL$
Applying both the values in the molarity equation,
$[{H_2}S{O_4}] = \dfrac{{1.66 \times {{10}^{ - 3}}}}{{25.0 \times {{10}^{ - 3}}}}$
Therefore,
$[{H_2}S{O_4}] = 0.066mol/L$
Note: In thermodynamics, the utilization of molar fixation is frequently not advantageous in light of the fact that the volume of most arrangements somewhat relies upon temperature because of warm extension. This issue is normally settled by presenting temperature adjustment factors, or by utilizing a temperature-free proportion of focus like molality.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

