
Measure of two quantities along with the precision of respective measuring instrument is $A = 2.5m{s^{ - 1}} \pm 0.5m{s^{ - 1}}$ and $B = 0.10s \pm 0.01s$ the value of AB will be
A. $\left( {0.25 \pm 0.08} \right)m$
B. $\left( {0.25 \pm 0.8} \right)m$
C. $\left( {0.25 \pm 0.05} \right)m$
D. $\left( {0.25 \pm 0.135} \right)m$
Answer
546.6k+ views
Hint: In the above question, we are provided with two quantities along with the precision of the respective instrument and we have to find the product of those quantities. The first term is calculated by simply multiplying both the first term of the two quantities and the error is calculated by the formula $\dfrac{{\Delta AB}}{{AB}} = \dfrac{{\Delta A}}{A} + \dfrac{{\Delta B}}{B}$.
Complete step by step answer:
Here in the question, we are given that $A = 2.5m{s^{ - 1}} \pm 0.5m{s^{ - 1}}$ and $B = 0.10s \pm 0.01s$. We have to find the AB. These two quantities are given in the form of precision which means the closeness of two or more measurements to each other
Firstly, multiplying the first terms,
$AB = \left( {2.5} \right)\left( {0.10} \right) = 0.25m$
Now, calculating the error by the formula
$\dfrac{{\Delta AB}}{{AB}} = \dfrac{{\Delta A}}{A} + \dfrac{{\Delta B}}{B}$
Substituting the values,
$\dfrac{{\Delta AB}}{{AB}} = \dfrac{{0.5}}{{2.5}} + \dfrac{{0.01}}{{0.1}} \\
\Rightarrow\dfrac{{\Delta AB}}{{AB}} = 0.2 + 0.1 \\
\Rightarrow\dfrac{{\Delta AB}}{{AB}} = 0.3$
Whereas, we had already found the AB,
$\Delta AB = \left( {0.3} \right) \times 0.25 \\
\therefore\Delta AB= 0.075 \approx 0.08m$
Hence, combining $AB = \left( {0.25 \pm 0.08} \right)m$
So, the correct option is A.
Note: Precision for an instrument is defined as the spread in the measurements. The multiplying of the error is a small quantity. We can neglect those quantities for our convenience. High precision instruments are the ideal instruments as the lower the values show the productive results.
Complete step by step answer:
Here in the question, we are given that $A = 2.5m{s^{ - 1}} \pm 0.5m{s^{ - 1}}$ and $B = 0.10s \pm 0.01s$. We have to find the AB. These two quantities are given in the form of precision which means the closeness of two or more measurements to each other
Firstly, multiplying the first terms,
$AB = \left( {2.5} \right)\left( {0.10} \right) = 0.25m$
Now, calculating the error by the formula
$\dfrac{{\Delta AB}}{{AB}} = \dfrac{{\Delta A}}{A} + \dfrac{{\Delta B}}{B}$
Substituting the values,
$\dfrac{{\Delta AB}}{{AB}} = \dfrac{{0.5}}{{2.5}} + \dfrac{{0.01}}{{0.1}} \\
\Rightarrow\dfrac{{\Delta AB}}{{AB}} = 0.2 + 0.1 \\
\Rightarrow\dfrac{{\Delta AB}}{{AB}} = 0.3$
Whereas, we had already found the AB,
$\Delta AB = \left( {0.3} \right) \times 0.25 \\
\therefore\Delta AB= 0.075 \approx 0.08m$
Hence, combining $AB = \left( {0.25 \pm 0.08} \right)m$
So, the correct option is A.
Note: Precision for an instrument is defined as the spread in the measurements. The multiplying of the error is a small quantity. We can neglect those quantities for our convenience. High precision instruments are the ideal instruments as the lower the values show the productive results.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

