
How much mass of aluminium can be obtained from $ 0.1 $ mol of $ \text{A}{{\text{l}}_{\text{2}}}{{\left( \text{S}{{\text{O}}_{\text{4}}} \right)}_{\text{3}}} $ ? [Atomic mass of aluminium = 27]
(A) $ 2.7 $ g
(B) $ 5.4 $ g
(C) $ 3.2 $ g
(D) $ 7.8 $ g
Answer
556.5k+ views
Hint: One mole of a substance is defined as the amount of mass of a substance that is equal to the mass of $ 6.023\times {{10}^{23}} $ particles, where the word “particles” refer to ions, molecules, atoms, and subatomic particles. We shall calculate the mass of the compound and use stoichiometry to find the mass of aluminium.
Complete Step by Step Answer
To solve this problem, we need to find out the molecular weight of $ \text{A}{{\text{l}}_{\text{2}}}{{\left( \text{S}{{\text{O}}_{\text{4}}} \right)}_{\text{3}}} $ . The molecular weight of any substance is equal to the sum of the atomic weights of the component elements. Therefore it is equal to $ \left[ 2\times 27+2\left( 32+\left( 16\times 4 \right) \right) \right]=342 $ $ \text{g/mol} $
This is the weight of 1 mole of aluminium as one mole of aluminium = the molecular weight of the substance
So 1 mole = 342 $ \text{g/mol} $ ,
$ 0.1 $ mole = $ 34.2 $ $ \text{g/mol} $
In 342 $ \text{g/mol} $ of aluminium sulphate, 27 g is the weight of aluminium, therefore
In $ 34.2 $ of aluminium sulphate, $ \dfrac{27}{342}\times 34.2 $ = $ 2.7 $ g of aluminium.
Therefore the correct answer is option A.
Note
The number $ 6.023\times {{10}^{23}} $ , which is also known as the Avogadro’s number, was chosen so that the mass of one mole of a chemical compound is numerically equal to the average mass of one molecule of a compound in Daltons. Thus, for example, one mole of water contains $ 6.023\times {{10}^{23}} $ molecules of water whose total mass is equal to $ 18.015 $ $ \text{g/mol} $ and the mean mass of one molecule of water is equal to $ 18.015 $ Dalton.
The term “gram-molecule” was used for one mol of molecules and “gram-atom” for one mole of atoms.
The mole is a convenient way to express the amounts of the reactants and the products that are involved in a chemical reaction.
Complete Step by Step Answer
To solve this problem, we need to find out the molecular weight of $ \text{A}{{\text{l}}_{\text{2}}}{{\left( \text{S}{{\text{O}}_{\text{4}}} \right)}_{\text{3}}} $ . The molecular weight of any substance is equal to the sum of the atomic weights of the component elements. Therefore it is equal to $ \left[ 2\times 27+2\left( 32+\left( 16\times 4 \right) \right) \right]=342 $ $ \text{g/mol} $
This is the weight of 1 mole of aluminium as one mole of aluminium = the molecular weight of the substance
So 1 mole = 342 $ \text{g/mol} $ ,
$ 0.1 $ mole = $ 34.2 $ $ \text{g/mol} $
In 342 $ \text{g/mol} $ of aluminium sulphate, 27 g is the weight of aluminium, therefore
In $ 34.2 $ of aluminium sulphate, $ \dfrac{27}{342}\times 34.2 $ = $ 2.7 $ g of aluminium.
Therefore the correct answer is option A.
Note
The number $ 6.023\times {{10}^{23}} $ , which is also known as the Avogadro’s number, was chosen so that the mass of one mole of a chemical compound is numerically equal to the average mass of one molecule of a compound in Daltons. Thus, for example, one mole of water contains $ 6.023\times {{10}^{23}} $ molecules of water whose total mass is equal to $ 18.015 $ $ \text{g/mol} $ and the mean mass of one molecule of water is equal to $ 18.015 $ Dalton.
The term “gram-molecule” was used for one mol of molecules and “gram-atom” for one mole of atoms.
The mole is a convenient way to express the amounts of the reactants and the products that are involved in a chemical reaction.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

