
How long does it take a car to cross a $30$ meter wide intersection after the light turns green, if the car accelerates from at a constant $2.00m/{{s}^{2}}?$
Answer
539.7k+ views
Hint: We are given that the acceleration is constant. We know that the displacement is also fixed. We will use one of the equations of motion $S=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}$ to find the time. We will apply the values in the equation and make some rearrangements.
Complete step-by-step solution:
Let us consider the given problem.
We are asked to find the time a car takes to cross a $30$ meter wide intersection after the light turns, if the car accelerates from at a constant $2.00m/{{s}^{2}}.$
We can see that the displacement and the acceleration are fixed.
The displacement is given by $S=30m$ and the acceleration is given by $a=2.00m/{{s}^{2}}.$
We will use one of the equations of motion to find the time. So, the equation we are using here is $S=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}.$
In this equation, $S$ is the displacement, $a$ is the acceleration and $u$ is the initial velocity.
We know that at the starting position, the velocity is zero. Therefore, the initial velocity of the car is $u=0m/s.$
Let us apply the values in the equation to get $30=0\times t+\dfrac{1}{2}\times 2\times {{t}^{2}}.$
This will give us $30=\dfrac{1}{2}\times 2\times {{t}^{2}}.$
And so, when we cancel the common term $2,$ we will get $30={{t}^{2}}.$
We will get $t=\sqrt{30}.$
We will get the time as $t=5.477.$
Hence the time the car will take to cross a $30$ meter wide intersection after the light turns green, if the car accelerates from at a constant $2.00m/{{s}^{2}}$ is $5.5s.$
Note: The equations of the motion are: $v=u+at, S=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}, {{v}^{2}}-{{u}^{2}}=2aS.$ In these equations, $S$ is the displacement, $u$ is the initial velocity, $v$ is the final velocity, $t$ is the time taken and $a$ is the acceleration.
Complete step-by-step solution:
Let us consider the given problem.
We are asked to find the time a car takes to cross a $30$ meter wide intersection after the light turns, if the car accelerates from at a constant $2.00m/{{s}^{2}}.$
We can see that the displacement and the acceleration are fixed.
The displacement is given by $S=30m$ and the acceleration is given by $a=2.00m/{{s}^{2}}.$
We will use one of the equations of motion to find the time. So, the equation we are using here is $S=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}.$
In this equation, $S$ is the displacement, $a$ is the acceleration and $u$ is the initial velocity.
We know that at the starting position, the velocity is zero. Therefore, the initial velocity of the car is $u=0m/s.$
Let us apply the values in the equation to get $30=0\times t+\dfrac{1}{2}\times 2\times {{t}^{2}}.$
This will give us $30=\dfrac{1}{2}\times 2\times {{t}^{2}}.$
And so, when we cancel the common term $2,$ we will get $30={{t}^{2}}.$
We will get $t=\sqrt{30}.$
We will get the time as $t=5.477.$
Hence the time the car will take to cross a $30$ meter wide intersection after the light turns green, if the car accelerates from at a constant $2.00m/{{s}^{2}}$ is $5.5s.$
Note: The equations of the motion are: $v=u+at, S=ut+\dfrac{1}{2}a{{t}^{2}}, {{v}^{2}}-{{u}^{2}}=2aS.$ In these equations, $S$ is the displacement, $u$ is the initial velocity, $v$ is the final velocity, $t$ is the time taken and $a$ is the acceleration.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

