
Liquid sodium is being considered as an engine coolant. How many grams of liquid sodium (minimum) are needed to absorb 9.50 MJ of energy (in the form of heat) if the temperature of the sodium is not to increase by more than $10.0^{o}C$ ? use CP = 30.8 J/K.mol.
Answer
535.5k+ views
Hint: There is a formula having a relation between heat, mass and change in temperature of the chemical reaction and it is as follows.
\[Q=mc({{T}_{2}}-{{T}_{1}})\]
Here Q = the amount of energy absorbed
m = mas of the metal
c = heat capacity
${{T}_{2}}-{{T}_{1}}$ = change in temperature.
Complete answer:
- In the question it is given that to calculate how many grams of liquid sodium needed to absorb 9.50 MJ of energy.
- The relation between heat capacity, amount of energy absorbed, temperature change and mass of the metal is as follows.
\[Q=mc({{T}_{2}}-{{T}_{1}})\]
Here Q = the amount of energy absorbed $= 2.30\times {{10}^{6}}$
m = mas of the metal
c = heat capacity = $\dfrac{{{C}_{M}}}{M}=\dfrac{{{C}_{M}}}{23}$
${{T}_{2}}-{{T}_{1}}$ = change in temperature $= 10^{o}C$
- Substitute all the values in the above formula to get the amount of the required metal and it is as follows.
\[
Q=mc({{T}_{2}}-{{T}_{1}}) \\
\Rightarrow m=\dfrac{Q}{c({{T}_{2}}-{{T}_{1}})} \\
\Rightarrow m=\dfrac{2.30\times {{10}^{6}}\times 23}{30.8\times 10} \\
\Rightarrow m=1.72\times {{10}^{5}}=172kg \\
\]
- Therefore the mass of the liquid sodium is 172 kg.
Note: We need heat capacity, amount of energy absorbed, and temperature change to calculate the mass of the metal otherwise we cannot solve the problem. We should know the relationship between them also to get the exact value of the liquid metal required to cool the machine engine.
\[Q=mc({{T}_{2}}-{{T}_{1}})\]
Here Q = the amount of energy absorbed
m = mas of the metal
c = heat capacity
${{T}_{2}}-{{T}_{1}}$ = change in temperature.
Complete answer:
- In the question it is given that to calculate how many grams of liquid sodium needed to absorb 9.50 MJ of energy.
- The relation between heat capacity, amount of energy absorbed, temperature change and mass of the metal is as follows.
\[Q=mc({{T}_{2}}-{{T}_{1}})\]
Here Q = the amount of energy absorbed $= 2.30\times {{10}^{6}}$
m = mas of the metal
c = heat capacity = $\dfrac{{{C}_{M}}}{M}=\dfrac{{{C}_{M}}}{23}$
${{T}_{2}}-{{T}_{1}}$ = change in temperature $= 10^{o}C$
- Substitute all the values in the above formula to get the amount of the required metal and it is as follows.
\[
Q=mc({{T}_{2}}-{{T}_{1}}) \\
\Rightarrow m=\dfrac{Q}{c({{T}_{2}}-{{T}_{1}})} \\
\Rightarrow m=\dfrac{2.30\times {{10}^{6}}\times 23}{30.8\times 10} \\
\Rightarrow m=1.72\times {{10}^{5}}=172kg \\
\]
- Therefore the mass of the liquid sodium is 172 kg.
Note: We need heat capacity, amount of energy absorbed, and temperature change to calculate the mass of the metal otherwise we cannot solve the problem. We should know the relationship between them also to get the exact value of the liquid metal required to cool the machine engine.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

