
What length of a copper wire of cross-sectional area $0.01{\text{ }}m{m^2}$will be needed to prepare a resistance of $1{\text{ }}k\Omega $? Resistivity of copper$ = 1.7 \times {10^{ - 8}}{\text{ }}\Omega m$.
Answer
497.4k+ views
Hint: First of all, we have to find the relation between the resistance and the resistivity of the given material in the given question. Then, by considering the unknown value as a variable and substituting other values in SI units in the relation we will find the answer.
Complete step by step answer:
Resistance of a wire is defined as the obstruction or blockage in the flow of electric current or charges in a conductor. Specific resistance of a wire is defined as the resistance of the wire of unit cross-sectional area and unit length.The relation between specific resistance and resistance is as follows,
$R = \rho \dfrac{l}{A}$
where $R = $ resistance of the wire, $\rho = $ specific resistance of the wire, $l = $ length of the given wire and $A = $ area of cross-section of the given wire.
The values assigned in the given question are-
$R = 1{\text{ }}k\Omega {\text{ }} = 1000{\text{ }}\Omega $
$\Rightarrow \rho = 1.7 \times {10^{ - 8}}{\text{ }}\Omega m$
$\Rightarrow A = $$0.01{\text{ }}m{m^2} = {10^{ - 8}}{\text{ }}{m^2}$
Let the length of the wire be $l$.
Substituting all the values in the given equation we get,
$1000 = 1.7 \times {10^{ - 8}} \times \dfrac{l}{{{{10}^{ - 8}}}}$
Simplifying the equation we get,
$\therefore l = 0.58 \times {10^3}{\text{ }}m \approx 0.6{\text{ }}km$
So, $0.6{\text{ }}km$ length of a copper wire of cross-sectional area $0.01{\text{ }}m{m^2}$ will be needed to prepare a resistance of $1{\text{ }}k\Omega $.
Note: Specific resistance is a materialistic property. It does not alter the similar material. Different material corresponds to different specific resistance whereas resistance is not a materialistic property. Hence when we change the other factors of a material then, its resistance changes but not resistivity. Conversion of all units in the form of SI units is mandatory for solving this type of question as different values are assigned with different units.
Complete step by step answer:
Resistance of a wire is defined as the obstruction or blockage in the flow of electric current or charges in a conductor. Specific resistance of a wire is defined as the resistance of the wire of unit cross-sectional area and unit length.The relation between specific resistance and resistance is as follows,
$R = \rho \dfrac{l}{A}$
where $R = $ resistance of the wire, $\rho = $ specific resistance of the wire, $l = $ length of the given wire and $A = $ area of cross-section of the given wire.
The values assigned in the given question are-
$R = 1{\text{ }}k\Omega {\text{ }} = 1000{\text{ }}\Omega $
$\Rightarrow \rho = 1.7 \times {10^{ - 8}}{\text{ }}\Omega m$
$\Rightarrow A = $$0.01{\text{ }}m{m^2} = {10^{ - 8}}{\text{ }}{m^2}$
Let the length of the wire be $l$.
Substituting all the values in the given equation we get,
$1000 = 1.7 \times {10^{ - 8}} \times \dfrac{l}{{{{10}^{ - 8}}}}$
Simplifying the equation we get,
$\therefore l = 0.58 \times {10^3}{\text{ }}m \approx 0.6{\text{ }}km$
So, $0.6{\text{ }}km$ length of a copper wire of cross-sectional area $0.01{\text{ }}m{m^2}$ will be needed to prepare a resistance of $1{\text{ }}k\Omega $.
Note: Specific resistance is a materialistic property. It does not alter the similar material. Different material corresponds to different specific resistance whereas resistance is not a materialistic property. Hence when we change the other factors of a material then, its resistance changes but not resistivity. Conversion of all units in the form of SI units is mandatory for solving this type of question as different values are assigned with different units.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

A moving boat is observed from the top of a 150 m high class 10 maths CBSE

