How many kilojoules are required to warm 25.0 g of water from 75.0 C to 100.0 C and convert it to steam at 100.0 C? The heat of vaporization of water is 2260 joules/g, and the specific heat of water is 4.184 joules/g.
Answer
570.9k+ views
Hint: Heat of Vaporization can be defined as the total amount of heat required to convert the liquid state into vapor without increasing the temperature of that liquid or fluid i.e. that heat which changes the liquid state into gaseous state.
Complete answer:
Based on entropy and enthalpy of vaporization and relationship between them heat of vaporization can be calculated by the following formula: $\text{Q=2364}\text{.6}\times \text{25=59115J=59}\text{.1KJ}$
${{H}_{v}}=\dfrac{q}{m}$
Where, ${{H}_{v}}$represents the heat of vaporization, m is mass of substance and q is heat absorbed.
To heat 1.0 g of water from 75.0 C to 100.0 C which specify that temperature rise will be equal to 25.0 C, so we can say that heat required will be equal to
$Rise\ \text{in temp }\times \text{ specific heat = 25 }\times \text{ 4}\text{.184 = 104}\text{.6 J/g}$
Heat of vaporization of water is 2260 joules/g (Given)
So total energy required to heat up and vaporize 1 gram would be equal to the sum of both i.e.
$\text{ 104}\text{.6 +2260 = 2364}\text{.6 J/g}$
The value of heat required i.e. Q can be find by putting the value of ${{H}_{v}}$and m in the above mentioned formula
i.e. $\text{Q=2364}\text{.6}\times \text{25=59115J=59}\text{.1KJ}$, m is 25 g (Given)
Hence 59.1 kilojoules are required to warm 25.0 g of water from 75.0 C to 100.0 C and convert it to steam at 100.0 C.
Note:
Heat of vaporization can also be defined as the quantity of heat that needs to be absorbed to vaporize a particular quantity of liquid at a constant temperature. If the solutions of vapor and liquid states are compared then the kinetic energy of the steam is always comparatively higher than the kinetic energy of the fluid.
Complete answer:
Based on entropy and enthalpy of vaporization and relationship between them heat of vaporization can be calculated by the following formula: $\text{Q=2364}\text{.6}\times \text{25=59115J=59}\text{.1KJ}$
${{H}_{v}}=\dfrac{q}{m}$
Where, ${{H}_{v}}$represents the heat of vaporization, m is mass of substance and q is heat absorbed.
To heat 1.0 g of water from 75.0 C to 100.0 C which specify that temperature rise will be equal to 25.0 C, so we can say that heat required will be equal to
$Rise\ \text{in temp }\times \text{ specific heat = 25 }\times \text{ 4}\text{.184 = 104}\text{.6 J/g}$
Heat of vaporization of water is 2260 joules/g (Given)
So total energy required to heat up and vaporize 1 gram would be equal to the sum of both i.e.
$\text{ 104}\text{.6 +2260 = 2364}\text{.6 J/g}$
The value of heat required i.e. Q can be find by putting the value of ${{H}_{v}}$and m in the above mentioned formula
i.e. $\text{Q=2364}\text{.6}\times \text{25=59115J=59}\text{.1KJ}$, m is 25 g (Given)
Hence 59.1 kilojoules are required to warm 25.0 g of water from 75.0 C to 100.0 C and convert it to steam at 100.0 C.
Note:
Heat of vaporization can also be defined as the quantity of heat that needs to be absorbed to vaporize a particular quantity of liquid at a constant temperature. If the solutions of vapor and liquid states are compared then the kinetic energy of the steam is always comparatively higher than the kinetic energy of the fluid.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Find the value of the expression given below sin 30circ class 11 maths CBSE

Name the Largest and the Smallest Cell in the Human Body ?

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

What is the weight in lbs of a 75 Kg person class 11 physics CBSE

What is the percentage of photosynthetically active class 11 biology CBSE

How do I convert ms to kmh Give an example class 11 physics CBSE

