
Katya and Leena both live 3km from school.
(a) Katya walks to school at an average speed of \[5\dfrac{km}{hr}\] . She leaves home at 8 am. What time does she get to school?
(b) Leena cycles to school. She leaves home at 8:10 am and reaches school at 8:30 am. What is her average speed?
Answer
596.1k+ views
Hint: First, we will use the formula related to time, speed and distance which is given as \[\text{speed=}\dfrac{\text{distance}}{\text{time}}\] . In case (a), simply using the formula we will find time. In case (b), we will first find the time difference between 8.30am and 8.10am. Using that time which will be in minutes, we will convert it in hours using the conversion \[\text{1hr=60minutes}\] and then using the same formula we will find average speed. Thus, we will get an answer.
Complete step-by-step answer:
Here, we will use the formula related to speed, time and distance given as \[\text{speed=}\dfrac{\text{distance}}{\text{time}}\] .
Taking case (a): It is given that speed is \[5\dfrac{km}{hr}\] and distance is 3km. So, by using the formula \[\text{speed=}\dfrac{\text{distance}}{\text{time}}\] , we will find the time. We get as
\[\text{5}\dfrac{km}{hr}\text{=}\dfrac{3km}{\text{time}}\]
On solving, we get as
\[time\text{=}\dfrac{3km}{\text{5}\dfrac{km}{hr}}\]
\[time\text{=0}\text{.6hr}\]
Now, we are told that Katya leaves home at 8 am. So, at what time she reaches school. For this we will convert time from hours to minutes using the conversion \[\text{1hr=60minutes}\] . So, using unitary method, we get as
\[\begin{align}
& \text{1hr=60minutes} \\
& \text{0}\text{.6hr=?} \\
\end{align}\]
On solving, we get as
\[\text{0}\text{.6 }\!\!\times\!\!\text{ 60=36minutes}\]
Thus, adding 36 minutes to 8 am, we get final time as 8hr 36minutes. ……………………………..(1)
Taking case (b): Here, we have to find average speed. Time at which Leena leaves for school is 8:10 am and reaches school at 8.30 am. So, the time difference will be \[8.30-8.10=0.20\] minutes. So, Here we will take the time as 20 minutes. Thus, we get using the formula \[\text{speed=}\dfrac{\text{distance}}{\text{time}}\] is
\[\text{speed=}\dfrac{3km}{20\min }\]
But we want to calculate speed in km per hour, so we will convert minute to hour using the conversion rule \[\text{1hr=60minutes}\] . By unitary method, we get as
\[\begin{align}
& \text{1hr=60minutes} \\
& \text{?=20minutes} \\
\end{align}\]
On solving, we get as
\[\dfrac{20}{60}=\dfrac{1}{3}hr\]
So, putting this value in place of 20 minutes, we get equation as
\[speed=\dfrac{3km}{\dfrac{1}{3}hr}=\dfrac{3\times 3}{1}\dfrac{km}{hr}\]
\[speed=9\dfrac{km}{hr}\]
Thus, the average speed of Leena is \[9\dfrac{km}{hr}\] . …………..…….(2)
Hence, equation (1) and (2) are answers to case (a) and (b) respectively.
Note: Sometimes students make mistake in taking time i.e. let say in case (b) time should be taken as difference between timings but instead if taken as 8.30am i.e. 8 hour 30 minutes and using this if we put in formula \[\text{speed=}\dfrac{\text{distance}}{\text{time}}\] , then speed will be totally difference which will be wrong. So, do not make this mistake.
Complete step-by-step answer:
Here, we will use the formula related to speed, time and distance given as \[\text{speed=}\dfrac{\text{distance}}{\text{time}}\] .
Taking case (a): It is given that speed is \[5\dfrac{km}{hr}\] and distance is 3km. So, by using the formula \[\text{speed=}\dfrac{\text{distance}}{\text{time}}\] , we will find the time. We get as
\[\text{5}\dfrac{km}{hr}\text{=}\dfrac{3km}{\text{time}}\]
On solving, we get as
\[time\text{=}\dfrac{3km}{\text{5}\dfrac{km}{hr}}\]
\[time\text{=0}\text{.6hr}\]
Now, we are told that Katya leaves home at 8 am. So, at what time she reaches school. For this we will convert time from hours to minutes using the conversion \[\text{1hr=60minutes}\] . So, using unitary method, we get as
\[\begin{align}
& \text{1hr=60minutes} \\
& \text{0}\text{.6hr=?} \\
\end{align}\]
On solving, we get as
\[\text{0}\text{.6 }\!\!\times\!\!\text{ 60=36minutes}\]
Thus, adding 36 minutes to 8 am, we get final time as 8hr 36minutes. ……………………………..(1)
Taking case (b): Here, we have to find average speed. Time at which Leena leaves for school is 8:10 am and reaches school at 8.30 am. So, the time difference will be \[8.30-8.10=0.20\] minutes. So, Here we will take the time as 20 minutes. Thus, we get using the formula \[\text{speed=}\dfrac{\text{distance}}{\text{time}}\] is
\[\text{speed=}\dfrac{3km}{20\min }\]
But we want to calculate speed in km per hour, so we will convert minute to hour using the conversion rule \[\text{1hr=60minutes}\] . By unitary method, we get as
\[\begin{align}
& \text{1hr=60minutes} \\
& \text{?=20minutes} \\
\end{align}\]
On solving, we get as
\[\dfrac{20}{60}=\dfrac{1}{3}hr\]
So, putting this value in place of 20 minutes, we get equation as
\[speed=\dfrac{3km}{\dfrac{1}{3}hr}=\dfrac{3\times 3}{1}\dfrac{km}{hr}\]
\[speed=9\dfrac{km}{hr}\]
Thus, the average speed of Leena is \[9\dfrac{km}{hr}\] . …………..…….(2)
Hence, equation (1) and (2) are answers to case (a) and (b) respectively.
Note: Sometimes students make mistake in taking time i.e. let say in case (b) time should be taken as difference between timings but instead if taken as 8.30am i.e. 8 hour 30 minutes and using this if we put in formula \[\text{speed=}\dfrac{\text{distance}}{\text{time}}\] , then speed will be totally difference which will be wrong. So, do not make this mistake.
Recently Updated Pages
Master Class 7 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 7 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 9 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 9 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
The value of 6 more than 7 is A 1 B 1 C 13 D 13 class 7 maths CBSE

Convert 200 Million dollars in rupees class 7 maths CBSE

List of coprime numbers from 1 to 100 class 7 maths CBSE

AIM To prepare stained temporary mount of onion peel class 7 biology CBSE

The plural of Chief is Chieves A True B False class 7 english CBSE

Write a letter to the editor of the national daily class 7 english CBSE


