
IQs are normally distributed with a mean of $100$ and standard deviation of $16$. How do you use the $68-95-99.7$ rule to find the percentage of people with scores below $84$?
Answer
547.8k+ views
Hint:Start with the necessary definition about the empirical rule. After the condition given in the question find out which slot of the standard deviation does our requirement lie. Once you have found this, use the formula, find the percentage of people with score less than 84 using necessary tricks.
Complete step by step answer:
First we will try to understand what a 68-95-99.7 rule is. This rule is commonly known as empirical rule. This rule states that the observed data will be within the three standard deviations for a normal distribution. We will understand the concept better after solving the problem.
We have been given that mean=100
And the standard deviation given is 16
$ \Rightarrow \sigma = 16$
As stated above empirical rule is only valid for normal population. Also empirical rule states that the population that lies within the first standard deviation is approximately 68%.
According to the formula, $\left( {\mu - \sigma } \right) = 100 - 15 = 85$
and $\left( {\mu + \sigma } \right) = 100 + 15 = 115$
According to empirical rules that implies that 68% people have an IQ between 85 and 115.
But we have to find the IQ of people with scores below 84.
This obviously means that if 68% of people have IQ between 85 and 115 then (1-0.68)=32% of people will have IQ outside the range of 85 and 115.
That implies that $\dfrac{{0.32}}{2} = 0.16 = 16\% $ of people will have an IQ below 84.
Hence the percentage of people with a score below 84 is 16%.
Note: Empirical rule helps you deal with problems related to estimating probabilities in case of normal distribution. As done above, creating the ranges of the standard deviation so that what percentages fall into the 1, 2 and 3 standard deviation can be found. This rule can only be used for normal distribution problems.
Complete step by step answer:
First we will try to understand what a 68-95-99.7 rule is. This rule is commonly known as empirical rule. This rule states that the observed data will be within the three standard deviations for a normal distribution. We will understand the concept better after solving the problem.
We have been given that mean=100
And the standard deviation given is 16
$ \Rightarrow \sigma = 16$
As stated above empirical rule is only valid for normal population. Also empirical rule states that the population that lies within the first standard deviation is approximately 68%.
According to the formula, $\left( {\mu - \sigma } \right) = 100 - 15 = 85$
and $\left( {\mu + \sigma } \right) = 100 + 15 = 115$
According to empirical rules that implies that 68% people have an IQ between 85 and 115.
But we have to find the IQ of people with scores below 84.
This obviously means that if 68% of people have IQ between 85 and 115 then (1-0.68)=32% of people will have IQ outside the range of 85 and 115.
That implies that $\dfrac{{0.32}}{2} = 0.16 = 16\% $ of people will have an IQ below 84.
Hence the percentage of people with a score below 84 is 16%.
Note: Empirical rule helps you deal with problems related to estimating probabilities in case of normal distribution. As done above, creating the ranges of the standard deviation so that what percentages fall into the 1, 2 and 3 standard deviation can be found. This rule can only be used for normal distribution problems.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

A moving boat is observed from the top of a 150 m high class 10 maths CBSE

