
Insulin contains $3.4\% $ sulphur. Calculate minimum molecular weight of insulin .
A) $614.27$
B) $941.17$
C) $841.27$
D) $714.17$
Answer
568.5k+ views
Hint:Mass by mass percent of sulphur is given and for minimum mass at least one mole of sulphur has to be present in insulin. Keeping these points in mind, we will use the formula for mass by mass percent of solute and solution.
Complete answer:
Here , sulphur acts as solute and insulin act as solution. The things that have been given to us are :
Mass by mass percentage of a solution ( sulphur) $ = 3.4\% $
Molar mass of sulphur $ = 32g$
Here, for minimum mass at least one mole has to be present, so mass of solute= molar mass of sulphur.
Mass of solute (one mole) $ = 32g$
We know the mass by mass percentage of a solution is given by $ = \dfrac{{mass(solute)}}{{mass(solution)}}$
Mass of the solution is unknown , that is what has been asked in the question. Let the mass of the solution ( insulin) be $x$.
Then,
$
\Rightarrow 3.4 = \dfrac{{32}}{x} \times 100 \\
\Rightarrow 3.4x = 3200 \\
\Rightarrow x = \dfrac{{3200}}{{3.4}} \\
\Rightarrow x = 941.176 \\
$
The mass of the insulin is $941.17g$ .
Hence, the correct answer is option ‘B’ i.e, $941.17$ .$
Note:The one point that should be kept in mind that here we have assumed the mole is sulphur as unity and that is why the mass of solute is equal to the molar mass of sulphur. If the number of moles were to be given something else, the mass of the solute would have been different.
Complete answer:
Here , sulphur acts as solute and insulin act as solution. The things that have been given to us are :
Mass by mass percentage of a solution ( sulphur) $ = 3.4\% $
Molar mass of sulphur $ = 32g$
Here, for minimum mass at least one mole has to be present, so mass of solute= molar mass of sulphur.
Mass of solute (one mole) $ = 32g$
We know the mass by mass percentage of a solution is given by $ = \dfrac{{mass(solute)}}{{mass(solution)}}$
Mass of the solution is unknown , that is what has been asked in the question. Let the mass of the solution ( insulin) be $x$.
Then,
$
\Rightarrow 3.4 = \dfrac{{32}}{x} \times 100 \\
\Rightarrow 3.4x = 3200 \\
\Rightarrow x = \dfrac{{3200}}{{3.4}} \\
\Rightarrow x = 941.176 \\
$
The mass of the insulin is $941.17g$ .
Hence, the correct answer is option ‘B’ i.e, $941.17$ .$
Note:The one point that should be kept in mind that here we have assumed the mole is sulphur as unity and that is why the mass of solute is equal to the molar mass of sulphur. If the number of moles were to be given something else, the mass of the solute would have been different.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

What organs are located on the left side of your body class 11 biology CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

How do I convert ms to kmh Give an example class 11 physics CBSE

