
Insulin contains 3.4% sulphur. Calculate minimum molecular weight of insulin .
A) $614.27$
B) $941.17$
C) $841.27$
D) $714.17$
Answer
570k+ views
Hint: Mass by mass percent of sulphur is given and for minimum mass at least one mole of sulphur has to be present in insulin. Keeping these points in mind, we will use the formula for mass by mass percent of solute and solution.
Complete answer:
Here, sulphur acts as a solute and insulin acts as a solution. The things that have been given to us are :
Mass by mass percentage of a solution (sulphur) $ = 3.4\% $
Molar mass of sulphur $ = 32g$
Here, for minimum mass at least one mole has to be present, so mass of solute= molar mass of sulphur.
Mass of solute (one mole) $ = 32g$
We know the mass by mass percentage of a solution is given by $ = \dfrac{{mass(solute)}}{{mass(solution)}}$
Mass of the solution is unknown , that is what has been asked in the question. Let the mass of the solution ( insulin) be $x$.
Then,
$
\Rightarrow 3.4 = \dfrac{{32}}{x} \times 100 \\
\Rightarrow 3.4x = 3200 \\
\Rightarrow x = \dfrac{{3200}}{{3.4}} \\
\therefore x = 941.176 \\
$
The mass of the insulin is $941.17g$ .Hence, the correct option is (B).
Note: The one point that should be kept in mind that here we have assumed the mole is sulphur as unity and that is why the mass of solute is equal to the molar mass of sulphur. If the number of moles were to be given something else, the mass of the solute would have been different.
Complete answer:
Here, sulphur acts as a solute and insulin acts as a solution. The things that have been given to us are :
Mass by mass percentage of a solution (sulphur) $ = 3.4\% $
Molar mass of sulphur $ = 32g$
Here, for minimum mass at least one mole has to be present, so mass of solute= molar mass of sulphur.
Mass of solute (one mole) $ = 32g$
We know the mass by mass percentage of a solution is given by $ = \dfrac{{mass(solute)}}{{mass(solution)}}$
Mass of the solution is unknown , that is what has been asked in the question. Let the mass of the solution ( insulin) be $x$.
Then,
$
\Rightarrow 3.4 = \dfrac{{32}}{x} \times 100 \\
\Rightarrow 3.4x = 3200 \\
\Rightarrow x = \dfrac{{3200}}{{3.4}} \\
\therefore x = 941.176 \\
$
The mass of the insulin is $941.17g$ .Hence, the correct option is (B).
Note: The one point that should be kept in mind that here we have assumed the mole is sulphur as unity and that is why the mass of solute is equal to the molar mass of sulphur. If the number of moles were to be given something else, the mass of the solute would have been different.
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

A moving boat is observed from the top of a 150 m high class 10 maths CBSE

