
In Young’s double slit experiment, the slits are separated by $0.5\ mm$ and the screen is placed $1\ m$ away from the slit. It is found that the ${{5}^{th}}$ bright fringes are at a distance of $4.13\ mm$ from the ${{2}^{nd}}$ dark fringe. Find the wavelength of light used.
Answer
601.8k+ views
Hint: In Young’s double slit experiment the position of bright fringes is given by the formula, ${{y}_{{{5}^{th}}}}=\left( \dfrac{n}{2}+1 \right)\left( \dfrac{\lambda D}{d} \right)$. Now, using this formula we can easily find the wavelength of the light used in the experiment.
Formula used: ${{y}_{{{5}^{th}}}}=\left( \dfrac{n}{2}+1 \right)\left( \dfrac{\lambda D}{d} \right)$
Complete step by step answer:
In the question it is given that in Young’s double slit experiment, the slits are separated by $0.5\ mm$ and the screen is placed $1\ m$ away from the slit. It is found that the fifth bright fringes are at a distance of $4.13\ mm$ from the second dark fringe and we are asked to find the wavelength of the light used. First of all, the nth bright fringe in young’s double slit experiment can be given by the formula,
${{y}_{{{5}^{th}}}}=\left( \dfrac{n}{2}+1 \right)\left( \dfrac{\lambda D}{d} \right)$
Where, $\lambda $ is wavelength of light, D is distance of screen from the slit, d is distance between two slits, and n is the number of fringes.
Now, in question it is given that,
$d=0.5\ mm=5\times {{10}^{-4}}\ m$
$D=1\ m$
Now, it is said that fifth bright is at $4.13\ mm$ distance from second dark which can be given mathematically as,
${{y}_{{{5}^{th}}}}=\left( \dfrac{n}{2}+1 \right)\left( \dfrac{\lambda D}{d} \right)={{y}_{{{2}^{nd}}}}$
$\Rightarrow {{y}_{{{5}^{th}}}}=\left( \dfrac{n}{2}+1 \right)\left( \dfrac{\lambda D}{d} \right)=4.13\times {{10}^{-3}}$
Now, substituting the values given in the question in the expression we will get,
$\Rightarrow \left( \dfrac{7}{2} \right)\left( \dfrac{\lambda \left( 1 \right)}{5\times {{10}^{-4}}} \right)=4.13\times {{10}^{-3}}$
$\Rightarrow 7\lambda =4.13\times {{10}^{-3}}\times 5\times {{10}^{-4}}\times 2$
$\Rightarrow \lambda =\dfrac{4.13\times 5\times 2\times {{10}^{-3}}\times {{10}^{-4}}}{7}$
$\Rightarrow \lambda =5.9\times {{10}^{-7}}m=5.9\times {{10}^{3}}\times {{10}^{-10}}mm$
$\Rightarrow \lambda =5900\overset{\circ }{\mathop{\text{A}}}\,$
Thus, wavelength of light is $5900\overset{\circ }{\mathop{\text{A}}}\,$.
Note: In this type of sums students might make mistakes in considering the fifth bright fringe distance equal to the second dark fringe and due to that the solution might become hard to solve for them. So, students should know this basic of young’s double slit experiment.
Formula used: ${{y}_{{{5}^{th}}}}=\left( \dfrac{n}{2}+1 \right)\left( \dfrac{\lambda D}{d} \right)$
Complete step by step answer:
In the question it is given that in Young’s double slit experiment, the slits are separated by $0.5\ mm$ and the screen is placed $1\ m$ away from the slit. It is found that the fifth bright fringes are at a distance of $4.13\ mm$ from the second dark fringe and we are asked to find the wavelength of the light used. First of all, the nth bright fringe in young’s double slit experiment can be given by the formula,
${{y}_{{{5}^{th}}}}=\left( \dfrac{n}{2}+1 \right)\left( \dfrac{\lambda D}{d} \right)$
Where, $\lambda $ is wavelength of light, D is distance of screen from the slit, d is distance between two slits, and n is the number of fringes.
Now, in question it is given that,
$d=0.5\ mm=5\times {{10}^{-4}}\ m$
$D=1\ m$
Now, it is said that fifth bright is at $4.13\ mm$ distance from second dark which can be given mathematically as,
${{y}_{{{5}^{th}}}}=\left( \dfrac{n}{2}+1 \right)\left( \dfrac{\lambda D}{d} \right)={{y}_{{{2}^{nd}}}}$
$\Rightarrow {{y}_{{{5}^{th}}}}=\left( \dfrac{n}{2}+1 \right)\left( \dfrac{\lambda D}{d} \right)=4.13\times {{10}^{-3}}$
Now, substituting the values given in the question in the expression we will get,
$\Rightarrow \left( \dfrac{7}{2} \right)\left( \dfrac{\lambda \left( 1 \right)}{5\times {{10}^{-4}}} \right)=4.13\times {{10}^{-3}}$
$\Rightarrow 7\lambda =4.13\times {{10}^{-3}}\times 5\times {{10}^{-4}}\times 2$
$\Rightarrow \lambda =\dfrac{4.13\times 5\times 2\times {{10}^{-3}}\times {{10}^{-4}}}{7}$
$\Rightarrow \lambda =5.9\times {{10}^{-7}}m=5.9\times {{10}^{3}}\times {{10}^{-10}}mm$
$\Rightarrow \lambda =5900\overset{\circ }{\mathop{\text{A}}}\,$
Thus, wavelength of light is $5900\overset{\circ }{\mathop{\text{A}}}\,$.
Note: In this type of sums students might make mistakes in considering the fifth bright fringe distance equal to the second dark fringe and due to that the solution might become hard to solve for them. So, students should know this basic of young’s double slit experiment.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

Give 10 examples of unisexual and bisexual flowers

