
- In the given figure, the position-time graph of a particle of mass 0.1 kg is shown. The impulse at $t = 2\;{\rm{sec}}$ is:
(A) $0.2\;{\rm{kg}}\;{\rm{m}}\;{\rm{se}}{{\rm{c}}^{{\rm{ - 1}}}}$
(B) $ - 0.2\;{\rm{kg}}\;{\rm{m}}\;{\rm{se}}{{\rm{c}}^{{\rm{ - 1}}}}$
(C) $0.1\;{\rm{kg}}\;{\rm{m}}\;{\rm{se}}{{\rm{c}}^{{\rm{ - 1}}}}$
(D) $ - 0.4\;{\rm{kg}}\;{\rm{m}}\;{\rm{se}}{{\rm{c}}^{{\rm{ - 1}}}}$
Answer
578.1k+ views
Hint: You need to apply the concept of calculation of velocity and the impulse. You first need to calculate the final and initial velocity of the particle with the help of the graph. Then you need to calculate the impulse by using the formula, which is the impulse is equal to change in momentum.
Complete step by step answer:Given:
The mass of the particle is $m = 0.1\;{\rm{kg}}$.
As we know, the expression for the velocity of an object is given as,
$
v = \dfrac{{dx}}{{dt}}\\
\implies v = \dfrac{{{d_f} - {d_i}}}{{{t_f} - {t_i}}}
$
Here, ${d_f}$ is the final position of the particle at instant of time interval ${t_f}$, and ${d_i}$ is the initial position of the particle at instant of time interval ${t_i}$.
Now we substitute the values in the above expression, to get the initial velocity between $t = 0$ and $t = 2\;{\rm{s}}$,
$
{v_i} = \dfrac{{4\;{\rm{m}} - 0\;{\rm{m}}}}{{2\;{\rm{s}} - 0\;{\rm{s}}}}\\
\implies {v_i} = \dfrac{{4\;{\rm{m}}}}{{2\;{\rm{s}}}}\\
\implies {v_i} = 2\;{\rm{m}}\;{\rm{se}}{{\rm{c}}^{ - 1}}
$
Further, the final velocity of the particle at $t = 2\;{\rm{sec}}$ will be zero, that is ${v_f} = 0$.
We know the expression for the impulse can be given as,
$
I = \Delta v\\
\implies I'\left( {{v_f} - {v_i}} \right)
$
Here, m is the mass of the particle, ${v_f}$ is the final velocity of the particle, and ${v_i}$ is the initial velocity of the particle.
Again we substitute the values in the above expression, to get the impulse of the particle at $t = 2\;{\rm{sec}}$.
$
I = 0.1\;{\rm{kg}} \times \left( {0 - 2\;{\rm{m}}\;{\rm{se}}{{\rm{c}}^{ - 1}}} \right)\\
\implies I = - 0.2\;{\rm{kg}}\;{\rm{m}}\;{\rm{se}}{{\rm{c}}^{{\rm{ - 1}}}}
$
Therefore, the impulse of the particle at the time interval $t = 2\;{\rm{sec}}$ is $ - 0.2\;{\rm{kg}}\;{\rm{m}}\;{\rm{se}}{{\rm{c}}^{{\rm{ - 1}}}}$.
Thus, option (B) is correct.
Note:
You can make a mistake by calculating the impulse of the particle as positive. The impulse of the particle in this question will be negative, as the final velocity of the particle is zero. Also remember that the mass of the particle is the same.
Complete step by step answer:Given:
The mass of the particle is $m = 0.1\;{\rm{kg}}$.
As we know, the expression for the velocity of an object is given as,
$
v = \dfrac{{dx}}{{dt}}\\
\implies v = \dfrac{{{d_f} - {d_i}}}{{{t_f} - {t_i}}}
$
Here, ${d_f}$ is the final position of the particle at instant of time interval ${t_f}$, and ${d_i}$ is the initial position of the particle at instant of time interval ${t_i}$.
Now we substitute the values in the above expression, to get the initial velocity between $t = 0$ and $t = 2\;{\rm{s}}$,
$
{v_i} = \dfrac{{4\;{\rm{m}} - 0\;{\rm{m}}}}{{2\;{\rm{s}} - 0\;{\rm{s}}}}\\
\implies {v_i} = \dfrac{{4\;{\rm{m}}}}{{2\;{\rm{s}}}}\\
\implies {v_i} = 2\;{\rm{m}}\;{\rm{se}}{{\rm{c}}^{ - 1}}
$
Further, the final velocity of the particle at $t = 2\;{\rm{sec}}$ will be zero, that is ${v_f} = 0$.
We know the expression for the impulse can be given as,
$
I = \Delta v\\
\implies I'\left( {{v_f} - {v_i}} \right)
$
Here, m is the mass of the particle, ${v_f}$ is the final velocity of the particle, and ${v_i}$ is the initial velocity of the particle.
Again we substitute the values in the above expression, to get the impulse of the particle at $t = 2\;{\rm{sec}}$.
$
I = 0.1\;{\rm{kg}} \times \left( {0 - 2\;{\rm{m}}\;{\rm{se}}{{\rm{c}}^{ - 1}}} \right)\\
\implies I = - 0.2\;{\rm{kg}}\;{\rm{m}}\;{\rm{se}}{{\rm{c}}^{{\rm{ - 1}}}}
$
Therefore, the impulse of the particle at the time interval $t = 2\;{\rm{sec}}$ is $ - 0.2\;{\rm{kg}}\;{\rm{m}}\;{\rm{se}}{{\rm{c}}^{{\rm{ - 1}}}}$.
Thus, option (B) is correct.
Note:
You can make a mistake by calculating the impulse of the particle as positive. The impulse of the particle in this question will be negative, as the final velocity of the particle is zero. Also remember that the mass of the particle is the same.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

