
In one process for waterproofing, a fabric is exposed to ${(C{H_3})_2}SiC{l_2}$ vapour. The vapour reacts with hydroxyl group hydroxyl groups on the surface of the fabric or with traces of water to form the waterproofing film ${[{(C{H_3})_2}SiO]_n}$, by the reaction $n{{{(C}}{{{H}}_{{3}}}{{)}}_{{2}}}{{SiC}}{{{l}}_{{2}}} + 2nO{H^ - } \to n{H_2}O + {[{(C{H_3})_2}SiO]_3}$ where n stands for a large integer. The waterproofing film is deposited on the fabric layer upon layer. Each layer is $6.0{A^0}$ thick ${[{(C{H_3})_2}SiO]_n}$ , the thickness of $[{(C{H_3})_2}SiO]$ group. How much ${(C{H_3})_2}SiC{l_2}$ is needed to waterproof one side of a piece of fabric, $1.00m$ by $3.70m$, with 300 layers thick? The density of the film is $1.0g/c{m^3}$. ( $Si = 28$)
A. $3.1 \times {10^{19}}$ units
B. $4.1 \times {10^{19}}$ units
C. $2.6 \times {10^{27}}$ units
D. $4.5 \times {10^{22}}$ units
Answer
567k+ views
Hint: We know the relation between density, mass, and volume $Density = \dfrac{{Mass}}{{Volume}}$. Another formula used is to find the number of moles, $Number\;of\;moles = \dfrac{{given\;mass}}{{molar\;mass}} = \dfrac{{{w_b}}}{{{m_b}}}$. We know that
Number of molecules or number of atoms $ = No.of\; moles(n) \times Avogadro\;number({N_A})$
Complete step by step answer:
Here, the dimensions of one piece of fabric are given. It is $6.0{A^0}$ thick, $1.00m$by $3.70m$
So, the volume can be calculated.
$6.0{A^0} = 6 \times {10^{ - 10}}cm$
Here, we have converted meters into centimeters, $1.00m = 100cm$ and $3.70m = 370cm$
Thus, the volume of one film can be found out as $l \times b \times h$
The volume of 1 file is, volume $ = (100 \times 370 \times 6 \times {10^{ - 10}})cm$
Volume of one film $ = 222000 \times {10^{ - 10}}$
$ \Rightarrow volume = 2.22 \times {10^{ - 5}}c{m^3}$
Here, the density of the film is given $1.0g/c{m^3}$. We already know the relationship between density, mass, and volume, so the mass of 1 film can be found out.
With the help of volume and density, the value of Mass of 1 film is $2.22 \times {10^{ - 5}}g$
There are films with 300 layers thick, so the mass of 300 layers can be found by multiplying 300 with a mass of 1 film.
So, the mass of 300 films can be written as, $mass = 300 \times 2.22 \times {10^{ - 5}}g = 6.66 \times {10^{ - 3}}g$
We know that Number of molecules or number of atoms $ = n \times {N_A}$
We need to find the amount of ${(C{H_3})_2}SiC{l_2}$ required to waterproof one side of the fabric.
The molar mass ${(C{H_3})_2}SiC{l_2}$ is 129 g/mol.
Hence, the number of moles of ${(C{H_3})_2}SiC{l_2}$is, $Number\; Of\; Moles = \dfrac{{{w_b}}}{{{m_b}}}$
Substituting the value of given mass and molar mass of the molecule we have
No. of moles of ${(C{H_3})_2}SiC{l_2}$ $ = \dfrac{{6.66 \times {{10}^{ - 3}}}}{{129}}$
Number of ${(C{H_3})_2}SiC{l_2}$ required to waterproof one side of a piece of fabric$ = \dfrac{{6.66 \times {{10}^{ - 3}}}}{{129}} \times 6.022 \times {10^{23}}$
Number of ${(C{H_3})_2}SiC{l_2}$ $ = 3.1 \times {10^{19}}$units
So, the correct answer is Option A.
Note: Waterproofing is a method of making a substance resistant to water. Waterproof substances are unaffected by water. The application includes use in buildings, waterproof paints, parts of the ship, clothes, etc. Recent studies have shown that some nanotextured surfaces that use cone forms can produce highly water repellent surfaces which are highly hydrophobic.
Number of molecules or number of atoms $ = No.of\; moles(n) \times Avogadro\;number({N_A})$
Complete step by step answer:
Here, the dimensions of one piece of fabric are given. It is $6.0{A^0}$ thick, $1.00m$by $3.70m$
So, the volume can be calculated.
$6.0{A^0} = 6 \times {10^{ - 10}}cm$
Here, we have converted meters into centimeters, $1.00m = 100cm$ and $3.70m = 370cm$
Thus, the volume of one film can be found out as $l \times b \times h$
The volume of 1 file is, volume $ = (100 \times 370 \times 6 \times {10^{ - 10}})cm$
Volume of one film $ = 222000 \times {10^{ - 10}}$
$ \Rightarrow volume = 2.22 \times {10^{ - 5}}c{m^3}$
Here, the density of the film is given $1.0g/c{m^3}$. We already know the relationship between density, mass, and volume, so the mass of 1 film can be found out.
With the help of volume and density, the value of Mass of 1 film is $2.22 \times {10^{ - 5}}g$
There are films with 300 layers thick, so the mass of 300 layers can be found by multiplying 300 with a mass of 1 film.
So, the mass of 300 films can be written as, $mass = 300 \times 2.22 \times {10^{ - 5}}g = 6.66 \times {10^{ - 3}}g$
We know that Number of molecules or number of atoms $ = n \times {N_A}$
We need to find the amount of ${(C{H_3})_2}SiC{l_2}$ required to waterproof one side of the fabric.
The molar mass ${(C{H_3})_2}SiC{l_2}$ is 129 g/mol.
Hence, the number of moles of ${(C{H_3})_2}SiC{l_2}$is, $Number\; Of\; Moles = \dfrac{{{w_b}}}{{{m_b}}}$
Substituting the value of given mass and molar mass of the molecule we have
No. of moles of ${(C{H_3})_2}SiC{l_2}$ $ = \dfrac{{6.66 \times {{10}^{ - 3}}}}{{129}}$
Number of ${(C{H_3})_2}SiC{l_2}$ required to waterproof one side of a piece of fabric$ = \dfrac{{6.66 \times {{10}^{ - 3}}}}{{129}} \times 6.022 \times {10^{23}}$
Number of ${(C{H_3})_2}SiC{l_2}$ $ = 3.1 \times {10^{19}}$units
So, the correct answer is Option A.
Note: Waterproofing is a method of making a substance resistant to water. Waterproof substances are unaffected by water. The application includes use in buildings, waterproof paints, parts of the ship, clothes, etc. Recent studies have shown that some nanotextured surfaces that use cone forms can produce highly water repellent surfaces which are highly hydrophobic.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

