
In Fig. shown, both blocks are released from rest. Length of $ 4\;kg $ the block is $ 2\;m $ and of $ 1\;kg $ is $ 4\;m $ . Find the time they took to cross each other? Assume pulley to be light and string to be light and inelastic.
Answer
563.4k+ views
Hint: Here to find the time required by both blocks to cross each other, we will first evaluate the acceleration of the combined system. After that, we will use the equation of motions which relates the distance, time, and acceleration and by substitution, we will find the time required.
Formula used
Equation of motion
$ S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2} $
where $ s $ is the distance, $ u $ is initial velocity, $ a $ is acceleration, and $ t $ is time.
Complete Step-by-step solution
We will first try to understand the system consist of a pulley and two blocks that are released from rest, as we can see from the figure that the block $ A $ is being heavier than the block $ B $ , hence the gravitational acceleration $ g $ on the block $ A $ would be $ 4\;g $ and on the block, $ B $ it would only $ g $ .
Now for both blocks, the friction between the blocks can be given as
For block $ A $
$ \Rightarrow 4g - T = 4a $ ………. $ (1) $
For block $ B $
$ \Rightarrow T - g = a $ ………. $ (2) $
Solving the equation $ (1) $ and $ (2) $ we the acceleration is given as
$ \Rightarrow a = \dfrac{{4g - 1g}}{{4 + 1}} $
$ \Rightarrow a = \dfrac{{3g}}{5} $
Substituting the value of $ g = 10m/{s^2} $ , hence it results in
$ \Rightarrow a = \dfrac{{3 \times 10m/{s^2}}}{5} $
$ \therefore a = 6m/{s^2} $
Now the relative acceleration of block $ A $ with respect to block $ B $ can be evaluated as
$ \Rightarrow a = 2 \times 6m/{s^2} $
$ \Rightarrow a = 12m/{s^2} $
Now we will use the equation of motion which relates the distance, time, and acceleration given as
$ \Rightarrow S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2} $
where $ s $ is the distance, $ u $ is initial velocity, $ a $ is acceleration, and $ t $ is time.
Now from the figure, it can be seen that the total distance covered by the blocks to cross each other is given as $ S = 2m + 4m = 6\;m $ , and both blocks are released from rest hence the initial velocity can be given as $ u = 0\;m/s $ .
Therefore substituting the values in the equation of motion results in
$ \Rightarrow 6m = \dfrac{1}{2} \times \left( {12m/{s^2}} \right) \times {t^2} $
$ \Rightarrow t = \sqrt {\dfrac{{2 \times 6m}}{{12m/{s^2}}}} $
$ \therefore t = 1\;sec $
Hence the time taken by both the blocks to cross each other when they are released from rest is $ t = 1\;sec $ .
Note
Here in this question we have used the method of friction between the blocks method to find the acceleration. We have used gravitational acceleration which is $ g = 9.8m/{s^2} $ but we have used $ g = 10m/{s^2} $ it for our convenience as it is not provided in the question.
Formula used
Equation of motion
$ S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2} $
where $ s $ is the distance, $ u $ is initial velocity, $ a $ is acceleration, and $ t $ is time.
Complete Step-by-step solution
We will first try to understand the system consist of a pulley and two blocks that are released from rest, as we can see from the figure that the block $ A $ is being heavier than the block $ B $ , hence the gravitational acceleration $ g $ on the block $ A $ would be $ 4\;g $ and on the block, $ B $ it would only $ g $ .
Now for both blocks, the friction between the blocks can be given as
For block $ A $
$ \Rightarrow 4g - T = 4a $ ………. $ (1) $
For block $ B $
$ \Rightarrow T - g = a $ ………. $ (2) $
Solving the equation $ (1) $ and $ (2) $ we the acceleration is given as
$ \Rightarrow a = \dfrac{{4g - 1g}}{{4 + 1}} $
$ \Rightarrow a = \dfrac{{3g}}{5} $
Substituting the value of $ g = 10m/{s^2} $ , hence it results in
$ \Rightarrow a = \dfrac{{3 \times 10m/{s^2}}}{5} $
$ \therefore a = 6m/{s^2} $
Now the relative acceleration of block $ A $ with respect to block $ B $ can be evaluated as
$ \Rightarrow a = 2 \times 6m/{s^2} $
$ \Rightarrow a = 12m/{s^2} $
Now we will use the equation of motion which relates the distance, time, and acceleration given as
$ \Rightarrow S = ut + \dfrac{1}{2}a{t^2} $
where $ s $ is the distance, $ u $ is initial velocity, $ a $ is acceleration, and $ t $ is time.
Now from the figure, it can be seen that the total distance covered by the blocks to cross each other is given as $ S = 2m + 4m = 6\;m $ , and both blocks are released from rest hence the initial velocity can be given as $ u = 0\;m/s $ .
Therefore substituting the values in the equation of motion results in
$ \Rightarrow 6m = \dfrac{1}{2} \times \left( {12m/{s^2}} \right) \times {t^2} $
$ \Rightarrow t = \sqrt {\dfrac{{2 \times 6m}}{{12m/{s^2}}}} $
$ \therefore t = 1\;sec $
Hence the time taken by both the blocks to cross each other when they are released from rest is $ t = 1\;sec $ .
Note
Here in this question we have used the method of friction between the blocks method to find the acceleration. We have used gravitational acceleration which is $ g = 9.8m/{s^2} $ but we have used $ g = 10m/{s^2} $ it for our convenience as it is not provided in the question.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

