
In an experiment of verification of Ohm’s Law, following observations are obtained:
Potential difference V (in volt) 0.5 1.0 1.5 2.0 2.5 Current I (in ampere) 0.2 0.4 0.6 0.8 1
What will be current I when the potential difference V is 0.75 V?
A. 0.5 A
B. 0.3 A
C. 0.75 A
D. 0.6 A
| Potential difference V (in volt) | 0.5 | 1.0 | 1.5 | 2.0 | 2.5 |
| Current I (in ampere) | 0.2 | 0.4 | 0.6 | 0.8 | 1 |
Answer
588k+ views
Hint: Question involving such data can easily be solved by using the Ohm’s Law. Ohm’s Law states that “the current through a conductor between two points is directly proportional to the voltage across the two points” or $P=IR$
Formula used:
The formula that we will be using to solve the given question is Ohm’s Law, i.e., $V=IR$
Complete answer:
From the above given observation, we can find out the resistance of the conductor.
Let the resistance be R
By Ohm’s Law, we know that
$V=IR$
Now for finding the value of R, we can take the data from any column of the observation table.
For example, let us take $V=0.5V$and $I=0.2A$
So,
$R=\dfrac{V}{\begin{align}
& I \\
& \\
\end{align}}$
$R=\dfrac{0.5}{0.2}=\dfrac{5}{2}$
$R=2.5\Omega $
For to find the current when the potential difference $V=0.75V$
Again, using Ohm’s Law
$V=IR$
$\implies I=\dfrac{V}{R}$
\[I=\dfrac{0.75}{2.5}=0.3A\]
$I=0.3A$
So, the current flowing through the conductor when the potential difference is 0.75V will 0.3A
Note:
You can also solve this problem by using the graph made from the observation table
In the above graph, we can see the observation table gives data which forms a straight line. Now, we can say that the slope of this line will be equal to the resistance R of the conductor.
Since, the slope of a straight line (resistance) remains constant
$\dfrac{{{V}_{1}}}{{{I}_{1}}}=\dfrac{{{V}_{2}}}{{{I}_{2}}}$
So,
$\begin{align}
& \dfrac{0.75}{I}=\dfrac{0.5}{0.2} \\
& \\
& I=\dfrac{0.75}{2.5} \\
& \\
& I=0.3A \\
\end{align}$
Therefore, current flowing through the conductor when the potential difference is 0.75V will be 0.3A
Formula used:
The formula that we will be using to solve the given question is Ohm’s Law, i.e., $V=IR$
Complete answer:
From the above given observation, we can find out the resistance of the conductor.
Let the resistance be R
By Ohm’s Law, we know that
$V=IR$
Now for finding the value of R, we can take the data from any column of the observation table.
For example, let us take $V=0.5V$and $I=0.2A$
So,
$R=\dfrac{V}{\begin{align}
& I \\
& \\
\end{align}}$
$R=\dfrac{0.5}{0.2}=\dfrac{5}{2}$
$R=2.5\Omega $
For to find the current when the potential difference $V=0.75V$
Again, using Ohm’s Law
$V=IR$
$\implies I=\dfrac{V}{R}$
\[I=\dfrac{0.75}{2.5}=0.3A\]
$I=0.3A$
So, the current flowing through the conductor when the potential difference is 0.75V will 0.3A
Note:
You can also solve this problem by using the graph made from the observation table
In the above graph, we can see the observation table gives data which forms a straight line. Now, we can say that the slope of this line will be equal to the resistance R of the conductor.
Since, the slope of a straight line (resistance) remains constant
$\dfrac{{{V}_{1}}}{{{I}_{1}}}=\dfrac{{{V}_{2}}}{{{I}_{2}}}$
So,
$\begin{align}
& \dfrac{0.75}{I}=\dfrac{0.5}{0.2} \\
& \\
& I=\dfrac{0.75}{2.5} \\
& \\
& I=0.3A \\
\end{align}$
Therefore, current flowing through the conductor when the potential difference is 0.75V will be 0.3A
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Write a letter to the principal requesting him to grant class 10 english CBSE

A moving boat is observed from the top of a 150 m high class 10 maths CBSE

