
In a hostel, 60% of the students read Hindi newspapers, 40% read English newspapers and 20% read both Hindi and English newspapers. A student is selected at random. Find the probability that she reads neither Hindi nor English newspapers.
A) $\dfrac{1}{5}$
B) $\dfrac{2}{5}$
C) $\dfrac{3}{5}$
D) $\dfrac{4}{5}$
Answer
585.3k+ views
Hint: We will first make notation for each kind of category. Then, we will use the formula which is the application of sum of all the probabilities of an experiment is 1 always.
Complete step-by-step answer:
Let E denote English and H denotes Hindi.
We are given that 60% of students read Hindi.
Therefore, \[P\left( H \right) = \dfrac{{60}}{{100}} = 0.6\].
We were also given that 40% read English.
Therefore, \[P\left( E \right) = \dfrac{{40}}{{100}} = 0.4\].
It is also stated in the question that 20% of the students in the hostel read both English and Hindi.
So, \[P\left( {H \cap E} \right) = \dfrac{{20}}{{100}} = 0.2\]
We will first find the probability of finding a student who either reads Hindi or English.
This means that we want to find the value of $P(H \cup E)$.
We know that $P(H \cup E) = P(E) + P(H) - P(H \cap E)$
Putting in the values, we will get:-
$ \Rightarrow P(H \cup E) = 0.6 + 0.4 - 0.2 = 0.8$ …………..(1)
Since, we know that the option with a student is either she will read any newspaper or not.
Hence, the sum of the probability of her reading any newspaper and not reading any will be equal to 1.
Hence, $P(H \cup E) + P(H' \cap E') = 1$, where H’ represents students who do not read Hindi newspapers and E’ represents the students who do not read English newspapers.
Hence, we have: $P(H' \cap E') = 1 - P(H \cup E)$
Now, putting in the value from (1), we will get:-
$ \Rightarrow P(H' \cap E') = 1 - 0.8 = 0.2$
Hence, the required answer is \[0.2 = \dfrac{2}{{10}} = \dfrac{1}{5}\].
Hence, the correct option is (A).
Note: The students must notice that we directly converted the percentage into decimal for the probabilities. Let us understand the fact behind it. If we have a thing with 60% object A and 40% object B. If we randomly select an object from it, there is 60% that is 0.6 probability that you will get A and similarly 40% that is 0.4 probability that you get B.
Probability helps us in many aspects of our daily life as well. Thinking about the competition in any test or winning any game, probability is all you need to find your chances of scoring in it.
Complete step-by-step answer:
Let E denote English and H denotes Hindi.
We are given that 60% of students read Hindi.
Therefore, \[P\left( H \right) = \dfrac{{60}}{{100}} = 0.6\].
We were also given that 40% read English.
Therefore, \[P\left( E \right) = \dfrac{{40}}{{100}} = 0.4\].
It is also stated in the question that 20% of the students in the hostel read both English and Hindi.
So, \[P\left( {H \cap E} \right) = \dfrac{{20}}{{100}} = 0.2\]
We will first find the probability of finding a student who either reads Hindi or English.
This means that we want to find the value of $P(H \cup E)$.
We know that $P(H \cup E) = P(E) + P(H) - P(H \cap E)$
Putting in the values, we will get:-
$ \Rightarrow P(H \cup E) = 0.6 + 0.4 - 0.2 = 0.8$ …………..(1)
Since, we know that the option with a student is either she will read any newspaper or not.
Hence, the sum of the probability of her reading any newspaper and not reading any will be equal to 1.
Hence, $P(H \cup E) + P(H' \cap E') = 1$, where H’ represents students who do not read Hindi newspapers and E’ represents the students who do not read English newspapers.
Hence, we have: $P(H' \cap E') = 1 - P(H \cup E)$
Now, putting in the value from (1), we will get:-
$ \Rightarrow P(H' \cap E') = 1 - 0.8 = 0.2$
Hence, the required answer is \[0.2 = \dfrac{2}{{10}} = \dfrac{1}{5}\].
Hence, the correct option is (A).
Note: The students must notice that we directly converted the percentage into decimal for the probabilities. Let us understand the fact behind it. If we have a thing with 60% object A and 40% object B. If we randomly select an object from it, there is 60% that is 0.6 probability that you will get A and similarly 40% that is 0.4 probability that you get B.
Probability helps us in many aspects of our daily life as well. Thinking about the competition in any test or winning any game, probability is all you need to find your chances of scoring in it.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

