
In a common emitter amplifier, the load resistance of the output circuit is 1000 times the resistance of the input circuit. if $\alpha = 0.98$, the voltage gain is
A.$9800$
B.$49000$
C.$9800$
D.\[4900\]
Answer
587.7k+ views
Hint-
Given,
${R_L} = 1000\,{R_i}$
The current gain of a transistor is denoted by the symbol $\beta $.
It is the ratio of voltage gain to resistance gain
That is,
\[\beta = \dfrac{{{V_g}}}{{{R_g}}}\]
The relationship between $\alpha $ and $\beta $ is given as
$\beta = \dfrac{\alpha }{{1 - \alpha }}$
Resistance gain can be calculated as
${R_g} = \dfrac{{{R_L}}}{{{R_i}}}$
Step by step solution:
Let ${R_L}$ be the load resistance and ${R_i}$ be the input resistance
It is given that the load resistance is thousand times the resistance of the input circuit.
Therefore, we can write
${R_L} = 1000\,{R_i}$
The value of $\alpha $ is given as
$\alpha = 0.98$
For a transistor $\alpha $ is the ratio of collector current to the emitter current.
The current gain of a transistor is denoted by the symbol $\beta $.
It is the ratio of voltage gain to resistance gain
That is,
\[\beta = \dfrac{{{V_g}}}{{{R_g}}}\].........................(1)
The relationship between $\alpha $ and $\beta $ is given as
$\beta = \dfrac{\alpha }{{1 - \alpha }}$
From this we can find the value of $\beta $ as
$
\beta = \dfrac{{0.98}}{{1 - 0.98}} \\
= 49 \\
$
Resistance gain can be calculated as
${R_g} = \dfrac{{{R_L}}}{{{R_i}}}$ …………………...(2)
Where ${R_L}$ is the load resistance and \[{R_i}\] is the input resistance
Substituting value of $\beta $ and ${R_g}$in equation(1),we get
\[
{V_g} = \beta \times {R_g} \\
= 49 \times \dfrac{{{R_L}}}{{{R_i}}} \\
= 49 \times \dfrac{{1000{R_i}}}{{{R_i}}} \\
= 49000 \\
\]
Hence the answer is option B
Note: For a transistor there are 3 different configurations -common emitter configuration, common collector configuration and common base configuration. $\alpha $ is the current gain in common base configuration. Given as the ratio of collector current to emitter current. Beta is the current gain in a common emitter amplifier. In this configuration the output current is collector current and the input current is base current. So, it is the ratio of collector current to base current. Since we are asked to find the voltage gain. We calculated current gain as a ratio of voltage gain to resistance gain.
Given,
${R_L} = 1000\,{R_i}$
The current gain of a transistor is denoted by the symbol $\beta $.
It is the ratio of voltage gain to resistance gain
That is,
\[\beta = \dfrac{{{V_g}}}{{{R_g}}}\]
The relationship between $\alpha $ and $\beta $ is given as
$\beta = \dfrac{\alpha }{{1 - \alpha }}$
Resistance gain can be calculated as
${R_g} = \dfrac{{{R_L}}}{{{R_i}}}$
Step by step solution:
Let ${R_L}$ be the load resistance and ${R_i}$ be the input resistance
It is given that the load resistance is thousand times the resistance of the input circuit.
Therefore, we can write
${R_L} = 1000\,{R_i}$
The value of $\alpha $ is given as
$\alpha = 0.98$
For a transistor $\alpha $ is the ratio of collector current to the emitter current.
The current gain of a transistor is denoted by the symbol $\beta $.
It is the ratio of voltage gain to resistance gain
That is,
\[\beta = \dfrac{{{V_g}}}{{{R_g}}}\].........................(1)
The relationship between $\alpha $ and $\beta $ is given as
$\beta = \dfrac{\alpha }{{1 - \alpha }}$
From this we can find the value of $\beta $ as
$
\beta = \dfrac{{0.98}}{{1 - 0.98}} \\
= 49 \\
$
Resistance gain can be calculated as
${R_g} = \dfrac{{{R_L}}}{{{R_i}}}$ …………………...(2)
Where ${R_L}$ is the load resistance and \[{R_i}\] is the input resistance
Substituting value of $\beta $ and ${R_g}$in equation(1),we get
\[
{V_g} = \beta \times {R_g} \\
= 49 \times \dfrac{{{R_L}}}{{{R_i}}} \\
= 49 \times \dfrac{{1000{R_i}}}{{{R_i}}} \\
= 49000 \\
\]
Hence the answer is option B
Note: For a transistor there are 3 different configurations -common emitter configuration, common collector configuration and common base configuration. $\alpha $ is the current gain in common base configuration. Given as the ratio of collector current to emitter current. Beta is the current gain in a common emitter amplifier. In this configuration the output current is collector current and the input current is base current. So, it is the ratio of collector current to base current. Since we are asked to find the voltage gain. We calculated current gain as a ratio of voltage gain to resistance gain.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Which are the Top 10 Largest Countries of the World?

What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

Draw a labelled sketch of the human eye class 12 physics CBSE

Differentiate between insitu conservation and exsitu class 12 biology CBSE

Draw a neat and well labeled diagram of TS of ovary class 12 biology CBSE

Give 10 examples of unisexual and bisexual flowers

