
In a class of $ 125 $ students, $ 70 $ of them passed in English, $ 55 $ passed in mathematics and $ 30 $ passed in both. Find the probability that the student selected at random from the class has passed in at least one subject.
A. $ \dfrac{{19}}{{25}} $
B. $ \dfrac{3}{{25}} $
C. $ \dfrac{{17}}{{25}} $
D. $ \dfrac{8}{{25}} $
Answer
588.9k+ views
Hint: When the probability of event is to be calculated in which at least is mentioned then the probability should be calculated by subtracting in 1 the probability of nonoccurrence of an event. . $ P(Atleast) = 1 - P\left( 0 \right) $ .
Where, P(0) is the nonoccurrence of an event and $ P(atleast) = $ Probability of occurrence of an event at least once.
Complete step-by-step answer:
Total number of students in the class is, $ N = 125 $
Number of students passed in English is, $ E = 70 $ .
Number of students passed in mathematics is, $ M = 55 $
Number of students passed in English and mathematics both is, $ B = 30 $
The probability of an event that student selected at random has passed in at least one subject is given by,
$ P(A) = $ Probability of number of students passed in only one subject + Probability of students passed in both the subjects
It is also equal to,
P(A)=1-P(F)
Where, $ P(F) = $ Number of students failed
The number of students passed in English only is ,
$
{E_n} = 70 - 30 \\
{E_n} = 40 \\
$
The number of students passed in mathematics only is ,
$
{M_n} = 55 - 30 \\
{M_n} = 25 \\
$
In order to calculate the number of students failed , subtract the number of students passed in English only + Number of students passed in mathematics only + number of students passed in both subjects from the total number of students.
$
F = 125 - 30 - 40 - 25 \\
F = 30 \\
$
Probability of number of students failed, $ P(F) = \dfrac{{30}}{{125}} $
Substitute the value of $ P(F) = \dfrac{{30}}{{125}} $ in equation (1), to calculate the number of students that passed in at least one subject as,
$
P(A) = 1 - \dfrac{{30}}{{125}} \\
P(A) = \dfrac{{125 - 30}}{{125}} \\
P(A) = \dfrac{{95}}{{125}} \\
P(A) = \dfrac{{19}}{{25}} \\
$
So, the correct answer is “Option A”.
Note: The important thing is the understanding and calculation of the number of students who have failed.
Complementary events are those which have only two occurrences. For instance, getting passed in an examination and getting failed in an examination.
$ P(p) + P(\bar p) = 1 $
$ P(\bar p) = 1 - P(p) $
Where,
$ P(p) = $ Probability of getting passed in an examination.
$ P(\bar p) = $ Probability of getting failed in an examination.
Where, P(0) is the nonoccurrence of an event and $ P(atleast) = $ Probability of occurrence of an event at least once.
Complete step-by-step answer:
Total number of students in the class is, $ N = 125 $
Number of students passed in English is, $ E = 70 $ .
Number of students passed in mathematics is, $ M = 55 $
Number of students passed in English and mathematics both is, $ B = 30 $
The probability of an event that student selected at random has passed in at least one subject is given by,
$ P(A) = $ Probability of number of students passed in only one subject + Probability of students passed in both the subjects
It is also equal to,
P(A)=1-P(F)
Where, $ P(F) = $ Number of students failed
The number of students passed in English only is ,
$
{E_n} = 70 - 30 \\
{E_n} = 40 \\
$
The number of students passed in mathematics only is ,
$
{M_n} = 55 - 30 \\
{M_n} = 25 \\
$
In order to calculate the number of students failed , subtract the number of students passed in English only + Number of students passed in mathematics only + number of students passed in both subjects from the total number of students.
$
F = 125 - 30 - 40 - 25 \\
F = 30 \\
$
Probability of number of students failed, $ P(F) = \dfrac{{30}}{{125}} $
Substitute the value of $ P(F) = \dfrac{{30}}{{125}} $ in equation (1), to calculate the number of students that passed in at least one subject as,
$
P(A) = 1 - \dfrac{{30}}{{125}} \\
P(A) = \dfrac{{125 - 30}}{{125}} \\
P(A) = \dfrac{{95}}{{125}} \\
P(A) = \dfrac{{19}}{{25}} \\
$
So, the correct answer is “Option A”.
Note: The important thing is the understanding and calculation of the number of students who have failed.
Complementary events are those which have only two occurrences. For instance, getting passed in an examination and getting failed in an examination.
$ P(p) + P(\bar p) = 1 $
$ P(\bar p) = 1 - P(p) $
Where,
$ P(p) = $ Probability of getting passed in an examination.
$ P(\bar p) = $ Probability of getting failed in an examination.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Physics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What are the major means of transport Explain each class 12 social science CBSE

India is a sovereign socialist secular democratic republic class 12 social science CBSE

How many states of matter are there in total class 12 chemistry CBSE

What are the advantages of vegetative propagation class 12 biology CBSE

Suicide bags of cells are aEndoplasmic reticulum bLysosome class 12 biology CBSE

What is the Full Form of PVC, PET, HDPE, LDPE, PP and PS ?

