
In $0.1\;s$, the current in a coil increases from $1\;A$ to $1.5\;A$. If the inductance of coil is $60\;mH$, then what will be the induced current in external resistance of $3\;\Omega $?
A. $1\;A$
B. $0.5\;A$
C. $0.2\;A$
D. $0.1\;A$
Answer
597k+ views
Hint: In the question, the current flows through the coil increases with a definite time and the inductance of the coil is given. By using the induced emf formula for the inductance coil, the value of the emf induced in the coil is calculated. Then using the Ohm’s law, the value of the induced current will be calculated.
Useful formula:
The induced emf in the inductance coil is given by,
${V_{ind}} = L\dfrac{{di}}{{dt}}$
Where, ${V_{ind}}$ is the emf induced in the coil, $L$ is the inductance of the coil, $\dfrac{{di}}{{dt}}$ is the change in the current with respect to time.
Ohm’s law is given by,
$V = IR$
Where, $V$ is the emf of the circuit, $I$ is the current flows through the circuit and $R$ is the resistance.
Given data:
The inductance of coil, $L = 60\;mH$
The current in a coil increases from $1\;A$ to $1.5\;A$
The time taken, $t = 0.1\;s$
External resistance, $R = 3\;\Omega $
Complete step by step solution:
The emf induced in the coil is given by,
${V_{ind}} = L\dfrac{{di}}{{dt}}\;................................................\left( 1 \right)$
Where, $\dfrac{{di}}{{dt}}$ = (Change in current)/Time
Substitute the given values in equation (1), we get
$
{V_{ind}} = 60\;mH \times \dfrac{{\left( {1.5\;A - 1\;A} \right)}}{{0.1\;s}}\; \\
{V_{ind}} = 60\;mH \times \dfrac{{0.5\;A}}{{0.1\;s}}\; \\
{V_{ind}} = 300\;mV \\
$
By Ohm’s law, we get
${V_{ind}} = {I_{ind}}R$
Where, ${V_{ind}}$ is the emf induced, ${I_{ind}}$ is the current induced and $R$ is the resistance.
Substitute the given values in Ohm’s law equation, we get
$
300\;mV = {I_{ind}} \times 3\;\Omega \\
{I_{ind}} = \dfrac{{300\;mV}}{{3\;\Omega }} \\
{I_{ind}} = 100\;mA \\
{I_{ind}} = 0.1\;A \\
$
Hence, the option (D) is correct.
Note: From the question, the inductance coil and the resistor of given resistance are connected in a circuit. The emf induced in the inductance coil will flow through the resistor, that induced current in the resistor. Thus, the relation given by Ohm's law is used to calculate the induced current in the external resistance of the circuit which is given.
Useful formula:
The induced emf in the inductance coil is given by,
${V_{ind}} = L\dfrac{{di}}{{dt}}$
Where, ${V_{ind}}$ is the emf induced in the coil, $L$ is the inductance of the coil, $\dfrac{{di}}{{dt}}$ is the change in the current with respect to time.
Ohm’s law is given by,
$V = IR$
Where, $V$ is the emf of the circuit, $I$ is the current flows through the circuit and $R$ is the resistance.
Given data:
The inductance of coil, $L = 60\;mH$
The current in a coil increases from $1\;A$ to $1.5\;A$
The time taken, $t = 0.1\;s$
External resistance, $R = 3\;\Omega $
Complete step by step solution:
The emf induced in the coil is given by,
${V_{ind}} = L\dfrac{{di}}{{dt}}\;................................................\left( 1 \right)$
Where, $\dfrac{{di}}{{dt}}$ = (Change in current)/Time
Substitute the given values in equation (1), we get
$
{V_{ind}} = 60\;mH \times \dfrac{{\left( {1.5\;A - 1\;A} \right)}}{{0.1\;s}}\; \\
{V_{ind}} = 60\;mH \times \dfrac{{0.5\;A}}{{0.1\;s}}\; \\
{V_{ind}} = 300\;mV \\
$
By Ohm’s law, we get
${V_{ind}} = {I_{ind}}R$
Where, ${V_{ind}}$ is the emf induced, ${I_{ind}}$ is the current induced and $R$ is the resistance.
Substitute the given values in Ohm’s law equation, we get
$
300\;mV = {I_{ind}} \times 3\;\Omega \\
{I_{ind}} = \dfrac{{300\;mV}}{{3\;\Omega }} \\
{I_{ind}} = 100\;mA \\
{I_{ind}} = 0.1\;A \\
$
Hence, the option (D) is correct.
Note: From the question, the inductance coil and the resistor of given resistance are connected in a circuit. The emf induced in the inductance coil will flow through the resistor, that induced current in the resistor. Thus, the relation given by Ohm's law is used to calculate the induced current in the external resistance of the circuit which is given.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

