
If the time taken by ball A to fall back on ground is 4 sec, the maximum height attained by ball A from the ground is:
$A.10m$
$B.15m$
$C.20m$
$D.$Insufficient information
Answer
574.5k+ views
Hint: We have to use the concept of projectile motion in terms of maximum height attained and time taken to attain maximum height. After finding this we will use a suitable equation of motion to get the correct solution.
Formula used:
We will use the following formulae to solve this question:-
$T=\dfrac{2u\sin \theta }{g}$and${{v}^{2}}-{{u}^{2}}=2as$.
Complete step by step solution:
We consider the above case as projectile motion and thus we have the following parameters with us:-
Total time of flight,$T=4s$.
Acceleration due to gravity,$g=10m/{{s}^{2}}$.
Angle of projection,$\theta $ for maximum vertical height is taken as ${{90}^{o}}$.
Suppose the ball is thrown with initial velocity,$u$.
Now using $T=\dfrac{2u\sin \theta }{g}$ to find initial velocity for the above given case we get
$4=\dfrac{2u\sin {{90}^{o}}}{10}$………………… $(i)$
Putting the value $\sin {{90}^{o}}=1$in equation $(i)$ we get
$4\times 10=2u$
$u=20m/s$………………….. $(ii)$
We know that at the maximum height its final velocity,$v=0m/s$.
Now using third equation of motion${{v}^{2}}-{{u}^{2}}=2as$,this equation is modified into
${{v}^{2}}-{{u}^{2}}=2gh$because we are dealing with the height and acceleration due to gravity.
We have ${{v}^{2}}-{{u}^{2}}=2gh$………………. $(iii)$
Putting the values of different parameters in $(iii)$ we get
$0-{{(20)}^{2}}=2\times -10\times h$
We have used $-g$ because the motion is against the direction of acceleration due to gravity.
Solving further we get
$-400=-20h$
Cancelling minus signs both sides and solving further we get
$h=20m$.
Therefore maximum height attained is $20m$.
Hence, option $(C)$ is the correct one.
Note:
We have to take care of the parameters of the projectile. We should not get confused between the terms time of flight and time of ascent. There are many similar relationships in projectile and we should not be confused among them. Sign of $g$should be taken according to the direction of motion.
Formula used:
We will use the following formulae to solve this question:-
$T=\dfrac{2u\sin \theta }{g}$and${{v}^{2}}-{{u}^{2}}=2as$.
Complete step by step solution:
We consider the above case as projectile motion and thus we have the following parameters with us:-
Total time of flight,$T=4s$.
Acceleration due to gravity,$g=10m/{{s}^{2}}$.
Angle of projection,$\theta $ for maximum vertical height is taken as ${{90}^{o}}$.
Suppose the ball is thrown with initial velocity,$u$.
Now using $T=\dfrac{2u\sin \theta }{g}$ to find initial velocity for the above given case we get
$4=\dfrac{2u\sin {{90}^{o}}}{10}$………………… $(i)$
Putting the value $\sin {{90}^{o}}=1$in equation $(i)$ we get
$4\times 10=2u$
$u=20m/s$………………….. $(ii)$
We know that at the maximum height its final velocity,$v=0m/s$.
Now using third equation of motion${{v}^{2}}-{{u}^{2}}=2as$,this equation is modified into
${{v}^{2}}-{{u}^{2}}=2gh$because we are dealing with the height and acceleration due to gravity.
We have ${{v}^{2}}-{{u}^{2}}=2gh$………………. $(iii)$
Putting the values of different parameters in $(iii)$ we get
$0-{{(20)}^{2}}=2\times -10\times h$
We have used $-g$ because the motion is against the direction of acceleration due to gravity.
Solving further we get
$-400=-20h$
Cancelling minus signs both sides and solving further we get
$h=20m$.
Therefore maximum height attained is $20m$.
Hence, option $(C)$ is the correct one.
Note:
We have to take care of the parameters of the projectile. We should not get confused between the terms time of flight and time of ascent. There are many similar relationships in projectile and we should not be confused among them. Sign of $g$should be taken according to the direction of motion.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

