
If the displacement of a particle executing SHM is given by in metre, then the frequency and maximum velocity of the particle are
A. 35 Hz, 66 m/s
B. 45 Hz, 66 m/s
C. 58 Hz, 132 m/s
D. 35 Hz, 132 m/s
Answer
607.5k+ views
Hint: The simple harmonic motion of an object has several quantities associated with it that relate to the equation that describes its motion: x=x$_0$cos(ωt+ϕ). And we also know that frequency =$\dfrac{\omega }{{2\pi }}$ and ${v_{\max }}$=A ω use these formulae and concepts to find the correct option.
Complete Step-by-Step solution:
The given value of y = 0.30sin (220t + 0.64)
Since the standard equation of displacement of a particle executing harmonic motion is $y = A\sin (\omega y + \phi )$here A represent amplitude \[\omega \]represent angular velocity and \[\phi \] is the phase difference
Comparing the standard equation of displacement by the given equation of displacement
Therefore we got A = 0.30, \[\omega \]= 220 radian/sec and \[\phi \]= 0.64
Since \[\omega = 2\pi f\]
$ \Rightarrow $$2\pi f = 220$
$ \Rightarrow $$f = \dfrac{{220}}{{2\pi }}$
$ \Rightarrow $$f = 35Hz$
Therefore the frequency of a particle executing SHM is 35Hz.
For maximum velocity using the formula i.e. ${V_{\max }} = A\omega $
Putting the value of A and \[\omega \]
$ \Rightarrow $${V_{\max }} = 0.30 \times 220$
$ \Rightarrow $${V_{\max }} = 66m/s$
Therefore maximum velocity of a particle executing SHM is${V_{\max }} = 66m/s$.
Hence, option A is the correct option.
Note: Simple harmonic motion is the motion in which the object moves to and fro along a line. The maximum speed attained in SHM is known as ${v_{\max }}$and can be derived from v = vmax cos (ωt + φ).
Complete Step-by-Step solution:
The given value of y = 0.30sin (220t + 0.64)
Since the standard equation of displacement of a particle executing harmonic motion is $y = A\sin (\omega y + \phi )$here A represent amplitude \[\omega \]represent angular velocity and \[\phi \] is the phase difference
Comparing the standard equation of displacement by the given equation of displacement
Therefore we got A = 0.30, \[\omega \]= 220 radian/sec and \[\phi \]= 0.64
Since \[\omega = 2\pi f\]
$ \Rightarrow $$2\pi f = 220$
$ \Rightarrow $$f = \dfrac{{220}}{{2\pi }}$
$ \Rightarrow $$f = 35Hz$
Therefore the frequency of a particle executing SHM is 35Hz.
For maximum velocity using the formula i.e. ${V_{\max }} = A\omega $
Putting the value of A and \[\omega \]
$ \Rightarrow $${V_{\max }} = 0.30 \times 220$
$ \Rightarrow $${V_{\max }} = 66m/s$
Therefore maximum velocity of a particle executing SHM is${V_{\max }} = 66m/s$.
Hence, option A is the correct option.
Note: Simple harmonic motion is the motion in which the object moves to and fro along a line. The maximum speed attained in SHM is known as ${v_{\max }}$and can be derived from v = vmax cos (ωt + φ).
Recently Updated Pages
Master Class 10 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 General Knowledge: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 10 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
What is the median of the first 10 natural numbers class 10 maths CBSE

The draft of the Preamble of the Indian Constitution class 10 social science CBSE

Which women's tennis player has 24 Grand Slam singles titles?

Who gave "Inqilab Zindabad" slogan?

Why is there a time difference of about 5 hours between class 10 social science CBSE

Who is the Brand Ambassador of Incredible India?

