Questions & Answers
Question
Answers

If the cost of 14 kg pulses is Rs. 441, then find the price of 22 kg pulses.

Answer Verified Verified
Hint: In the above given question, we are asked to find the price of pulses of some quantity by using the price for some specific quantity of pulses. The price so obtained can be verified by varying the quantity of pulses.

Complete step-by-step answer:
Here given that:
The cost of 14 kg pulses=Rs. 441.
So using unitary method,
The cost of 1 kg pulses$ = Rs.\dfrac{{441}}{{14}}$.
Therefore, the cost of 22 kg pulses$ = Rs.\dfrac{{441 \times 22}}{{14}}$
$ = Rs.\dfrac{{9702}}{{14}}$
$ = Rs.693$
Hence, the cost of 22 kg pulses is $Rs.693$.

Note: When we face such types of problems, simply calculate the price of the given commodity for 1 unit and then multiply it further with the number of units the price is asked to be calculated for. In this way, the required solution can be obtained.
Bookmark added to your notes.
View Notes
×