Courses
Courses for Kids
Free study material
Offline Centres
More
Store Icon
Store
seo-qna
SearchIcon
banner

If one can of juice costs ₹ 31.25, then how much will Rani have to pay for 35 cans? Also tell if she has ₹ 687.50, how many cans can she buy?

Answer
VerifiedVerified
519.6k+ views
Hint: To calculate how much Rani will have to pay for 35 cans of juice, we should multiply the cost of one can with 35. And to calculate the number of cans she can buy with ₹ 687.50, we must divide ₹ 687.50 with the cost of one can, i.e., ₹ 31.25 and we will get the answer.

Complete step by step answer:
We know that cost of one can of juice = ₹ 31.25
So, if Rani buys 35 cans of juice, we can calculate the cost by multiplying 35 with ₹ 31.25.
Hence, the cost of 35 cans of juice = ₹ $31.25\times 35$
Let us have a look at the multiplication process,
$\begin{align}
  & \text{ }31.25 \\
 & \text{ }\times 35 \\
 & \overline{\text{ }15625} \\
 & \text{ }9375\times \\
 & \overline{1093.75} \\
\end{align}$
So, the cost of 35 cans of juice = ₹ 1093.75
Now, if Rani has ₹ 687.50, then we need to find how many cans can she buy.
So, to find the number of cans of juice she can buy, we need to divide the total money she has by the cost of one can of juice.
So, we need to divide ₹ 687.50 by ₹31.25, to find the number of cans of juice she can buy.
The number of cans of juice Rani can buy = $\dfrac{687.50}{31.25}$
Let us have a look at the division process.
We know that for division, the divisor must not have a decimal place. And we also know that we can multiply a number in both the dividend and the divisor, and our result will not be altered.
So, we are multiplying both the dividend and the divisor by 100 to make the divisor free from any decimal point.
So, we are now dividing 68750 by 3125.
$3125\overset{22}{\overline{\left){\begin{align}
  & 68750 \\
 & 6250 \\
 & \overline{\begin{align}
  & \text{ }6250 \\
 & \text{ }6250 \\
 & \overline{\text{ }0} \\
\end{align}} \\
\end{align}}\right.}}$
The remainder is zero and the quotient is 22.
So, she can buy exactly 22 cans of juice with ₹ 687.50.

Hence, Rani will have to pay ₹ 1093.75 for 35 cans of juice, and with ₹ 687.50 she can buy 22 cans of juice.

Note: We must note that for division, the divisor must be free from any decimal point. Also, in some other questions, we may have some remainder after the division process. We must understand that a can of juice can be a whole number only and not a fraction or decimal. So, we must ignore the remainder.