
If it is given that 5 T.V. sets cost Rs.17335. Then what will be the cost of one such T.V?
(a) Rs.6558
(b) Rs.7567
(c) Rs.3467
(d) Rs.7658
Answer
575.1k+ views
Hint: This is a question of simple division. We are given the cost of 5 units of a product and we need to find the cost of one such product. So if we divide the given cost by the number of products that can be bought using that cost, it will give us the cost of one such product. So simple we can say that if n products are of Rs. X then, 1 such product will cost us Rs. $\dfrac{X}{n}$.
Complete step by step answer:
We are given that 5 T.V. sets cost Rs.17335,
And we have to find the cost of one such T.V.
Before finding the answer of the given question we will do a simple example,
Suppose that we can buy a set of T.V for Rs.500 but we want 3 such T.V. sets so suppose we need to find the cost for 3 such sets then,
It will be given by, the number of sets we have to buy multiplying with cost of one such set i.e.
$=3\times 500=Rs.1500$
Now suppose we are given the cost of 3 T.V. sets and we have to find the cost of one T.V now,
So to find that we need to perform reverse of the multiplication operation i.e. divide the cost by the total number of sets. i.e.
$=\dfrac{1500}{3}=Rs.500$
Now coming back to the question we are given the cost of 5 T.V. as Rs.14335 and have to find cost of one such T.V, so we will apply the division here, i.e.
Cost of 1 such T.V. is given by = \[\dfrac{17335}{5}=Rs.3467\]
So, the correct answer is “Option C”.
Note: You should remember that when we are given data of n objects and we have to find data of 1 such object then it that case division is used and when data of 1 object is given and we have to find the data for n such objects then multiplication will be used.
Complete step by step answer:
We are given that 5 T.V. sets cost Rs.17335,
And we have to find the cost of one such T.V.
Before finding the answer of the given question we will do a simple example,
Suppose that we can buy a set of T.V for Rs.500 but we want 3 such T.V. sets so suppose we need to find the cost for 3 such sets then,
It will be given by, the number of sets we have to buy multiplying with cost of one such set i.e.
$=3\times 500=Rs.1500$
Now suppose we are given the cost of 3 T.V. sets and we have to find the cost of one T.V now,
So to find that we need to perform reverse of the multiplication operation i.e. divide the cost by the total number of sets. i.e.
$=\dfrac{1500}{3}=Rs.500$
Now coming back to the question we are given the cost of 5 T.V. as Rs.14335 and have to find cost of one such T.V, so we will apply the division here, i.e.
Cost of 1 such T.V. is given by = \[\dfrac{17335}{5}=Rs.3467\]
So, the correct answer is “Option C”.
Note: You should remember that when we are given data of n objects and we have to find data of 1 such object then it that case division is used and when data of 1 object is given and we have to find the data for n such objects then multiplication will be used.
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success

Why are manures considered better than fertilizers class 11 biology CBSE

Trending doubts
Which one of the following groups comprises states class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

A couple went for a picnic They have 5 sons and each class 8 maths CBSE

What is the difference between rai and mustard see class 8 biology CBSE

Advantages and disadvantages of science

Differentiate between the farms in India and the U class 8 social science CBSE


