
If a Saturn V rocket with an Apollo spacecraft attached had a combined mass of $2.9 \times {10^5}$ kg and reached a speed of 11.2 km/s, how much kinetic energy would it then have?
Answer
575.1k+ views
Hint: In order to solve this kind of numerical we need to know the kinetic energy formula, here the Saturn rocket with an Apollo spacecraft is moving with some velocity V and it contains some mass m attached to it. Hence we can calculate easily by using kinetic energy.
Complete step by step answer:
From the given data
v=11.2km/s
$\implies$ v=$11.2 \times 1000$
$\implies$ v=11200$m{s^{ - 1}}$
m=$2.9 \times {10^5}$kg
The spacecraft which is moving is a part of mechanical energy, because the mechanical energy is the sum of the both energies that is potential and kinetic energy.
The kinetic energy of a mass moving with some constant velocity depends on the mass and the square of the velocity of the mass.
We know that the kinetic energy of a mass m and moving with some velocity v is given by:
We calculate the kinetic energy,
$\
KE = \dfrac{1}{2}m{v^2} \\
\implies KE = \dfrac{1}{2}(2.9 \times {10^5}){(11200)^2} \\
\therefore KE = 1.8 \times {10^{13}}J \\
\ $
Note:
The kinetic energy is a part of mechanical energy.
The kinetic energy on a mass is due to its velocity or its motion.
Kinetic energy is directly proportional to the mass of the spacecraft and it is square of the velocity of the spacecraft which is moving.
Complete step by step answer:
From the given data
v=11.2km/s
$\implies$ v=$11.2 \times 1000$
$\implies$ v=11200$m{s^{ - 1}}$
m=$2.9 \times {10^5}$kg
The spacecraft which is moving is a part of mechanical energy, because the mechanical energy is the sum of the both energies that is potential and kinetic energy.
The kinetic energy of a mass moving with some constant velocity depends on the mass and the square of the velocity of the mass.
We know that the kinetic energy of a mass m and moving with some velocity v is given by:
We calculate the kinetic energy,
$\
KE = \dfrac{1}{2}m{v^2} \\
\implies KE = \dfrac{1}{2}(2.9 \times {10^5}){(11200)^2} \\
\therefore KE = 1.8 \times {10^{13}}J \\
\ $
Note:
The kinetic energy is a part of mechanical energy.
The kinetic energy on a mass is due to its velocity or its motion.
Kinetic energy is directly proportional to the mass of the spacecraft and it is square of the velocity of the spacecraft which is moving.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

