If $ 6 $ dozens of eggs are bought for $ Rs\,48 $ . How much will $ 132 $ eggs cost?
(A) $ Rs\,78 $
(B) $ Rs\,80 $
(C) $ Rs\,82 $
(D) $ Rs\,88 $
Answer
281.1k+ views
Hint: If you need to answer these types of questions, then you need to be clear with the language. Unless and until you understand the question clearly, you will not be able to come up with a solution. In the question, we are given a word problem in which we are provided with the cost of $ 6 $ dozens of eggs and we are required to find the cost of $ 132 $ eggs at the same rate.
Complete step-by-step answer:
So, we have the cost of $ 6 $ dozens of eggs as $ Rs\,48 $ .
So, we can calculate the cost of eggs per dozen by using the unitary method.
So, the cost of $ 6 $ dozens of eggs $ = Rs\,48 $
Now, we find the cost of one dozen eggs by dividing the cost of $ 6 $ dozens of eggs by $ 6 $ . So, we get,
The cost of $ 1 $ dozen of eggs $ = \dfrac{{Rs\,48}}{6} = Rs\,8 $ .
Now, we have to find the cost of $ 132 $ eggs.
We know that each dozen eggs consists of $ 12 $ eggs. So, we have to find the cost of $ 11 $ dozens of eggs.
Now, we find the cost of $ 11 $ dozens of eggs by multiplying both sides of the equation by $ 11 $ . So, we get,
The cost of $ 11 $ dozen of eggs $ = Rs\,8 \times 11 = Rs\,88 $ .
Hence, the cost of $ 132 $ eggs is $ Rs\,88 $ .
So, the option (D) is correct.
So, the correct answer is “Option D”.
Note: The above-mentioned method can be remembered as a complete process for solving these types of questions. Be careful with the language while attending these types of questions, because there are many questions which may confuse you with the tricky and typical language. These types of questions are easy to solve when you are writing an exam as it takes less time to solve when you are thorough with this concept and have practised ample amount of questions.
Complete step-by-step answer:
So, we have the cost of $ 6 $ dozens of eggs as $ Rs\,48 $ .
So, we can calculate the cost of eggs per dozen by using the unitary method.
So, the cost of $ 6 $ dozens of eggs $ = Rs\,48 $
Now, we find the cost of one dozen eggs by dividing the cost of $ 6 $ dozens of eggs by $ 6 $ . So, we get,
The cost of $ 1 $ dozen of eggs $ = \dfrac{{Rs\,48}}{6} = Rs\,8 $ .
Now, we have to find the cost of $ 132 $ eggs.
We know that each dozen eggs consists of $ 12 $ eggs. So, we have to find the cost of $ 11 $ dozens of eggs.
Now, we find the cost of $ 11 $ dozens of eggs by multiplying both sides of the equation by $ 11 $ . So, we get,
The cost of $ 11 $ dozen of eggs $ = Rs\,8 \times 11 = Rs\,88 $ .
Hence, the cost of $ 132 $ eggs is $ Rs\,88 $ .
So, the option (D) is correct.
So, the correct answer is “Option D”.
Note: The above-mentioned method can be remembered as a complete process for solving these types of questions. Be careful with the language while attending these types of questions, because there are many questions which may confuse you with the tricky and typical language. These types of questions are easy to solve when you are writing an exam as it takes less time to solve when you are thorough with this concept and have practised ample amount of questions.
Recently Updated Pages
Define absolute refractive index of a medium

Find out what do the algal bloom and redtides sign class 10 biology CBSE

Prove that the function fleft x right xn is continuous class 12 maths CBSE

Find the values of other five trigonometric functions class 10 maths CBSE

Find the values of other five trigonometric ratios class 10 maths CBSE

Find the values of other five trigonometric functions class 10 maths CBSE

Trending doubts
The ray passing through the of the lens is not deviated class 10 physics CBSE

Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE

Difference Between Plant Cell and Animal Cell

Difference between Prokaryotic cell and Eukaryotic class 11 biology CBSE

Change the following sentences into negative and interrogative class 10 english CBSE

What is pollution? How many types of pollution? Define it

What is the nlx method How is it useful class 11 chemistry CBSE

Give 10 examples for herbs , shrubs , climbers , creepers

What is the difference between anaerobic aerobic respiration class 10 biology CBSE
