If 50 litres of milk costs Rs 1675, what is the cost of $35\dfrac{1}{2}$ litres of milk?
Answer
281.1k+ views
Hint: To find the cost of $35\dfrac{1}{2}$ litres of milk, we will use the unitary method. Using this method, we can find the cost of 1 litre of milk by dividing Rs 1675 by 50. Then, we can find the cost of $35\dfrac{1}{2}$ litres of milk by multiplying the cost of 1 litre of milk with $35\dfrac{1}{2}$ .
Complete step by step solution:
We have to find the cost of $35\dfrac{1}{2}$ litres of milk. Let us find the cost of 1 litres of milk using the unitary method. We are given that 50 litres of milk costs Rs 1675.
$\Rightarrow 50\text{L}=\text{Rs}.1675$
Therefore, the cost of 1 litre of milk can be found by dividing 1675 by 50.
$\Rightarrow 1\text{L}=\text{Rs}\dfrac{1675}{50}$
Now, we have to find the cost of $35\dfrac{1}{2}$ . For this, we have to multiply the cost of 1 litre of milk by $35\dfrac{1}{2}$ .
\[\Rightarrow 35\dfrac{1}{2}\text{L}=\dfrac{1675}{50}\times 35\dfrac{1}{2}\]
Let us convert the mixed fraction $35\dfrac{1}{2}$ into fractional form. We know that a mixed fraction of the form $Q\dfrac{R}{d}$ is converted into its fractional form by $\dfrac{Q\times d+R}{d}$ . Therefore, we can write $35\dfrac{1}{2}$ as
\[\begin{align}
& \Rightarrow 35\dfrac{1}{2}\text{L}=\dfrac{1675}{50}\times \dfrac{35\times 2+1}{2} \\
& \Rightarrow 35\dfrac{1}{2}\text{L}=\dfrac{1675}{50}\times \dfrac{70+1}{2} \\
& \Rightarrow 35\dfrac{1}{2}\text{L}=\dfrac{1675}{50}\times \dfrac{71}{2} \\
\end{align}\]
Let us cancel the common factor 25 from the numerator and the denominator.
\[\Rightarrow 35\dfrac{1}{2}\text{L}=\dfrac{{{\require{cancel}\cancel{1675}}^{67}}}{{{\require{cancel}\cancel{50}}^{2}}}\times \dfrac{71}{2}\]
We can write the result of above simplification as
\[\begin{align}
& \Rightarrow 35\dfrac{1}{2}\text{L}=\dfrac{67}{2}\times \dfrac{71}{2} \\
& \Rightarrow 35\dfrac{1}{2}\text{L}=\dfrac{4757}{4} \\
\end{align}\]
Now, we have to divide 4757 by 4.
\[\Rightarrow 35\dfrac{1}{2}\text{L}=\text{Rs }1189.25\]
Hence, the cost of $35\dfrac{1}{2}$ litres of milk is Rs 1189.25.
Note: Students have a chance of making mistakes when applying unitary methods. They may find the cost of 1 litre of milk by multiplying Rs 1675 by 50 which leads to wrong result. Students must never forget to write the units at the end.
Complete step by step solution:
We have to find the cost of $35\dfrac{1}{2}$ litres of milk. Let us find the cost of 1 litres of milk using the unitary method. We are given that 50 litres of milk costs Rs 1675.
$\Rightarrow 50\text{L}=\text{Rs}.1675$
Therefore, the cost of 1 litre of milk can be found by dividing 1675 by 50.
$\Rightarrow 1\text{L}=\text{Rs}\dfrac{1675}{50}$
Now, we have to find the cost of $35\dfrac{1}{2}$ . For this, we have to multiply the cost of 1 litre of milk by $35\dfrac{1}{2}$ .
\[\Rightarrow 35\dfrac{1}{2}\text{L}=\dfrac{1675}{50}\times 35\dfrac{1}{2}\]
Let us convert the mixed fraction $35\dfrac{1}{2}$ into fractional form. We know that a mixed fraction of the form $Q\dfrac{R}{d}$ is converted into its fractional form by $\dfrac{Q\times d+R}{d}$ . Therefore, we can write $35\dfrac{1}{2}$ as
\[\begin{align}
& \Rightarrow 35\dfrac{1}{2}\text{L}=\dfrac{1675}{50}\times \dfrac{35\times 2+1}{2} \\
& \Rightarrow 35\dfrac{1}{2}\text{L}=\dfrac{1675}{50}\times \dfrac{70+1}{2} \\
& \Rightarrow 35\dfrac{1}{2}\text{L}=\dfrac{1675}{50}\times \dfrac{71}{2} \\
\end{align}\]
Let us cancel the common factor 25 from the numerator and the denominator.
\[\Rightarrow 35\dfrac{1}{2}\text{L}=\dfrac{{{\require{cancel}\cancel{1675}}^{67}}}{{{\require{cancel}\cancel{50}}^{2}}}\times \dfrac{71}{2}\]
We can write the result of above simplification as
\[\begin{align}
& \Rightarrow 35\dfrac{1}{2}\text{L}=\dfrac{67}{2}\times \dfrac{71}{2} \\
& \Rightarrow 35\dfrac{1}{2}\text{L}=\dfrac{4757}{4} \\
\end{align}\]
Now, we have to divide 4757 by 4.
\[\Rightarrow 35\dfrac{1}{2}\text{L}=\text{Rs }1189.25\]
Hence, the cost of $35\dfrac{1}{2}$ litres of milk is Rs 1189.25.
Note: Students have a chance of making mistakes when applying unitary methods. They may find the cost of 1 litre of milk by multiplying Rs 1675 by 50 which leads to wrong result. Students must never forget to write the units at the end.
Recently Updated Pages
Define absolute refractive index of a medium

Find out what do the algal bloom and redtides sign class 10 biology CBSE

Prove that the function fleft x right xn is continuous class 12 maths CBSE

Find the values of other five trigonometric functions class 10 maths CBSE

Find the values of other five trigonometric ratios class 10 maths CBSE

Find the values of other five trigonometric functions class 10 maths CBSE

Trending doubts
Which of the following Chief Justice of India has acted class 10 social science CBSE

Green glands are excretory organs of A Crustaceans class 11 biology CBSE

What if photosynthesis does not occur in plants class 11 biology CBSE

What is 1 divided by 0 class 8 maths CBSE

Fill the blanks with the suitable prepositions 1 The class 9 english CBSE

Difference Between Plant Cell and Animal Cell

10 slogans on organ donation class 8 english CBSE

Difference between Prokaryotic cell and Eukaryotic class 11 biology CBSE

What is the past tense of read class 10 english CBSE
