
If $36.5\% {\text{ HCl}}$ has density equal to $1.20{\text{ g m}}{{\text{l}}^{ - 1}}$. The molarity (M) and molality (m) respectively are:
A) 15.7, 15.7
B) 12, 12
C) 15.7, 12
D) 12, 15.7
Answer
562.2k+ views
Hint:To solve this we must know the terms molarity and molality. Both molarity and molality are used to express the concentration of solution. Remember that to calculate the molality we need the mass of the solvent and not the solution.
Complete solution:
We know that density is the ratio of mass to the volume. The expression for density is as follows:
$d = \dfrac{m}{V}$
Where $d$ is the density of the solution,
$m$ is the mass of the solution,
$V$ is the volume of the solution,
Rearrange the equation for the mass of the solution as follows:
$m = d \times V$
Substitute $1.20{\text{ g m}}{{\text{l}}^{ - 1}}$ for the density, $1{\text{ L}} = 1000{\text{ mL}}$ for the volume of the solution. Thus,
$m = 1.20{\text{ g m}}{{\text{l}}^{ - 1}} \times 1000{\text{ mL}}$
$m = 1200{\text{ g}}$
Thus, the mass of the solution is $1200{\text{ g}}$.
We are given $36.5\% {\text{ HCl}}$. Thus,
${\text{Mass of HCl}} = 1200{\text{ g}} \times \dfrac{{36.5}}{{100}} = 438{\text{ g}}$
We know that the number of moles is the ratio of mass to the molar mass. Molar mass of ${\text{HCl}}$ is $36.5{\text{ g mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}$. Thus,
${\text{Number of moles of HCl}} = \dfrac{{438{\text{ g}}}}{{36.5{\text{ g mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}}} = 12{\text{ mol}}$
We know that molarity is the number of moles of solute per litre of solution.
Thus, the molarity of $36.5\% {\text{ HCl}}$ is $12{\text{ mol}}$ in one litre of solution i.e. $12{\text{ M}}$.
Now, we know that the mass of the solution is $1200{\text{ g}}$ and the mass of the solute is $438{\text{ g}}$. Thus,
${\text{Mass of solvent}} = 1200 - 438 = 762{\text{ g}}$
Thus, $12{\text{ mol}}$ of solute is present in $762{\text{ g}}$ of solvent. Thus, $1000{\text{ g}}$ of solvent contains,
${\text{Number of moles of HCl}} = \dfrac{{12{\text{ mol}}}}{{762{\text{ g}}}} \times 1000{\text{ g}} = 15.7{\text{ mol}}$
We know that molality is the number of moles of solute per kilogram of solvent.
Thus, the molarity of $36.5\% {\text{ HCl}}$ is $15.7{\text{ mol}}$ in one kilogram of solvent i.e. $15.7{\text{ m}}$.
Thus, molarity (M) and molality (m) respectively are 12 and 15.7.
Thus, the correct option is (D) 12, 15.7.
Note:Remember that molarity is the number of moles of solute per litre of solution. And molality is the number of moles of solute per kilogram of solvent. The unit of molarity is ${\text{mol }}{{\text{L}}^{ - 1}}$ or ${\text{M}}$. And the unit of molality is ${\text{mol k}}{{\text{g}}^{ - 1}}$ or ${\text{m}}$.
Complete solution:
We know that density is the ratio of mass to the volume. The expression for density is as follows:
$d = \dfrac{m}{V}$
Where $d$ is the density of the solution,
$m$ is the mass of the solution,
$V$ is the volume of the solution,
Rearrange the equation for the mass of the solution as follows:
$m = d \times V$
Substitute $1.20{\text{ g m}}{{\text{l}}^{ - 1}}$ for the density, $1{\text{ L}} = 1000{\text{ mL}}$ for the volume of the solution. Thus,
$m = 1.20{\text{ g m}}{{\text{l}}^{ - 1}} \times 1000{\text{ mL}}$
$m = 1200{\text{ g}}$
Thus, the mass of the solution is $1200{\text{ g}}$.
We are given $36.5\% {\text{ HCl}}$. Thus,
${\text{Mass of HCl}} = 1200{\text{ g}} \times \dfrac{{36.5}}{{100}} = 438{\text{ g}}$
We know that the number of moles is the ratio of mass to the molar mass. Molar mass of ${\text{HCl}}$ is $36.5{\text{ g mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}$. Thus,
${\text{Number of moles of HCl}} = \dfrac{{438{\text{ g}}}}{{36.5{\text{ g mo}}{{\text{l}}^{ - 1}}}} = 12{\text{ mol}}$
We know that molarity is the number of moles of solute per litre of solution.
Thus, the molarity of $36.5\% {\text{ HCl}}$ is $12{\text{ mol}}$ in one litre of solution i.e. $12{\text{ M}}$.
Now, we know that the mass of the solution is $1200{\text{ g}}$ and the mass of the solute is $438{\text{ g}}$. Thus,
${\text{Mass of solvent}} = 1200 - 438 = 762{\text{ g}}$
Thus, $12{\text{ mol}}$ of solute is present in $762{\text{ g}}$ of solvent. Thus, $1000{\text{ g}}$ of solvent contains,
${\text{Number of moles of HCl}} = \dfrac{{12{\text{ mol}}}}{{762{\text{ g}}}} \times 1000{\text{ g}} = 15.7{\text{ mol}}$
We know that molality is the number of moles of solute per kilogram of solvent.
Thus, the molarity of $36.5\% {\text{ HCl}}$ is $15.7{\text{ mol}}$ in one kilogram of solvent i.e. $15.7{\text{ m}}$.
Thus, molarity (M) and molality (m) respectively are 12 and 15.7.
Thus, the correct option is (D) 12, 15.7.
Note:Remember that molarity is the number of moles of solute per litre of solution. And molality is the number of moles of solute per kilogram of solvent. The unit of molarity is ${\text{mol }}{{\text{L}}^{ - 1}}$ or ${\text{M}}$. And the unit of molality is ${\text{mol k}}{{\text{g}}^{ - 1}}$ or ${\text{m}}$.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

