
If 2.2kW power is transmitted through \[10{\rm{ }}\Omega \] line at \[22{\rm{ kV}}\], power loss in the form of heat will be
A. \[0.1{\rm{ W}}\]
B. \[1{\rm{ W}}\]
C. \[0.01{\rm{ W}}\]
D. \[10{\rm{ W}}\]
Answer
576k+ views
Hint: The concept of power transmitted through the line gives the relationship between power transmitted, voltage, current, and power factor of that line. Also, the concept of power loss gives the relation between power loss, current, and resistance. We will be using both concepts to determine how much power is lost in the form of heat.
Complete step by step answer:
Given:
Power transmitted power through the line is \[P = 2.2{\rm{ kW}}\].
The resistance of the line is \[R = 10{\rm{ }}\Omega \].
The voltage of the line is \[V = 22{\rm{ kV}}\].
We have to find the power loss in the form of heat.
Let us write the expression for power transmitted through the given wire.
\[P = VI\cos \phi \]……(1)
Here \[\cos \phi \] is the power factor of the given line.
We know that the value of the power factor for a fully resistive circuit is unity.
\[\cos \phi = 1\]
Substitute \[1\] for \[\cos \phi \] in equation (1).
\[\begin{array}{c}
P = VI\left( 1 \right)\\
= VI
\end{array}\]
Rearrange the above expression such that the expression for current I will be obtained.
\[I = \dfrac{P}{V}\]
Substitute \[2.2{\rm{ kW}}\] for P and \[22{\rm{ kV}}\] for V in the above expression.
\[\begin{array}{c}
I = \dfrac{{2.2{\rm{ kW}}}}{{22{\rm{ kV}}}}\\
= 0.1{\rm{ A}}
\end{array}\]
We know that the power loss in the line is equal to the product of the square of current and voltage.
\[{P_L} = {I^2}R\]
Here \[{P_L}\] is the loss of power in the wire.
Substitute \[0.1{\rm{ A}}\] for I and \[10{\rm{ }}\Omega \] for R in the above expression.
\[\begin{array}{c}
{P_L} = {\left( {0.1{\rm{ A}}} \right)^2}\left( {10{\rm{ }}\Omega } \right)\\
= 0.1{\rm{ W}}
\end{array}\]
Therefore, the loss of power in the form of heat is \[0.1{\rm{ W}}\] when \[2.2{\rm{ kW}}\] power is transmitted through \[10{\rm{ }}\Omega \] line at \[22{\rm{ kV}}\]
So, the correct answer is “Option A”.
Note:
We do not have to evaluate the unit of power unnecessarily because we know the power unit is Watt, but extra attention is required when units are in its subsequent multiples such as kilo, as given in the question. Heat and electrical power are two forms of energy where heat is thermal energy and electrical power is electrical energy.
Complete step by step answer:
Given:
Power transmitted power through the line is \[P = 2.2{\rm{ kW}}\].
The resistance of the line is \[R = 10{\rm{ }}\Omega \].
The voltage of the line is \[V = 22{\rm{ kV}}\].
We have to find the power loss in the form of heat.
Let us write the expression for power transmitted through the given wire.
\[P = VI\cos \phi \]……(1)
Here \[\cos \phi \] is the power factor of the given line.
We know that the value of the power factor for a fully resistive circuit is unity.
\[\cos \phi = 1\]
Substitute \[1\] for \[\cos \phi \] in equation (1).
\[\begin{array}{c}
P = VI\left( 1 \right)\\
= VI
\end{array}\]
Rearrange the above expression such that the expression for current I will be obtained.
\[I = \dfrac{P}{V}\]
Substitute \[2.2{\rm{ kW}}\] for P and \[22{\rm{ kV}}\] for V in the above expression.
\[\begin{array}{c}
I = \dfrac{{2.2{\rm{ kW}}}}{{22{\rm{ kV}}}}\\
= 0.1{\rm{ A}}
\end{array}\]
We know that the power loss in the line is equal to the product of the square of current and voltage.
\[{P_L} = {I^2}R\]
Here \[{P_L}\] is the loss of power in the wire.
Substitute \[0.1{\rm{ A}}\] for I and \[10{\rm{ }}\Omega \] for R in the above expression.
\[\begin{array}{c}
{P_L} = {\left( {0.1{\rm{ A}}} \right)^2}\left( {10{\rm{ }}\Omega } \right)\\
= 0.1{\rm{ W}}
\end{array}\]
Therefore, the loss of power in the form of heat is \[0.1{\rm{ W}}\] when \[2.2{\rm{ kW}}\] power is transmitted through \[10{\rm{ }}\Omega \] line at \[22{\rm{ kV}}\]
So, the correct answer is “Option A”.
Note:
We do not have to evaluate the unit of power unnecessarily because we know the power unit is Watt, but extra attention is required when units are in its subsequent multiples such as kilo, as given in the question. Heat and electrical power are two forms of energy where heat is thermal energy and electrical power is electrical energy.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

