
If 15 oranges cost Rs.70, what is the cost of 39 oranges?
Answer
504.3k+ views
Hint: In this problem, we have to find the cost of 39 oranges, if 15 oranges cost Rs.70. We should first find the cost of one orange by dividing the given cost and the number of oranges. We will get the cost of one orange, we can then multiply it to 39, to get the cost of 39 oranges. We can now solve and find the cost of 39 oranges.
Complete step by step answer:
Here we are given that 15 oranges cost Rs.70.
We have to find the cost of 39 oranges.
We can now assume x as the cost of one orange.
We can now find the cost of one orange from the given condition that 15 oranges cost 70 rupees, we can write it as,
\[\Rightarrow 15x=70\]
We can now divide 15 on both sides, we get
\[\Rightarrow x=\dfrac{70}{15}=\dfrac{14}{3}\]
The cost of each orange is \[\dfrac{14}{3}\].
We can now find the cost of 39 oranges by multiplying the cost of each oranges to 39, we get
\[\Rightarrow 39\times \dfrac{14}{3}=13\times 14=182\]
Therefore, the cost of 39 oranges is Rs.182.
Note: We should always remember that, to find the cost of one thing from the given number of things and cost, we can divide them. If we have one thing’s cost and we have to find the cost of a given number of things, then we can multiply the cost of one thing’s cost and the given number of things.
Complete step by step answer:
Here we are given that 15 oranges cost Rs.70.
We have to find the cost of 39 oranges.
We can now assume x as the cost of one orange.
We can now find the cost of one orange from the given condition that 15 oranges cost 70 rupees, we can write it as,
\[\Rightarrow 15x=70\]
We can now divide 15 on both sides, we get
\[\Rightarrow x=\dfrac{70}{15}=\dfrac{14}{3}\]
The cost of each orange is \[\dfrac{14}{3}\].
We can now find the cost of 39 oranges by multiplying the cost of each oranges to 39, we get
\[\Rightarrow 39\times \dfrac{14}{3}=13\times 14=182\]
Therefore, the cost of 39 oranges is Rs.182.
Note: We should always remember that, to find the cost of one thing from the given number of things and cost, we can divide them. If we have one thing’s cost and we have to find the cost of a given number of things, then we can multiply the cost of one thing’s cost and the given number of things.
Recently Updated Pages
Master Class 8 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 8 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 8 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 8 English: Engaging Questions & Answers for Success

Why are manures considered better than fertilizers class 11 biology CBSE

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

What is the difference between rai and mustard see class 8 biology CBSE

Summary of the poem Where the Mind is Without Fear class 8 english CBSE

