
If 15 oranges cost $Rs.110$ , what do $39$ oranges cost $?$
Answer
486.3k+ views
Hint: Here in this question, we can use the unitary method to find the required cost. We can take a particular variable to each of the quantities mentioned in the question and then apply the method through which we can form an equation and then we can find our required answer. This is a simple question of proportionality.
Formula used: $\dfrac{{{y_1}}}{{{x_1}}} = \dfrac{{{y_2}}}{{{x_2}}}$
Complete step-by-step solution:
Let, ${x_1} = 15$oranges
${y_1} = \,Rs.110$
Similarly,
${x_2} = 39\,oranges$
Then, the cost of $39$ oranges being ${y_2}$.
According to the question,
Using formula,
$\dfrac{{{y_1}}}{{{x_1}}} = \dfrac{{{y_2}}}{{{x_2}}}$
Put the values of ${x_{1\,}},\,{x_2}\,and\,{y_1}.$
$\dfrac{{110}}{{15}} = \dfrac{{{y_2}}}{{39}}$
After cross-multiplication, we get
${y_2} = 110 \times \dfrac{{39}}{{15}}$
${y_2} = Rs.286$
Hence, the cost of $39\,oranges$ is $Rs.110$
Here, in this question $\dfrac{{110}}{{15}}$ is the cost of $1$ orange. So, simply multiply it with $39$ to find the cost of $39$ oranges.
Therefore, if the cost of $15$ oranges is $Rs.110$, then the cost of $39$ oranges will be $Rs.286$.
Note: This is a simple example of proportionality relation. Generally, in these types of questions, we have to calculate the quantity for a $1$ unit and then multiplying it with total numbers, we get the quantity for total numbers.
Formula used: $\dfrac{{{y_1}}}{{{x_1}}} = \dfrac{{{y_2}}}{{{x_2}}}$
Complete step-by-step solution:
Let, ${x_1} = 15$oranges
${y_1} = \,Rs.110$
Similarly,
${x_2} = 39\,oranges$
Then, the cost of $39$ oranges being ${y_2}$.
According to the question,
Using formula,
$\dfrac{{{y_1}}}{{{x_1}}} = \dfrac{{{y_2}}}{{{x_2}}}$
Put the values of ${x_{1\,}},\,{x_2}\,and\,{y_1}.$
$\dfrac{{110}}{{15}} = \dfrac{{{y_2}}}{{39}}$
After cross-multiplication, we get
${y_2} = 110 \times \dfrac{{39}}{{15}}$
${y_2} = Rs.286$
Hence, the cost of $39\,oranges$ is $Rs.110$
Here, in this question $\dfrac{{110}}{{15}}$ is the cost of $1$ orange. So, simply multiply it with $39$ to find the cost of $39$ oranges.
Therefore, if the cost of $15$ oranges is $Rs.110$, then the cost of $39$ oranges will be $Rs.286$.
Note: This is a simple example of proportionality relation. Generally, in these types of questions, we have to calculate the quantity for a $1$ unit and then multiplying it with total numbers, we get the quantity for total numbers.
Recently Updated Pages
You are awaiting your class 10th results Meanwhile class 7 english CBSE

Master Class 7 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 Science: Engaging Questions & Answers for Success

Class 7 Question and Answer - Your Ultimate Solutions Guide

Master Class 7 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 7 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
Full Form of IASDMIPSIFSIRSPOLICE class 7 social science CBSE

Convert 200 Million dollars in rupees class 7 maths CBSE

i What trees does Mr Wonka mention Which tree does class 7 english CBSE

What are the controls affecting the climate of Ind class 7 social science CBSE

Write a letter to the editor of the national daily class 7 english CBSE

Welcome speech for Christmas day celebration class 7 english CBSE


