
If 15 dozen eggs cost \[Rs\text{ }720\], what will be the cost of \[\text{5 score }eggs\]?\[\text{ }\left[ 1\text{ score = 20 units} \right]\].
Answer
572.7k+ views
Hint: The cost of 15 dozen eggs is Rs 720, then we can find the cost of 1 egg by using a unitary method and the cost of 5 score eggs can be calculated by multiplying it to the cost of the unit egg.
\[\text{Cost of 1 }egg\text{ = }\dfrac{\text{Cost of total eggs}}{total\text{ number of eggs}}\]
Complete step-by-step answer:
First step will be to calculate the cost of the unit egg.
The unit egg cost is multiplied by 5 score that is 100, then
The cost of 5 score eggs is obtained.
The cost of eggs can be obtained as,
\[\begin{align}
& \text{cost of }15\text{ }dozen\text{ }eggs\text{ = }Rs\text{ }720 \\
& \text{cost of }15\cdot 12\text{ }eggs\text{ = }Rs\text{ }720 \\
& \text{cost of 300 }eggs\text{ = }Rs\text{ }720 \\
& \text{cost of 1 }egg\text{ = Rs }\dfrac{720}{300} \\
& \text{cost of 1 }egg\text{ = }Rs\text{ 2}\text{.40} \\
& \text{cost of 5 score }eggs\text{ = }Rs\text{ 2}\text{.40}\cdot \left( 5\cdot 20 \right)\text{ }\left[ \because 1\text{ score = 20 units} \right] \\
& \text{cost of 5 score }eggs\text{ = }Rs\text{ 2}\text{.40}\cdot 100 \\
& \text{cost of 5 score }eggs\text{ = }Rs\text{ 240} \\
\end{align}\]
Thus, the cost of 5 score eggs = Rs 240.
Note: The problem is solved by the method called unitary method.
The unitary method is used to solve the problem by finding the value of a single unit, then finding the necessary value by multiplying the single unit value.
\[\text{Cost of 1 }egg\text{ = }\dfrac{\text{Cost of total eggs}}{total\text{ number of eggs}}\]
Complete step-by-step answer:
First step will be to calculate the cost of the unit egg.
The unit egg cost is multiplied by 5 score that is 100, then
The cost of 5 score eggs is obtained.
The cost of eggs can be obtained as,
\[\begin{align}
& \text{cost of }15\text{ }dozen\text{ }eggs\text{ = }Rs\text{ }720 \\
& \text{cost of }15\cdot 12\text{ }eggs\text{ = }Rs\text{ }720 \\
& \text{cost of 300 }eggs\text{ = }Rs\text{ }720 \\
& \text{cost of 1 }egg\text{ = Rs }\dfrac{720}{300} \\
& \text{cost of 1 }egg\text{ = }Rs\text{ 2}\text{.40} \\
& \text{cost of 5 score }eggs\text{ = }Rs\text{ 2}\text{.40}\cdot \left( 5\cdot 20 \right)\text{ }\left[ \because 1\text{ score = 20 units} \right] \\
& \text{cost of 5 score }eggs\text{ = }Rs\text{ 2}\text{.40}\cdot 100 \\
& \text{cost of 5 score }eggs\text{ = }Rs\text{ 240} \\
\end{align}\]
Thus, the cost of 5 score eggs = Rs 240.
Note: The problem is solved by the method called unitary method.
The unitary method is used to solve the problem by finding the value of a single unit, then finding the necessary value by multiplying the single unit value.
Recently Updated Pages
Master Class 12 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

The number of words can be formed from the letters class 10 maths CBSE

Master Class 12 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Least count of spring balance if spring balance has class 10 physics CBSE

Explain the political and economic causes for the revolt class 10 social science CBSE

Nagarjuna is known as the Einstein of India because class 10 social science CBSE

Trending doubts
What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Citizens of India can vote at the age of A 18 years class 8 social science CBSE

Name the states through which the Tropic of Cancer class 8 social science CBSE

Full form of STD, ISD and PCO

Right to vote is a AFundamental Right BFundamental class 8 social science CBSE

Summary of the poem Where the Mind is Without Fear class 8 english CBSE


