
If $100ml$ $0.1N$ $HCl$ is mixed with $100ml$ of $0.2N$ $NaOH$, then the resulting concentration of the solution is:
(a) $0.05N$
(b) $5N$
(c) $2N$
(d) $0.1N$
Answer
558k+ views
Hint:For these questions, we have to apply the mili-equivalents concept of the normality and determine the equivalents which don't react in the solution and the number of the moles left in the solution.
Formula used:
The number of equivalents of any solution can be defined as:
$n = N \times V$
Where, $n$ is the number of equivalents, $N$ is the normality of the solution and $V$ is the volume of the solution.
The concentration of the solution when the equivalents are given:
$N = \dfrac{n}{V}$
Where, $n$ is the number of equivalents, $N$ is the concentration of the solution and $V$ is the volume of the solution.
Complete step by step answer:
Here, the data of the reaction is given. We have to find out the final resulting concentration i.e, the normality of the solution after the reaction.
The reaction given from the question:
$HCl + NaOH \to NaCl + {H_2}O$
So, these reactions as strong acid and strong base respectively are present. So, they react with each other and we have to find the number of moles left.
Given,
Normality of $HCl = 0.1N$
Volume of $HCl = 100ml$
Normality of $NaOH = 0.2N$
Volume of $NaOH = 100ml$
Now, finding the number of equivalents
The number of mili-equivalents of $HCl$ present in the solution are $0.1 \times 100 = 10$
And the number of mili-equivalents of $NaOH$ present in the solution are $0.2 \times 100 = 20$
So, the $10$ mili-equivalents of the $HCl$ reacts with $10$ mili-equivalents of $NaOH$ and hence, the mili-equivalents left in the solution will be only $NaOH$ .
No. of mili-equivalents left in the solution $ = 10$
So, the concentration of the solution,
$N = \dfrac{n}{V}$
Putting milli-equivalents as the mili-equivalents left in the solution i.e, $10$ and the volume as the total volume of the solution, i.e, $100 + 100 = 200$
Concentration of the solution, $N = \dfrac{{10}}{{200}} = 0.05N$
Hence, the concentration of the resulting solution will be $0.05N$ .
Hence, the correct option is (a) $0.05N$ .
Note:
While doing these type of question, in the formula $n = N \times V$where, $n$ is the number of equivalents, $N$ is the normality of the solution and $V$ is the volume of the solution if the volume is present in the litres then they are called equivalents and if the volume is present in the millilitres then they are called mili-equivalents.
Formula used:
The number of equivalents of any solution can be defined as:
$n = N \times V$
Where, $n$ is the number of equivalents, $N$ is the normality of the solution and $V$ is the volume of the solution.
The concentration of the solution when the equivalents are given:
$N = \dfrac{n}{V}$
Where, $n$ is the number of equivalents, $N$ is the concentration of the solution and $V$ is the volume of the solution.
Complete step by step answer:
Here, the data of the reaction is given. We have to find out the final resulting concentration i.e, the normality of the solution after the reaction.
The reaction given from the question:
$HCl + NaOH \to NaCl + {H_2}O$
So, these reactions as strong acid and strong base respectively are present. So, they react with each other and we have to find the number of moles left.
Given,
Normality of $HCl = 0.1N$
Volume of $HCl = 100ml$
Normality of $NaOH = 0.2N$
Volume of $NaOH = 100ml$
Now, finding the number of equivalents
The number of mili-equivalents of $HCl$ present in the solution are $0.1 \times 100 = 10$
And the number of mili-equivalents of $NaOH$ present in the solution are $0.2 \times 100 = 20$
So, the $10$ mili-equivalents of the $HCl$ reacts with $10$ mili-equivalents of $NaOH$ and hence, the mili-equivalents left in the solution will be only $NaOH$ .
No. of mili-equivalents left in the solution $ = 10$
So, the concentration of the solution,
$N = \dfrac{n}{V}$
Putting milli-equivalents as the mili-equivalents left in the solution i.e, $10$ and the volume as the total volume of the solution, i.e, $100 + 100 = 200$
Concentration of the solution, $N = \dfrac{{10}}{{200}} = 0.05N$
Hence, the concentration of the resulting solution will be $0.05N$ .
Hence, the correct option is (a) $0.05N$ .
Note:
While doing these type of question, in the formula $n = N \times V$where, $n$ is the number of equivalents, $N$ is the normality of the solution and $V$ is the volume of the solution if the volume is present in the litres then they are called equivalents and if the volume is present in the millilitres then they are called mili-equivalents.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

