If 1 mole of a monatomic gas ($\gamma = 5/3$) is mixed with 1 mole of a diatomic gas ($\gamma = 7/5$), the value of $\gamma $ for the mixture is:
A. 1.40
B. 1.50
C. 1.53
D. 3.07
Answer
677.1k+ views
Hint – We know that for monatomic gas, ${C_V} = \dfrac{3}{2}RT$ and ${C_P} = \dfrac{5}{2}RT$ and for diatomic gas, ${C_V} = \dfrac{5}{2}RT$ and ${C_P} = \dfrac{7}{2}RT$.
Complete step-by-step answer:
Formula used –
1) ${C_V} = \dfrac{{{n_1}{C_{{V_1}}} + {n_2}{C_{{V_2}}}}}{{{n_1} + {n_2}}}$
2) ${C_P} = \dfrac{{{n_1}{C_{{P_1}}} + {n_2}{C_{{P_2}}}}}{{{n_1} + {n_2}}}$
3) $\gamma = \dfrac{{{C_P}}}{{{C_V}}}$
Given, for monatomic gas is $\gamma = 5/3$
For diatomic gas, $\gamma = 7/5$
We know that, for monatomic gas, ${C_V} = \dfrac{3}{2}RT$ and ${C_P} = \dfrac{5}{2}RT$ and for diatomic gas, ${C_V} = \dfrac{5}{2}RT$ and ${C_P} = \dfrac{7}{2}RT$
No. Monatomic gas moles=1
No. diatomic gas moles = 1
For mixture, ${C_V} = \dfrac{{{n_1}{C_{{V_1}}} + {n_2}{C_{{V_2}}}}}{{{n_1} + {n_2}}}$
\[{C_V} = \dfrac{{\dfrac{3}{2}RT + \dfrac{5}{2}RT}}{2} = \dfrac{8}{4}RT = 2RT\]
Similarly, \[{C_{P}} = \dfrac{{\dfrac{5}{2}RT + \dfrac{7}{2}RT}}{2} = \dfrac{{12}}{4}RT = 3RT\]
$\gamma = \dfrac{{{C_P}}}{{{C_V}}}$\[ = \dfrac{{3RT}}{{2RT}} = 1.5\]
Hence, the correct answer is 1.5.
Therefore, the correct option is B.
Note – In these types of questions, we should remember the basic concepts and the formulae associated with monatomic, diatomic and triatomic gases and formula for mixture of gases i.e.
${C_P} = \dfrac{{{n_1}{C_{{P_1}}} + {n_2}{C_{{P_2}}}}}{{{n_1} + {n_2}}}$ and ${C_V} = \dfrac{{{n_1}{C_{{V_1}}} + {n_2}{C_{{V_2}}}}}{{{n_1} + {n_2}}}$.
Complete step-by-step answer:
Formula used –
1) ${C_V} = \dfrac{{{n_1}{C_{{V_1}}} + {n_2}{C_{{V_2}}}}}{{{n_1} + {n_2}}}$
2) ${C_P} = \dfrac{{{n_1}{C_{{P_1}}} + {n_2}{C_{{P_2}}}}}{{{n_1} + {n_2}}}$
3) $\gamma = \dfrac{{{C_P}}}{{{C_V}}}$
Given, for monatomic gas is $\gamma = 5/3$
For diatomic gas, $\gamma = 7/5$
We know that, for monatomic gas, ${C_V} = \dfrac{3}{2}RT$ and ${C_P} = \dfrac{5}{2}RT$ and for diatomic gas, ${C_V} = \dfrac{5}{2}RT$ and ${C_P} = \dfrac{7}{2}RT$
No. Monatomic gas moles=1
No. diatomic gas moles = 1
For mixture, ${C_V} = \dfrac{{{n_1}{C_{{V_1}}} + {n_2}{C_{{V_2}}}}}{{{n_1} + {n_2}}}$
\[{C_V} = \dfrac{{\dfrac{3}{2}RT + \dfrac{5}{2}RT}}{2} = \dfrac{8}{4}RT = 2RT\]
Similarly, \[{C_{P}} = \dfrac{{\dfrac{5}{2}RT + \dfrac{7}{2}RT}}{2} = \dfrac{{12}}{4}RT = 3RT\]
$\gamma = \dfrac{{{C_P}}}{{{C_V}}}$\[ = \dfrac{{3RT}}{{2RT}} = 1.5\]
Hence, the correct answer is 1.5.
Therefore, the correct option is B.
Note – In these types of questions, we should remember the basic concepts and the formulae associated with monatomic, diatomic and triatomic gases and formula for mixture of gases i.e.
${C_P} = \dfrac{{{n_1}{C_{{P_1}}} + {n_2}{C_{{P_2}}}}}{{{n_1} + {n_2}}}$ and ${C_V} = \dfrac{{{n_1}{C_{{V_1}}} + {n_2}{C_{{V_2}}}}}{{{n_1} + {n_2}}}$.
Recently Updated Pages
Write structures of the following compounds i 2 Chloro3methylpentane class 11 chemistry CBSE

What is BLO What is the full form of BLO class 8 social science CBSE

Explain the Treaty of Vienna of 1815 class 10 social science CBSE

A Paragraph on Pollution in about 100-150 Words

XIX+XXX A 49 B 51 C 55 D 44 class 5 maths CBSE

If x a + bt + ct2 where x is in meters and t is in class 11 physics CBSE

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

What do you mean by retardation What is its SI uni class 11 physics CBSE

Draw a diagram of nephron and explain its structur class 11 biology CBSE

10 examples of friction in our daily life

Difference between physical and chemical change class 11 chemistry CBSE

Proton was discovered by A Thomson B Rutherford C Chadwick class 11 chemistry CBSE

