
Identify the right option:
In an Experiment 6.67 g of $\operatorname{Al}{\text{C}}{l_3}$ was produced and 0.54 g of Al remained untreated. How many grams of Al and ${\text{C}}{{\text{l}}_{\text{2}}}$ were taken originally.
A) 0.07, 0.15
B) 0.07, 0.05
C) 0.02, 0.05
D) 0.02, 0.15
Answer
586.2k+ views
Hint: To find the gram atom we have to find the number of moles of respective component. Mole is the unit of measurement for the amount of substance.
At first, we have to find the atomic weight of Al, ${\text{C}}{{\text{l}}_{\text{2}}}$ and $\operatorname{Al}{\text{C}}{l_3}$.
Then, by dividing the values from grams we can find the mole. In the given problem given to solve the number of atoms in gram i.e. we have to find the mole of the respective component.
Complete step by step answer:
We can write the reaction as-
${\text{Al + C}}{{\text{l}}_2}{\text{ }} \to {\text{ AlC}}{{\text{l}}_3} \\
{\text{2Al + 3C}}{{\text{l}}_2}{\text{ }}\to {\text{ 2AlC}}{{\text{l}}_3} \\$
Atomic weight of Al = 27 g
Atomic weight of $Cl_2$ = 35.5 g
So, we can say molecular weight of ${\text{C}}{{\text{l}}_{\text{2}}}\; = \;2 \times 35.5\; = \;71g$
\[\therefore {\text{1}}\;{\text{mole of C}}{{\text{l}}_2}{\text{ = 71g C}}{{\text{l}}_2}\]
Molecular weight of $AlCl_3$ = $27 + 3 \times 35.5$
$ = 27 + 106.5$
= 133.5 g
\[\therefore {\text{1}}\;{\text{mole of AlC}}{{\text{l}}_3}{\text{ = 133}}{\text{.5 g AlC}}{{\text{l}}_3}\]
Moles of $\operatorname{Al}{\text{C}}{l_3}$ produced $ = \dfrac{6.67 g}{133.5}$ = 0.05mol
Now, 0.54 g Al remains unreacted.
${\text{27 g}}\;{\text{of}}\;{\text{Al}}\;{\text{ = }}\;{\text{1}}\;{\text{mole}}$
$0.54\;g\;of\;Al\; = \dfrac{{0.54}}{{27}}\; = \;0.02mol{\text{e}}$
So gram atoms or moles of Al taken $ = \;0.05 + 0.02\; = \;0.07mol{\text{e}}$
Gram atoms or moles of ${\text{C}}{{\text{l}}_{\text{2}}}\;taken\; = \;3\times0.05\; = \;0.15{\text{ mole}}$
$\therefore$ option (A) is correct answer.
Note: To find this type of problem we have to remember that at first, we have to find the atomic weight, molecular weight and mole of the given atom or compound.
We need to be careful while converting grams to moles.
We need to take care while determining the molecular weight of monatomic or polyatomic molecules.
We need to remember that gram atoms refer to moles, i.e. the number of gram atoms is equal to number of mole.
At first, we have to find the atomic weight of Al, ${\text{C}}{{\text{l}}_{\text{2}}}$ and $\operatorname{Al}{\text{C}}{l_3}$.
Then, by dividing the values from grams we can find the mole. In the given problem given to solve the number of atoms in gram i.e. we have to find the mole of the respective component.
Complete step by step answer:
We can write the reaction as-
${\text{Al + C}}{{\text{l}}_2}{\text{ }} \to {\text{ AlC}}{{\text{l}}_3} \\
{\text{2Al + 3C}}{{\text{l}}_2}{\text{ }}\to {\text{ 2AlC}}{{\text{l}}_3} \\$
Atomic weight of Al = 27 g
Atomic weight of $Cl_2$ = 35.5 g
So, we can say molecular weight of ${\text{C}}{{\text{l}}_{\text{2}}}\; = \;2 \times 35.5\; = \;71g$
\[\therefore {\text{1}}\;{\text{mole of C}}{{\text{l}}_2}{\text{ = 71g C}}{{\text{l}}_2}\]
Molecular weight of $AlCl_3$ = $27 + 3 \times 35.5$
$ = 27 + 106.5$
= 133.5 g
\[\therefore {\text{1}}\;{\text{mole of AlC}}{{\text{l}}_3}{\text{ = 133}}{\text{.5 g AlC}}{{\text{l}}_3}\]
Moles of $\operatorname{Al}{\text{C}}{l_3}$ produced $ = \dfrac{6.67 g}{133.5}$ = 0.05mol
Now, 0.54 g Al remains unreacted.
${\text{27 g}}\;{\text{of}}\;{\text{Al}}\;{\text{ = }}\;{\text{1}}\;{\text{mole}}$
$0.54\;g\;of\;Al\; = \dfrac{{0.54}}{{27}}\; = \;0.02mol{\text{e}}$
So gram atoms or moles of Al taken $ = \;0.05 + 0.02\; = \;0.07mol{\text{e}}$
Gram atoms or moles of ${\text{C}}{{\text{l}}_{\text{2}}}\;taken\; = \;3\times0.05\; = \;0.15{\text{ mole}}$
$\therefore$ option (A) is correct answer.
Note: To find this type of problem we have to remember that at first, we have to find the atomic weight, molecular weight and mole of the given atom or compound.
We need to be careful while converting grams to moles.
We need to take care while determining the molecular weight of monatomic or polyatomic molecules.
We need to remember that gram atoms refer to moles, i.e. the number of gram atoms is equal to number of mole.
Recently Updated Pages
While covering a distance of 30km Ajeet takes 2 ho-class-11-maths-CBSE

Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Social Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Chemistry: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

10 examples of friction in our daily life

