
Hydrazine reacts with \[KI{O_3}\] in presence of $HCl$ as:
${N_2}{H_4} + IO_3^ - + 2{H^ + } + C{l^ - } \to ICl + {N_2} + 3{H_2}O$ .
The equivalent masses of ${N_2}{H_4}$ and $KI{O_3}$ respectively are:
A. $8,87$
B. $8,35.6$
C. $16,53.5$
D. $8,53.5$
Answer
584.7k+ views
Hint: Equivalent is defined as the mass of one equivalent which is the mass of a given substance that will combine with or displace a fixed quantity of another substance. Thus, equivalent weight can be defined, alternatively, as the division of molecular weight by the number of electrons transferred.
Complete step by step answer:
The change in oxidation takes place in a compound by the gain or loss of electrons. When the compound gains electrons, its oxidation number decreases and when the compound loses electrons, its oxidation number increases. Let us determine the oxidation number of the atoms in the compounds.
The oxidation number of some elements is fixed beforehand. They are:
$H = + 1$
$Cl = - 1$
$I = - 1$
$O = - 2$
Now let us find the number of electrons transferred or the n-factor in the reaction:
(i) ${N_2}{H_4}$ : Let the oxidation number of nitrogen atoms be $x$ .
$2x + 4( + 1) = 0$
$ \Rightarrow x = \dfrac{{ - 4}}{2} = - 2$
As the oxidation number changes from $ - 2$ in ${N_2}{H_4}$ to $0$ in ${N_2}$ , this means that there is a transfer of two electrons during the oxidation of nitrogen. Thus, the equivalent weight of ${N_2}{H_4}$ is:
${E_w} = \dfrac{M}{n}$
Where, $M = $ molar mass of ${N_2}{H_4} = 2 \times 14 + 1 \times 4 = 32$
${E_w} = \dfrac{{32}}{{2 \times 2}} = 8$
In the denominator, the n-factor is made twice because there are two atoms of nitrogen in the compound and the equivalent determined is for a single atom.
(ii) $KI{O_3}$ : Let the oxidation number of iodine in the compound be $y$ .
$1( + 1) + y + 3( - 2) = 0$
$ \Rightarrow y = + 5$
Let the oxidation number of iodine in $ICl$ be $z$ .
$z + 1( - 1) = 0$
$z = + 1$
As the oxidation number changes from $ + 5$ in $KI{O_3}$ to $ + 1$ in $ICl$ , this means that there is a transfer of two electrons during the oxidation of nitrogen. Thus, the equivalent weight of $KI{O_3}$ is:
${E_w} = \dfrac{M}{n}$
Where, $M = $ molar mass of $KI{O_3} = 39 + 127 + 16 \times 3 = 214$
Thus, ${E_w} = \dfrac{{214}}{4} = 53.5$
Thus, the correct option is D. $8,53.5$ .
Note:
During the determination of the equivalent weight of any atom in a compound, the number of equivalents is determined per atom of the element and if there is more than one atom, the n-factor is multiplied by the number of atoms present.
Complete step by step answer:
The change in oxidation takes place in a compound by the gain or loss of electrons. When the compound gains electrons, its oxidation number decreases and when the compound loses electrons, its oxidation number increases. Let us determine the oxidation number of the atoms in the compounds.
The oxidation number of some elements is fixed beforehand. They are:
$H = + 1$
$Cl = - 1$
$I = - 1$
$O = - 2$
Now let us find the number of electrons transferred or the n-factor in the reaction:
(i) ${N_2}{H_4}$ : Let the oxidation number of nitrogen atoms be $x$ .
$2x + 4( + 1) = 0$
$ \Rightarrow x = \dfrac{{ - 4}}{2} = - 2$
As the oxidation number changes from $ - 2$ in ${N_2}{H_4}$ to $0$ in ${N_2}$ , this means that there is a transfer of two electrons during the oxidation of nitrogen. Thus, the equivalent weight of ${N_2}{H_4}$ is:
${E_w} = \dfrac{M}{n}$
Where, $M = $ molar mass of ${N_2}{H_4} = 2 \times 14 + 1 \times 4 = 32$
${E_w} = \dfrac{{32}}{{2 \times 2}} = 8$
In the denominator, the n-factor is made twice because there are two atoms of nitrogen in the compound and the equivalent determined is for a single atom.
(ii) $KI{O_3}$ : Let the oxidation number of iodine in the compound be $y$ .
$1( + 1) + y + 3( - 2) = 0$
$ \Rightarrow y = + 5$
Let the oxidation number of iodine in $ICl$ be $z$ .
$z + 1( - 1) = 0$
$z = + 1$
As the oxidation number changes from $ + 5$ in $KI{O_3}$ to $ + 1$ in $ICl$ , this means that there is a transfer of two electrons during the oxidation of nitrogen. Thus, the equivalent weight of $KI{O_3}$ is:
${E_w} = \dfrac{M}{n}$
Where, $M = $ molar mass of $KI{O_3} = 39 + 127 + 16 \times 3 = 214$
Thus, ${E_w} = \dfrac{{214}}{4} = 53.5$
Thus, the correct option is D. $8,53.5$ .
Note:
During the determination of the equivalent weight of any atom in a compound, the number of equivalents is determined per atom of the element and if there is more than one atom, the n-factor is multiplied by the number of atoms present.
Recently Updated Pages
Master Class 11 Computer Science: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Business Studies: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Economics: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 English: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Maths: Engaging Questions & Answers for Success

Master Class 11 Biology: Engaging Questions & Answers for Success

Trending doubts
One Metric ton is equal to kg A 10000 B 1000 C 100 class 11 physics CBSE

There are 720 permutations of the digits 1 2 3 4 5 class 11 maths CBSE

Discuss the various forms of bacteria class 11 biology CBSE

Draw a diagram of a plant cell and label at least eight class 11 biology CBSE

State the laws of reflection of light

Explain zero factorial class 11 maths CBSE

